שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

הסתיים יום העדות השני של עד המדינה בפרשת הולילנד: "העברתי לאולמרט 5-4.5 מיליון שקל"

עד המדינה סיפר בביהמ"ש: עד שנת 1999 העברתי לאולמרט 1.5 מיליון שקל. התבקשתי וכיסיתי באמצעות כספי הולילנד חובות של אולמרט למערכות הבחירות שהיו לו, הייתי שולח לו לחג מתנות, וסיגרים לבקשתו". על שולה זקן אמר: "הוא הציג אותה בפניי כיד ימינו. היא היתה 'היס מאסטר ווי'". יועץ התקשורת של אומרט: "מדובר בעד שקרן"

משה גורלי 14:3102.07.12

הסתיים יום העדות השני של עד המדינה בפרשת הולילנד בו תיאר את נסיבות היכרותו עם אהוד אולמרט ושולה זקן. השופט סיים את הדיון לאחר שעד המדינה, ש"ד, לא חש בטוב.

 

לדברי עד המדינה מהלך הדיון, "בין 99-93 העברתי לאהוד אולמרט מיליון וחצי שקל, התבקשתי וכיסיתי באמצעות כספי הולילנד חובות של אולמרט למערכות הבחירות שהיו לו, הייתי שולח לו לחג מתנות, סיגרים לבקשתו וכדו', תמיד התחבקנו והתנשקנו בשביל מה זה שווה....". בהמשך עידכן העד את הסכום: "1.5 מיליון זה עד 99, בסך הכל העברנו לו 5-4.5 מיליון שקל".

 

"מי שהכיר בינינו היה עידו דיסנצ'יק שהעסקתי בשנים אלה כלוביסט מטעמי בשכר חודשי והוא הכיר לי את אולמרט מיד לאחר כניסתו לתפקיד. ידענו שלא נוכל להרים את פרויקט הולילנד בלי גיבוי של ראש העיר...היו לנו כמה פגישות והבנתי שהוא יתמוך בפרוייקט".

 

אהוד אולמרט אהוד אולמרט

 

"באילו תנאים"? שאלה התובעת. "כל דבר שאנו יכולים לבוא לקראתו, לעזור לעירייה, נשמח לעשות", השיב ש"ד, "הבנתי שיש על מה לדבר, זה סלנג של עבודה מקצועית (העד מחייך- מ.ג), הבנתי שאמצא עמו שפה משותפת בהמשך הדרך, בתמורה שהולילנד תיתן....".

 

 

באותו זמן הכיר ש"ד גם את שולה זקן. "הכרתי אותה כשהכרתי את אולמרט. הוא הציג אותה בפניי כיד ימינו, אמר לי שכל מה שאני צריך, אני יכול לפנות אליה וזה כמו פניה אליו. היא הייתה מעל ומעבר לראש לשכה. היא הייתה 'היס מאסטר וויס'. כאילו אולמרט מדבר. ראינו שאף אחד לא מערער עליה".

 

ואז, מספר העד החלו לזרום הצ'קים. "הייתי מקבל מצ'רני כספים שנרשמו כהלוואה אישית אלי לאחת החברות, והעברתי צ'קים אישיים שלי לכיסוי הגרעונות שנוצרו לאולמרט במערכות הבחירות. לבקשתה מסרתי צ'קים שניתן היה להציג מבחינה חוקית למבקר המדינה. 5,000 שקל בכל צק. מבחינה חוקית אי אפשר לתרום יותר מ-5,000 שקל למועמד. הגשתי לצ'רני את ההתחשבנות ביחס לצ'קים אלה וביקשתי שיחזיר".

 

יום אחד זומן ש"ד לפגישה מפתיעה אצל אולמרט בלשכה. "הוא סיפר לי שאחיו הסתבך בחובות גדולים עם העולם התחתון, והמשפחה לא יכולה יותר לעזור. הוא ביקש שאדבר עם צ'רני וביקש שנזרים לאחיו יוסי 500 אלף שקל. תמורת זאת, אמר שיוותר על כל בקשה אישית עבורו ויעזור לנו בקידום שינוי הייעוד של החלק הצפוני של הפרוייקט".

