$
בארץ

רמזי גבאי: הורדת מכסים משמעותה ויתור על 6,000 מקומות עבודה

הנתונים עולים מתחשיב לפיו כל מיליארד דולר ייצוא משמעותו 8,000 מקומות עבודה. הורדת המכסים תביא לגידול ייצוא הסחורות למדינות עימן אין לישראל הסכמי סחר חופשי בגובה של למעלה מ-500 מיליון דולר

הדר קנה 12:3705.06.12

"הורדת מכסים באופן חד צדדי משמעותה ויתור על פוטנציאל גידול של כ-760 מיליון דולר בייצוא הישראלי ושל כ-6,000 מקומות עבודה". כך אמר היום רמזי גבאי, יו"ר מכון היצוא, על רקע הדיונים המתקיימים בוועדת כספים הקשורים להמלצות ועדת טרכטנברג. לדבריו, הנתונים הם על פי תחשיב לפיו כל

מיליארד דולר ייצוא משמעותו 8,000 מקומות עבודה.

 

על פי גבאי, "הסכמי הסחר החופשי (FTA)ׂעליהם חתמה ישראל עד כה היוו מנוף חשוב בפיתוח הייצוא הישראלי בעשורים האחרונים". לדבריו, "לישראל יש כיום הסכמי סחר חופשי עם מדינות האיחוד האירופי, ארה"ב, קנדה, מקסיקו, טורקיה, אפט"א ומרקוסור. הפחתה חד צדדית של המכסים מהווה צעד המנטרל מראש את קלף המיקוח של ישראל בבואה לבקש חתימה על הסכמי סחר נוספים".

 

במכון הייצוא אומרים כי היקף יצוא הסחורות ללא יהלומים למדינות שלישראל אין עימן הסכמי סחר חופשי הסתכם בשנת 2011 ב-16.2 מיליארד דולר.

 

על פי ניתוח שערך אגף כלכלה במכון הייצוא והמתבסס על מודל של ארגון הסחר העולמי, ביטול מכסים על ייצוא הסחורות ללא יהלומים לסין עשוי להביא לגידול של כ-250 מיליון דולר בייצוא למדינה. ביטול מכסים על הייצוא הישראלי להודו עשוי להביא לגידול של כ-100 מיליון דולר בייצוא להודו. ביטול מכסים על הייצוא לרוסיה עשוי להביא לגידול של כ-160 מיליון דולר בייצוא הישראלי. באשר לביטול מכסים על הייצוא לדרום קוריאה, זה עשוי להביא לגידול של כ-50 מיליון דולר בייצוא הישראלי לדרום קוריאה.

  

מעבר לתוספת בייצוא ציין גבאי כי "ביטול מכסים על סחורות ישראליות יאפשר לשפר את רווחיות היצואנים המוכרים במדינות אלו. רווחיות שנשחקה מאוד כתוצאה מהתיסוף המתמשך בשער החליפין הראלי בשנים האחרונות".

  

לטענת מכון הייצוא,"מקסיקו, עמה עודכן הסכם הסחר ביולי 2000, מהווה דוגמא מצויינת לגידול בייצוא שחל בעקבות ההסכם. משנת 2001 ועד שנת 2011 גדל הייצוא של ישראל למקסיקו בשיעור כולל של כ-133%, מהיקף של 156 מיליון דולר ב-2001 ל362 מיליון דולר ב-2011, זאת בעוד שסך הייצוא של ישראל לעולם גדל במהלך תקופה זו בשיעור של כ-126% וסך הייבוא של מקסיקו מהעולם גדל בשיעור של כ-109%".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x