שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
אקדמיה

בלעדי ל"כלכליסט": העברת הצהרונים למשרד החינוך תהפוך את הגננות לעובדות קבלן

המכרז חושף את מספר הילדים המקסימלי בכל מסגרת, את רשימת היישובים שבהם יחל הפרויקט לפעול ואת דירוג השכר של הגננות. הצהרונים המסובסדים צפויים לפעול רק מחודש אוקטובר

חן פונדק 06:5420.06.12

משרד החינוך הוציא לפני שבועיים מכרז להפעלת מערך הצהרונים בכל הארץ, כחלק מאימוץ מסקנות טרכטנברג בנושא החינוך על ידי הממשלה. עד היום הצהרונים הופעלו על ידי משרד התמ"ת במסגרת החלטת ממשלה שרצתה לעודד הורים לצאת לעבודה. כחלק ממסקנות טרכטנברג, הוחלט שהאחריות על הצהרונים תעבור באופן הדרגתי למשרד החינוך.

 

עתה מפרסם משרד החינוך מכרז להפעלת הצהרונים, שאליו יכולים לגשת גופים עם מחזור מינימלי של 30 מיליון שקל. גופים ציבוריים כמו רשות מקומית או החברה למתנ"סים אינם יכולים להפעיל צהרון, לפי תנאי המכרז, אלא רק הקבלן שמשרד החינוך יבחר. התוכנית המוצגת במכרז הנה מערך כולל של מסגרות יום לימודיות ותוכניות תוספתיות (מיל"ת) שאמורה להקיף את גני הילדים מגיל 3 ואת כיתות א'־ג' בלבד. לפי תוכנית מיל"ת, בשבוע בן חמישה ימים מספר הילדים לקבוצה בגן ילדים יהיה 30 ילדים, ומספר התלמידים לקבוצה בבית ספר יהיה 33 תלמידים.

 

האחריות על הצהרונים עוברת למשרד החינוך האחריות על הצהרונים עוברת למשרד החינוך צילום: רונן טופלברג

 

"המדינה מתנערת מהאחריות שקיבלה על עצמה"

 

בהתאם להחלטות הממשלה, בשנת הלימודים תשע"ג תוצע התוכנית ב־80 הרשויות שמשתייכות לאשכולות 1–3 ולכל מסגרות החינוך, והיא תכוסה במלואה על ידי המדינה. שאר היישובים בארץ יוכנסו בהדרגה בחמש השנים הקרובות. כיום מגוון גדול של גופים מפעילים את הצהרונים שתחת פיקוח התמ"ת, כאשר כל רשות מקומית, עמותה או עוסק מורשה יכולים להגיש בקשה לפי הנהלים שמשרד התמ"ת מפרסם לגבי ניהול תקין אצל רשם העמותות ועמידה בדרישות מבנה, אנשי צוות וקייטרינג.

 

כל השירותים שיינתנו במסגרת הצהרון יהיו באחריות הקבלן, לרבות מציאת עובדים, העסקתם, ניהול כל משא ומתן עמם, השגחה מתמדת על פעילותם, תשלום שכרם וכל תשלום סוציאלי נלווה.

 

רחל עזריה, חברת מועצת העיר ירושלים שהציגה בפני ועדת טרכטנברג את בעיית עלות הצהרונים, תוקפת את משרד החינוך על הפרטת הצהרונים.

 

לדבריה, "כשפורסמו מסקנות טרכטנברג הקוראות לסבסוד צהרונים והפעלתם על ידי משרד החינוך, שמחנו שהמדינה החליטה לקבל על עצמה את האחריות הזו", היא אומרת ומוסיפה, "אך כיום אנחנו רואים שאותה מדינה שהסכימה לקחת אחריות, מתנערת מניהול הצהרונים ומוכרת אותם לגופים ולחברות פרטיות".

 

עזריה קובלת על כך שלא ברור מה מידת הניסיון של החברות שיפעילו את הצהרונים, ולאור העובדה שמטרת חברות הקבלן היא להיות חסכוניות, מה יהיה הרכב העובדים בצהרונים - "האם הפרטת הצהרונים זה הצדק החברתי שעליו יצאנו לרחובות? חד משמעית לא. אני קוראת למשרד החינוך להפקיד את ניהול הצהרונים בידי הרשויות המקומיות והחברה למתנ"סים, גופים בעלי ניסיון שמפעילים כיום את גני הילדים שהם באותם היקפים וסדרי גודל, וכך להשאיר את החינוך הציבורי בידי הציבור".

 

 

משרד החינוך: הצהרונים לא ייפתחו בזמן

 

היום תדון הוועדה לזכויות הילד בכנסת בנושא יישום מסקנות טרכטנברג בצהרונים, בדיון מהיר שיזם ח"כ אורי מקלב בשל החשש שמשרד החינוך לא יצליח עד חודש ספטמבר לסיים את ההכנה לצהרונים.

 

אישור לחשש זה התקבל ממנהלת המינהל הפדגוגי מיכל כהן, שהודיעה אתמול כי הצהרונים ייפתחו רק אחרי החגים באוקטובר.

 

הבעיה היא שאין למעשה פתרון עבור הורים מ־1 בספטמבר ועד לתאריך פתיחת הצהרונים.

 

המכרז של משרד החינוך אמור להתקיים ביולי, ובאוגוסט עוד ניתן לערער. ח"כ מקלב אף חושש שגננות פרטיות

בצהרונים הקיימים לא יסכימו לשתף פעולה עם הרשתות הפרטיות שיזכו במכרז, ושהזכיינים לא יצליח לגייס כמות גדולה של אנשים.

 

בנוסף לגננות ולסייעות, במסגרת הקמת מטה התוכנית יצטרך כל קבלן שיזכה במכרז לגייס מנהל פרויקט, רכז ארגוני, רכז יישובי, רכז פדגוגי, רכז אזורי ועוזר מינהלי.

 

ממשרד התמ"ת נמסר כי "גורמי מקצוע במשרד עמדו בקשר עם אנשי משרד החינוך, ונתנו להם את כל הסיוע המקצועי הנדרש כדי לאפשר העברה חלקה של הנושא".

 

משרד החינוך מסר כי הוא "רואה בצהרונים בשורה להורים. מדובר במסגרות מפוקחות ומבוקרות על ידי המשרד; הילדים יזכו להזנה, לסיוע בשיעורי בית ולתוכניות העשרה, והמדריכים יעברו הכשרות".

 

כלכליסט באייפד - חוויה אינטראקטיבית שעוד לא נראתה בישראל

בטל שלח
    לכל התגובות
    x