$
בארץ

לוקר הציע: מחירי מוצרי החלב יורדו באופן מיידי בשיעור של 5%

מנכ"ל משרד ראש הממשלה ניסה לפשר בין הצדדים ולהגיע החלטות שיוזילו את מצרי החלב, אך הישיבה בנושא הסתיימה ללא תוצאות

תומר אביטל 17:5724.06.12

הישיבה על הוזלת מוצרי החלב הסתיימה ללא תוצאות. בישיבה השתתפו מנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר דן ונציגי משרדי החקלאות, התמ"ת והאוצר. לוקר ניסה לפשר בין הצדדים, אך סלע המחלוקת נותר שיעור ההפחתה במחיר המטרה של החלב. ייתכן שמחר תיערך ישיבה נוספת בנושא.

 

קודם לכן הציע לוקר להוריד את מחיר המטרה באופן מיידי בשיעור של 5% ובתוך פרק זמן של עד חמש שנים ב-12.5%.

 

הבעיה הגדולה ביותר, לדבריו, היא ההוצאות הגבוהות של הרפתנים הקטנים, ובמיוחד ההוצאות הקבועות שלהם. לדבריו, לרפתנים רבים יש כ-40-30 פרות ברפת והעלויות הקבועות מקשות עליהם לגרוף רווחים.

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: עמית מגל

 

לוקר הציע כי המדינה תאמץ מנגנון של סיוע באופן מיידי לרפתנים כך שיוכלו להגדיל את מספר הפרות בתנאי שיגיעו למינימום של 80-70 פרות. כלומר המכסות של הרפתנים הקטנים יהיו במימון המדינה ובתמורה הם יתחייבו להגדיל את מספר הפרות המפיקות חלב למינימום של 70 או 80 פרות בכל רפת.

 

כמו כן לפי לוקר, המדינה תקנה את מכסות החלב מרפתנים קטנים להם אין דור המשך או כאלו שרוצים לפרוש. סקר שהוצג בוועדה ולפיו מאות רפתנים קטנים ומבוגרים מעוניינים לפרוש תמך בהצעה. מכאן המדינה תציע לאותם רפתנים פיצויי פרישה, והמכסות שלהם יועברו לרפתנים הקטנים המעוניינים לפרוש.

 

דבר הפגישה נחשף ב"כלכליסט" והוחלט עליה משום שמסקנות הועודה שפורסמו לפני כשנה נכנסו לקיפאון עקב לחצים שהפעילו גורמים בענף החלב על השרים. מסקנות הוועדה כללו בין היתר הפחתה של מחיר המטרה (מחיר שמשולם לרפתן בעבור ליטר חלב גולמי ועומד היום על 2.09 אגורות) ב-30 אגורות, סובסידיות לרפתנים הקטנים, הגדלת היבוא, הפחתת מכסים ועידוד הקמת מחלבות חדשות. מבקרי הוועדה טענו כי ההמלצות פוגעות בעיקר ברפתנים, שהם החוליה החלשה, ולא מטפלת ברשתות השיווק ובמחלבות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x