 

בקשה זו הכניסה את השניים להלם, את שולה זקן ואת ש"ד עצמו. "גברת זקן מאד כעסה על אולמרט", אמר ש"ד, היא אמרה שיותר טוב שהיה מבקש הכספים לכיסוי החובות שלו ולא של יוסי". מדובר בחובות שנצברו עקב כישלונו של אולמרט לשרון בבחירות לראשות הליכוד.

 

ולמה ש"ד המורגל במגעים מסוג זה כעס: "באותו שלב הייתי בשוק. זה היה אחרי דרישה אחרת שהועלתה על ידי אולמרט. כמה חודשים קודם לכן קרה אסון, ואחיו של מהנדס העירייה אורי שטרית התאבד. אולמרט פנה אליי וביקש ממני ומצ'רני שנעזור לשטרית לצאת מצרותיו אחרת ייאלץ לעזוב את העירייה. והוא לא רצה ששטרית יעזוב". אולמרט דיבר על חובות של כ-600,000 שקל של שטרית כתוצאה מהסתבכות. "אמרתי ששטרית מתנגד לתכנית שינוי הייעוד, אז הוא אמר שלא אדאג, שהכל יהיה בסדר ואקבל בסוף מה שארצה". דיווחתי לצ'רני ש"נפתח חלון הזדמנויות" וקיבלתי הסכמה לתשלום. במשך השנים קיבל שטרית קרוב קרוב ל-1.5 מיליון שקל. מרגע זה התייחס שטרית לפרוייקט בצורה חיובית, כולל אישור כל השרצים".

 

העד סיפר שנפגש עם יוסי אולמרט פעמיים. "נתתי לו 8 צ'קים על 50,000 שקל". לצ'קים האלה אין תיעוד. ש"ש: "חבל שלא השכלתי לשמור את החומר, כי אז המשפט היה מהיר יותר. לא עשיתי עם אולמרט שום הסכם. ידעתי שזה כסף שלא ישוב הביתה".

 

את "יחסי העבודה" השוטפים עם אולמרט תיאר העד כ"מפגש בין שני גנבי סוסים". "היחסים היו כשני גנבי סוסים ואני מודה שאני אחד מהגנבים", אמר ש"ד, ולכן היה די ברור שאנחנו נפגשים זה לא מאהבת המן או שנאת מרדכי, אלא מאינטרסים. לא היינו צריכים לדבר הרבה כדי להבין אחד את השני. כל מה שהתבקשתי מאולמרט, הבאתי בעזרתו של צ'רני, והוא עשה כל מה שבסמכותו".

 

דוגמא בולטת הוא סיפור דמי ההשבחה, שש"ד לטענתו, סגר ישירות מול אולמרט. היזמים העריכו את הסכום שיהיה עליהם לשלם ב-40-50 מיליון דולר. צ'רני היה כמובן מעוניין להפחית את הסכום ל-20 מיליון דולר. השופט רוזן לא ממש הבין: "אולמרט התייעץ עם מישהו כשניהל איתך את המו"מ על היטל ההשבחה, זה יכול להיות מספר הזוי"?

 

"זה היה מספר הזוי", אישר ש"ד, "אמרתי שאני מעוניין להגיע ל-20 מיליון דולר. הוא ביקש לצרף לפגישה את דיסנצ'יק. הפגישה התקיימה כעבור יום וסגרנו". השופט נראה נרעש מהסיפור וש"ד מיהר להסביר: "לכן זה נקרא פרשת הולילנד. מעולם לא טענתי שאני ציצית שכולה תכלת, אני יודע שאני עבריין..."

אמיר דן, יועץ התקשורת של אולמרט התייחס לעדות ואמר: "מדובר בעד שקרן, שכאשר הוא אומר שהשמש זורחת בחוץ, צריך לרוץ מהר לארון ולקחת מטריה ומעיל. לצערנו, אי אפשר להתחיל בחקירה נגדית של עד, ולכן נאלץ כולנו להמתין עד שבחקירה הנגדית יחשפו שקריו של עד המדינה. אפילו הפרקליטות איננה מאמינה לעד שלה עצמה וכבר בפתיחת המשפט הודיעה כי לא תציג את יומניו של עד המדינה, וזאת לאחר שהבינה שאי אפשר לסמוך על הדברים שהעד עצמו כתב".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x