$
בארץ

מפגינים התעמתו עם המשטרה בתל אביב - וחסמו את נתיבי איילון

שעות של מחאה ועימותים בת"א, יממה לאחר מעצר דפני ליף: מפגינים ניפצו שמשות סניפי בנקים, שפכו פחי זבל וחסמו כבישים. 85 איש נעצרו, המשטרה העלתה כמה מהם על אוטובוס של חברת דן. מפקד המחוז: זה לא צדק חברתי, אלו פורעים

בועז פיילר, ynet 07:3724.06.12

המחאה והעימותים שאחרי המעצרים: אלפים הפגינו אמש (יום שבת) בתל-אביב במחאה על "האלימות המשטרתית", כהגדרתם. כמה מוחים פרצו לסניפים של שני בנקים באזור כיכר רבין וניפצו שמשות, יממה לאחר מעצרם של דפני ליף ו-11 פעילים חברתיים אחרים. המפגינים חסמו את הרחובות הראשיים במרכז תל-אביב, בהמשך הם צעדו מזרחה - וחסמו לאחר חצות גם את נתיבי איילון לכיוון דרום, סמוך למחלף השלום.

    

לא פחות מ-85 מפגינים נעצרו. כמה מהעצורים הועלו על אוטובוס של דן שעצר באזור גן העיר. שוטרים עלו עם העצורים לאוטובוס, אופנועים משטרתיים ליוו אותו. עצורים אחרים נלקחו לבניין העירייה הסמוך, לפני הגעת ניידות המשטרה.

 

 • דפני ליף מוטלת על הרצפה, צילום: ירון ברנר, ynet
  דפני ליף מוטלת על הרצפה
  |
  צילום: ירון ברנר, ynet
 • השוטרים עוצרים את דפני ליף, צילום: ירון ברנר, ynet
  השוטרים עוצרים את דפני ליף
  |
  צילום: ירון ברנר, ynet
 • מגיעים להפגין, צילום: ירון ברנר, ynet
  מגיעים להפגין
  |
  צילום: ירון ברנר, ynet
 • עימותים מול השוטרים, צילום: ירון ברנר, ynet
  עימותים מול השוטרים
  |
  צילום: ירון ברנר, ynet
 • המחאה בתל אביב , צילום: ירון ברנר, ynet
  המחאה בתל אביב
  |
  צילום: ירון ברנר, ynet

 

עימותים אלימים התפתחו במהלך הערב והלילה בזירות שונות ברחבי תל-אביב - המפגינים נכנסו עם אוהל לסניף של בנק לאומי בגן העיר וניפצו שמשה, וכן שברו את החלונות גם בסניף של בנק הפועלים שבקרבת מקום. גם לסניף של בנק דיסקונט בכיכר רבין ניסו המפגינים לפרוץ. אחרים השליכו ביצים על בניין העירייה. הם חסמו את רחוב אבן גבירול ורחובות נוספים במרכז העיר, בהם פרישמן וקפלן. בהמשך צעדו גם לנתיבי איילון וחסמו את איילון דרום ליד מחלף השלום.

 

חמש שעות של מהומות

 

85 בני אדם נעצרו, כמה מהם הוחזקו תחילה על ידי השוטרים בתוך סניף בנק לאומי. לאחר מכן המשטרה כאמור העלתה כמה מהם על אוטובוס של חברת דן, אחרים נלקחו לבניין העירייה. ההפגנה החלה בסביבות השעה 21:00 ורק אחרי השעה 2 בלילה חזר השקט לרחובות תל-אביב.

 

במשטרה אמרו כי המפגינים ביצעו מעשי ונדליזם, שפכו פחי זבל, חרתו על עמודי בניינים ושברו שמשות של חמישה בנקים ברחבי תל-אביב. "הם בחרו להתעלם מהוראת הפיזור, להתעמת עם שוטרים ולחסום צירים", אמרו. עוד לפני כן מסרו כי "מדובר בהפגנה בלתי חוקית שמשתתפיה הפרו את הסדר וחסמו כבישים. המשטרה תמשיך לשמור על מימוש זכות ההפגנה וחופש הביטוי תוך שמירה על הסדר הציבורי ועל החוק".

 

פעילי המחאה החברתית נשאו שלטים שעליהם נכתב "אל תיגע בגופי, זכותי להשמיע את קולי", "שוטר יקר, אנא אל תפריע לאזרח בעת מילוי תפקידו", ועוד. הם קראו במשך שעות ארוכות את ססמאות המחאה ובהן - "ממשלה של מושחתים", "לוקחים מהעניים, נותנים לעשירים", "כולנו אופוזיציה", והתייחסו גם לדו"ח אסון הכרמל שפרסם מבקר המדינה: "זו לא טעות, זו מדיניות".

