$
בארץ

באוצר מעריכים שיצטרכו לקצץ 10 מיליארד שקל בתקציב 2013

נתונים שהצטברו במשרד האוצר לגבי שנת התקציב הבאה מציירים תמונה עגומה. לצד הקיצוץ המסיבי יצטרכו בממשלה להגדיל את יעד הגירעון כדי להתמודד עם הירידה החדה בהכנסות מגביית המסים, וגם אחריה יחסרו 15 מיליארד שקל בקופת המדינה

אמנון אטד 07:0105.06.12

תמונת התקציב לשנה הבאה הולכת ומתבהרת, והיא נעשית מדאיגה יותר ויותר. מנתונים שמצטברים במשרד האוצר עולה התמונה הבאה: בשנת 2013 יגדל צד ההוצאות בתקציב, מעבר לתוספת ההוצאות המותרת במסגרת הכלל התקציבי שאישרה לאחרונה הממשלה, בסכום של כ־10 מיליארד שקל. הסיבות העיקריות לתוספת הוצאות לא מתוכננת זאת הן הסכמי השכר שעליהם חתמה הממשלה בחודשים האחרונים עם הרופאים, המורים והמרצים במוסדות להשכלה גבוהה, יישום המלצות ועדת טרכטנברג בתחום החינוך, ושורה של התחייבויות נוספות בהיקפים קטנים יותר, של הממשלה.

 

משמעות נתון זה הוא שהממשלה תהיה מחויבת לבצע בשנת התקציב הבאה קיצוץ בסכום של כ־10 מיליארד שקל, שכן חוק התקציב אוסר עליה לחרוג ממסגרת ההוצאות שאושרה. כוונת האוצר היא לבצע קיצוץ נדרש זה, מבלי לפגוע ביישום המלצות ועדת טרכטנברג. קיצוץ זה יבוצע ככל הנראה כשילוב של קיצוץ בשיעור אחיד בתקציבי הקניות של כל משרדי הממשלה, יחד עם שורה של קיצוצים ממוקדים בסעיפי הוצאה מוגדרים.

 

יובל שטייניץ יובל שטייניץ צילום: בלומברג

 

בעיה חמורה לא פחות שאיתה יהיה על משרד האוצר להתמודד בשנת 2013 היא הירידה החדה בגביית המסים. זאת בהנחה שתוואי הגבייה הנוכחי יישאר ללא שינוי ולא ישתפר גם במשך המחצית השנייה של השנה הנוכחית, ובמהלך השנה הבאה. על פי חישובי המשרד, ללא שיפור משמעותי בגבייה יהיה צורך להגדיל את יעד הגירעון בתקציב (הפער בין סך הוצאות והכנסות הממשלה) בשנה הבאה מ־1.5% מהתוצר ל־2.5% מהתוצר (כ־23 מיליארד שקל).

 

גם לאחר הגדלה זו של יעד הגירעון, יחסרו לקופת המדינה כ־15 מיליארד שקל, שאותם יהיה על האוצר לגייס באמצעות הכבדת נטל המסים. הצעדים שאותם בוחן האוצר בתחום זה הם העלאת שיעור המע"מ ב־1%, ואף למעלה מכך; הטלת "מס יסף" של 2% על תשלומי המס של בעלי הכנסות העולות על מיליון שקל בשנה; תוספת של 2% לכל אחת ממדרגות המס הקיימות, כולל ברמות ההכנסה של מעמד הביניים; ביטול שורה של פטורי מס קיימים; ומציאת צעדים יצירתיים שימנעו משכירים בעלי הכנסות גבוהות להירשם כחברות במטרה להימנע מתשלום מס גבוה יותר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x