$
בארץ

האוצר: נכון להיום, הגירעון בתקציב צפוי להסתכם ב-33 מיליארד שקל

מנתוני החשב הכללי מתברר עוד כי גביית המסים הישירים הסתכמה בחמשת החודשים הראשונים של השנה ב-47.4 מיליארד שקל, בעוד בגביית המסים העקיפים נרשמה ירידה ריאלית של 2.5% והם הסתכמו ב-43.5 מיליארד שקל

אמנון אטד 13:0105.06.12

בחמשת החודשים הראשונים של השנה הסתכמה סך גביית המסים בישראל ב-93 מיליארד שקל, ירידה ריאלית מתונה ביותר של 0.2% בהשוואה לתקופה המקבילה בשנה שעברה. אולם נתון זה אינו משקף את מצבה האמיתי של גביית המסים השנה, בשל העובדה שהוא כולל הכנסה חד-פעמית של 3.7 מיליארד שקל שנרשמה בחודש ינואר, בעקבות העלאת שיעורי המס על רווחי הון שנכנסה לתוקף בתחילת השנה. על פי חישובי האוצר, כ-2 מיליארד שקל מסכום זה נגבו על חשבון רווחי הון בשנים הבאות.

 

מנתונים שמפרסם היום (ג') אגף החשב הכללי באוצר מתברר כי בהשוואה לתחזית גביית המסים המעודכנת, נוצר בחמשת החודשים הראשונים של השנה חוסר בגבייה של 3 מיליארד שקל. אולם תחזית הגבייה המעודכנת, שהכין האוצר בסוף השנה שעברה, נמוכה כבר ב-11.3 מיליארד שקל מתחזית ההכנסות ממסים המקורית בספר התקציב. כאשר מצרפים לשני סכומים אלה את יעד הגירעון המקורי לשנת 2012, בסכום של 18.4 מיליארד שקל, מתברר כי הגירעון בתקציב הממשלה צפוי להסתכם השנה, נכון להיום, בסכום גדול במיוחד של 32.7 מיליארד שקל.

 

מיכל עבאדי בויאנג'ו, החשבת הכללית מיכל עבאדי בויאנג'ו, החשבת הכללית צילום: תמר מצפי

 

מנתוני החשב הכללי מתברר עוד כי גביית המסים הישירים (מס הכנסה, מסי מקרקעין ומס רווחי הון) הסתכמה בחמשת החודשים הראשונים של השנה ב-47.4 מיליארד שקל, עלייה ריאלית של 1.8% בהשוואה לתקופה המקבילה בשנה שעברה. לעומת זאת, בגביית המסים העקיפים (מע"מ, מס קניה, מכס, מס על הדלק ועל הסיגריות ועוד) נרשמה בתקופה זו ירידה ריאלית של 2.5% והם הסתכמו ב-43.5 מיליארד שקל.

 

בחודש שעבר נרשם בחשבונות הממשלה גירעון קטן יחסית של 900 מיליון שקל, ומתחילת השנה מסתכם הגירעון המצטבר ב-4.5 מיליארד שקל. אולם מדובר בנתון מטעה במקצת, שכן בכל שנה החלק הגדול של ההוצאות הממשלתיות נרשם בחודשים האחרונים של שנת התקציב. לשם השוואה, בחמשת החודשים הראשונים של השנה שעברה הסתכם הגירעון הממשלתי ב-900 מיליון שקל בלבד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x