 

עו"ד ברק כהן, שהוכה, לטענתו, על ידי שוטרים במהלך העימותים, אמר כי "באנו לפה כדי להבהיר למשטרה שהחירות היא שלנו ולא שלהם. הם יכולים מקסימום להשתמש באמצעי כוח. בנפש שלנו, שהיא ספוגה בחירות, הם לא יוכלו לגעת בחיים. את הגוף שלנו הם יכולים לשים במעצר".

 

סתיו שפיר, ממנהיגות מחאת האוהלים אשתקד, מסרה "אנו שבים ומדגישים, כפי שעשינו תמיד, שאנחנו מתנגדים לכל ביטוי של אלימות ופגיעה ברכוש. הממשלה, והעומד בראשה, מנסים לבצע דה-לגיטימציה של המחאה החברתית הגדולה בתולדות ישראל. הממשלה מבקשת להשתיק כל ביקורת שמופנית נגדה על מנת שהמדיניות החברתית-כלכלית ההרסנית שאותה היא מובילה תוכל להמשיך להתנהל באין מפריע. ראש הממשלה חושש מזעמו המוצדק של הציבור, ומנסה לחסל את הביקורת על-ידי שיסוי ברוטאלי של המשטרה באזרחים שומרי-חוק".

 

דפני ליף: "מזועזעת מאלימות השוטרים"

 

דפני ליף הגיעה להפגנה חבושה בידה: "אני מזועזעת מהאלימות שהמשטרה הפעילה. כל בן אדם שהיה באירוע מזועזע, מרגישים כאילו אין דמוקרטיה. במשך כל הזמן שבו הייתי במעצר ביקשתי שיתנו לי לראות רופא והסברתי שכואבת לי היד מאוד, אבל השוטרים לא הסכימו. לאחר מכן גילו באיכילוב שגם יש לי שבר בצלע".

 

ליף, שנעצרה ביום שישי בצהריים בשדרות רוטשילד בתל-אביב, שוחררה שעות לאחר מכן. מנהיגת המחאה החברתית חזרה ביום שישי לשדרות רוטשילד בתל-אביב בניסיון לשחזר את המחאה מהקיץ שעבר, שהחלה באוהל שהקימה באותן שדרות. האוהלים וציוד שהביאה עמה הוחרמו, ובמהלך עימות עם שוטרים היא נגררה על הקרקע ונלקחה למעצר עם 11 פעילים נוספים.

 

מפקד המחוז: נחצו פה כל הקווים האדומים

 

ניצב אהרון אקסול, מפקד מחוז תל-אביב, טען כי כבר בתחילת ההפגנה התמודדו השוטרים עם אלימות מצד המפגינים. "כשהם צעדו ברוטשילד כמה יידו אבנים על שוטרים וגם אחד הכתבים ספג אבן. נמנענו מלהפעיל כוח והשתדלנו לאפשר את המחאה, למרות שמדובר במחאה בלתי חוקית", אמר בתדרוך לכתבים בשעת לילה מאוחרת. "כשהגענו לרחוב אבן גבירול אותה קבוצה, שאני קורא לה לא קבוצה של צדק חברתי, אלא חבורת פורעים אלימה - החלה לשבור בנקים. החבורה הזו לא מייצגת באמת את המחאה של הצדק החברתי".

 

לדברי מפקד המחוז, "נחצו פה כל הקווים האדומים האפשריים. לא נאפשר שהמחאה הזו תגלוש לפסים אלימים, נמצה את הדין. ביצענו כאן לא מעט מעצרים ונשתדל לדאוג שנגד כולם יוגשו כתבי אישום בזמן הקצר ביותר". אקסול לא סבור שמעצרה של ליף ביום שישי הוא שהוביל למחאה הגדולה, יממה לאחר מכן: "המטרה של אותם אנשים היא שהמחאה תעבור לפסים אלימים".

 

בתגובה לתמונות, שבהן נראו שוטרי יס"מ בועטים במפגינים, גוררים אותם על הקרקע ומפעילים נגדם אלימות רבה, אמר אקסול: "ההנחיות שניתנו לאנשים שלנו זה הפעלת כוח סביר. זרקו על שוטרינו סלעים שרק במזל לא פגעו בראשינו, ראיתם במו עיניכם את התמונות של היריקות והמכות מול השוטרים".

בטל שלח
  לכל התגובות
  x