$
בארץ

הכנסת תקדם חקיקה שתחייב ח"כים לדווח על סחר במניות: "צריך להגדיל השקיפות"

ההצעה הוגשה על רקע הפרסום ב"כלכליסט" החודש, ולפיו נבחרי הציבור בישראל החשופים מתוקף תפקידם למידע כספי רב ערך אינם מחויבים לחשוף את השקעותיהם בבורסה ואינם מנועים להשקיע בשוק ההון

תומר אביטל 07:0001.07.12

הצעת חוק שהגיש ח"כ אילן גילאון (מרצ) מבקשת לחייב ח"כים המכהנים בוועדות הכספים והכלכלה בגילוי פומבי של סחר במניות שבהן הם מחזיקים. ההצעה הוגשה על רקע הפרסום ב"כלכליסט" החודש, ולפיו נבחרי הציבור בישראל החשופים מתוקף תפקידם למידע כספי רב ערך אינם מחויבים לחשוף את השקעותיהם בבורסה ואינם מנועים להשקיע בשוק ההון.

 

בניגוד לח"כים, שרי הממשלה נדרשים להעביר את השקעותיהם לנאמנות עיוורת. בארה"ב נדרשים חברי הסנאט, חברי בית הנבחרים ופקידים בממשל לפרסם בתוך 30 יום כל רכישה או מכירה של ניירות ערך שביצעו.

 

הצעתו של גילאון זכתה בין היתר לתמיכתם של יו"ר ועדת הכספים משה גפני, יו"ר ועדת הכלכלה כרמל שאמה־הכהן ויו"ר ועדת הכנסת יריב לוין.

 

הכנסת. ההשקעות ייחשפו? הכנסת. ההשקעות ייחשפו? צילום: מיקי אלון

 

"חברי ועדת הכספים וועדת הכלכלה עוסקים בסוגיות כלכליות רגישות ביותר", אמר גילאון. "הם משתתפים בהכרעות בעלות השלכות דרמטיות על המשק וחשופים למידע שמשקלו הכספי עצום. צריך להגביר את השקיפות כדי לוודא שלא מתקיים ולו צל־צלו של ניגוד עניינים, וכן של שימוש במידע פנימי לצורך רווח כספי".

 

הצעת החוק מתקנת את חוק חסינות חברי הכנסת וזכויותיהם המכהנים בוועדת הכספים או בכלכלה, ומבקשת להעמיד אותם בסטנדרטים הזהים לחקיקה האמריקאית. אם תאושר ההצעה, חברי הוועדות יידרשו לדווח בתוך 30 יום על מכירה או רכישה של ניירות ערך שביצעו בעצמם או באמצעות מיופה כוח.

 

יו"ר הכנסת ראובן ריבלין אמר ל"כלכליסט" כי "אם מתעוררים חששות לגבי השקעות יומיומיות של ח"כים שיכולים להשפיע על שוק ההון, ובמקביל להשתתף באורח פעיל במערכת ההשקעה בבורסה — הדבר יחייב תיקון".

 

ב־2007 הגיש סילבן שלום, אז ח"כ וכיום המשנה לראש הממשלה, הצעת חוק שביקשה לחייב ח"כים להעביר את מניותיהם לנאמנות עיוורת. ההצעה שכונתה 'חוק חלוץ' זכתה לתמיכה ציבורית ופרלמנטרית, אולם לבסוף נדחתה על ידי הקואליציה בראשות קדימה וראש הממשלה דאז אהוד אולמרט.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x