$
בארץ

קרן תמלוגי הגז תחל להשקיע אחרי שתצבור 2 מיליארד שקל

עד אז יישארו כספי התמלוגים בקופת האוצר; הכסף ינוהל על ידי ועדה של מומחים חיצוניים ונציגי המדינה

ליאור גוטמן 07:0327.06.12

משרדי האוצר ורה"מ יגישו בימים הקרובים את תזכיר החוק להקמת קרן ייעודית לקליטת תמלוגי הגז. ל"כלכליסט" נודע כי המדינה תשקיע את כספי הקרן רק כשיצטברו בה הכנסות מיסוי מגז של כ־2 מיליארד שקל. עד אז הכסף יישאר בקופת האוצר. הכסף ינוהל על ידי ועדה של מומחים חיצוניים ונציגי המדינה. הקרן הוקמה לאחר לחץ ציבורי. עתירה לבג"ץ שהוגשה על ידי עו"ד איתי הכהן נענתה מטעם המדינה שהקרן בישורת האחרונה של הקמתה.

 

הקמת הקרן היא מספיחי חוק מיסוי תמלוגי הגז שנולד לאחר הקמת ועדת ששינסקי. הוועדה, בראשות פרופ' איתן ששינסקי, המליצה בדצמבר 2010 להעלות את רף הכנסות המדינה (תמלוגים ומיסוי) מחברות הגז מכ־35% ל־62%. אחת מההמלצות שאושרו בחקיקה היתה לקלוט את התמלוגים מחברות הגז לקרן שתשמש להשקעות בחברה ובביטחון. הקרן היתה אמורה לקום עד נובמבר 2011, אולם המדינה השהתה את ההקמה עד שהנושא יילמד לעומק.

 

קידוח תמר קידוח תמר צילום: אלבטרוס

 

 

בפברואר האחרון אושרה הקמת הקרן בממשלה. מאז שקד הצוות של ראש המועצה הלאומית לכלכלה פרופ' יוג'ין קנדל ואנשי צוות מאקרו באוצר על הכנת תזכיר החוק, שיוגש כאמור בימים הקרובים לאישור חברי הממשלה.

הקמת הקרן תחייב גיוס דירקטוריון ויחידת ניהול שתרוכז בבנק ישראל. הקרן תבצע השקעות דולריות כדי להימנע מ"המחלה ההולנדית", כינוי לכניסה מסיבית של מטבע זר ממכירת גז שפוגעת בכלכלה המקומית. לפי ההערכות, ייקבע רף שנתי של כ־3.5% מתמלוגי הקרן, שיועבר לרשות המדינה מהשנה העשירית להקמת הקרן.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x