$
משפט

הטכניון תובע 25 מיליון שקל ממיקרוסופט: משתמשת בקניין רוחני ששייך למכון

בתביעה ייחודית מסוגה מסמן הטכניון את המטרה שלו – לקבל נתח מהאקזיטים שעושים חברי הסגל

מארק שון 09:3507.06.12

"במשך שנים נקטה מיקרוסופט צעדי אכיפה תקיפים נגד כל מי שהחזיק תכנה השייכת למיקרוסופט ללא היתר חוקי, ללא קשר לשאלה ממי ומתי נרכש, מיקומו הגיאוגרפי והיותו עני או עשיר". כך נפתחת תביעה יוצאת הדופן בגובה 25 מיליון שקל שהגיש אתמול (ד') לבית המשפט המחוזי בפתח-תקווה מוסד הטכניון נגד ענקית הטכנולוגיה בטענה שזו עושה שימוש לא חוקי בטכנולוגיה שפותחה על ידי איש סגל של המוסד.

 

מדובר בתביעה ייחודית מסוגה במסגרתה מסמן הטכניון את המטרה שלו – לקבל נתח מהאקזיטים שעושים חברי הסגל. התביעה מוגשת שנתיים וחצי לאחר שהמדינה הגישה תביעה דומה נגד חברת התרופות אומריקס ומייסדה רוברט טאוב, בטענה כי הפיתוח של "הדבק הביולוגי" הוא תוצר של מחקר שעשה פרופ' אוריאל מרטינוביץ', עובד מדינה בבית החולים תל-השומר.

 

במקרה כאן מדובר באקזיט שבוצע בשנת 2008, אז רכשה מיקרוסופט את הקניין הרוחני של הסטארט-אפ "ידעת" (YaData) תמורת כ-150 מיליון דולר. המחיר ששולם אגב לא פורסם עד כה ונחשף במסגרת התביעה. הטכניון טוען כעת כי כל תוצרי הידע של החברה הם פרי היצירה והמחקר של רן סמורודינסקי, שעובד במשרה מלאה כפרופסור בפקולטה לתעשייה וניהול בטכניון. "זכויות הקניין הרוחני, הטכנולוגיה ותוצרי הידע שייכים לטכניון – כמו כל פירות היצירה או העבודה של חברי הסגל", נכתב בתביעה.

 

הטכניון. מסמן מטרה הטכניון. מסמן מטרה צילום: אלעד גרשגורן

 

מהתביעה עולה כי ההגבלה על העברת קניין רוחני לא נסתרה מעיניהם של מקימי החברה המקוריים. בספטמבר 2006 ניתן אישור מוגבל לפרופ' סמורודינסקי להעביר קניין רוחני של החברה, בתנאי שהייעוץ שהוא עצמו ייתן יוגבל לתחומים עסקיים-מסחריים. "במידה ותבקש להרחיב את תחומי הייעוץ לאופקים החורגים מהתחום העסקי מסחרי, אבקש לעדכננו והנושא ייבחן", נכתב באותו אישור.

 

בדיעבד, טוען הטכניון כעת, החברה הפרה את האישור והעסיקה את הפרופסור בפיתוח מוצרי החברה. סמורודינסקי פנה כבר באוקטובר 2007 לטכניון כדי להרחיב את האישור, ללא הצלחה. המוסד מתמודד עם טענות דומות שעלו גם בתיק אומריקס וטוען בתביעה, כי "לצורך שלילת הטענה כאילו אין קשר בין תחום עיסוקו של פרופסור סמורודינסקי בטכניון – תורת המשחקים – לבין תחום פעילותו בחברת "ידעת" ולימים בחברת מיקרוסופט, מספיק לצטט את דבריו של הפרופסור בעצמו".

 

הפרופסור, מיקרוסופט והטכניון ניהלו התכתבות ארוכה בעניין שמגיעה לידי סיום בתביעה שמגיש כעת המוסד. "מיקרוסופט התעלמה מאזהרות הטכניון, רכשה את הטכנולוגיה בידיעה שהחברה מחזיקה בה שלא כדין....כל הקניין הרוחני הוא פרי יצירתו ורעיונותיו של פרופ' סמורדינסקי", נכתב בתביעה.

 

המכתב האחרון מטעם מיקרוסופט המצורף לתביעה הוא מתחילת מאי 2008, שנשלח לעורכי הדין של הטכניון מטעם עורך הדין יוסי אשכנזי ממשרד הרצוג פוקס נאמן. מיקרוסופט מבהירה במכתב כי לטכניון אין כל זכויות בקניין הרוחני של ידעת.

 

ממיקרוסופט ישראל נמסר בתגובה: "כתב התביעה התקבל הבוקר, נלמד את פרטיו". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x