שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

הלו, זה רדיו? כך הצליח יו"ר התחנות האזוריות להביא להפחתת האגרות

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום הצעת חוק של ח"כ ציון פיניאן מהליכוד, שלפיה יופחתו האגרות שמשלמות תחנות הרדיו האזורי. דוד בן בסט: "זו הצעת חוק שאני עשיתי וביקשתי מציון ומאופיר אקוניס לקדם אותה"

תומר אביטל 19:4703.06.12

למרות חרב הקיצוצים המונפת מעל תקציב המדינה, הצליח איש הרדיו דוד בן בסט לרתום את שרי הממשלה ואת חברי סיעת הליכוד - שהעבירו היום חוק לצמצום גביית אגרות מתחנות רדיו.

 

ועדת השרים לחקיקה אישרה תיקון ל"פקודת הטלגרף האלחוטי" של חבר הכנסת ציון פיניאן (ליכוד) - שיאפשר הקלות בהיקף של מאות אלפי שקלים עד מיליוני שקלים בשנה לתחנות הרדיו המקומיות. "כלכליסט" חשף באפריל כי בן בסט - הבעלים של שתי תחנות רדיו אזוריות ויו"ר התאחדות תחנות הרדיו האזוריות - עומד מאחורי הצעת החוק. 

 

לפי ההצעה, יותקן מנגנון להפחתת אגרות התדרים לתחנות הרדיו האזורי. המדינה גובה על התדרים, בעיקר מחברות הסלולר, כ-300-350 מיליון שקל בשנה. לפי ההערכות, כלל תחנות הרדיו האזוריות משלמות כ-3 מיליון שקל עבור התדרים. בעקבות החוק, לא רק שחלק מכובד מהסכום ייגרע מקופת המדינה דווקא בתקופה קשה זו  - הסכום המדויק יקבע בהמשך הדיונים על הצעת החוק - אלא שקיימת סכנה כי גופי תקשורת נוספים יבקשו להפחית את האגרות.

 

רדיו של פעם. "עיוות של שנים" רדיו של פעם. "עיוות של שנים" צילום: סי די בנק

 

הצעת החוק אושרה בוועדת השרים לענייני חקיקה -המשוכה הראשונה העומדת בפני הצעות חוק פרטיות. מדובר בוועדה בה חברים שרים מכל סיעות הקואליציה המתנהלת במחשכים. הפרוטוקולים שלה אינם חשופים לציבור והכניסה לדיונים היא על פי הזמנה בלבד. לכל דיון מוקדשות לכל היותר כמה דקות בהן אנשי המקצוע מהמשרדים השונים מסבירים את עקרונות החוק הנידון - ולאחר מכן נערכת הצבעה בקרב השרים.

 

לדברי אחד השרים שנכח בישיבה היום, הדיון היה קצר מהרגיל. "אנשי מקצוע נעדרו מהישיבה, גם אלו ממשרד שבראשו עומד שר ליכוד. לא נערך דיון ענייני והחוק אושר כמעט מיד", אמר. שר התקשורת משה כחלון (ליכוד) כלל לא נכח בישיבת הוועדה היום.

  

דוברו של שר התקשורת הדגיש כי החוק אושר בתיאום עם המשרד. לדבריו, משרד התקשורת תומך בחוק משום ש"האגרות שמשלמות תחנות הרדיו גבוהות בהשוואה לעולם. אם יש מקום להוזיל אותן אז צריך להקל עליהן".

 

בן בסט בירך על אישור החוק ואמר ל"כלכליסט" כי "זו הצעת חוק שאני עשיתי וביקשתי מציון ומאופיר אקוניס (שניהם מהליכוד, ת"א) לקדם אותה".

 

לדברי גורמים פוליטיים, בן בסט מקורב לליכוד ומיודד עם שרי התנועה. ואולם בן בסט, שמשלם לדבריו 340 אלף שקל בשנה עבור האגרות, טוען כי אין לו קשר לליכוד: "הצעת החוק חוצת מפלגות, תמכו בה כל הסיעות".

 

האם שוחחת עם שרי האוצר והתקשורת טרם אישור החוק?

"בוודאי. הם הביעו תמיכה בחוק - עובדה שהוא אושר פה אחד. זהו עיוות של שנים רבות שצריך להסדיר אותו".

  

לבן בסט תוכנית רדיו קבועה בשם "הנבחרים" בה הוא מראיין פוליטיקאים ישראלים. לאחרונה התארחו בה, לפי אתר התוכנית, השרים יולי אדלשטיין, סטס מיסז'ניקוב ובוגי יעלון. השבוע יתארחו שלושה ח"כים, בהם אקוניס.

  

בדברי ההסבר של הצעת החוק נכתב בין היתר: "עדכון סכומי האגרות על פי הצעת החוק חיוני ודחוף. מעבר לצורך ולחובה לתקן עיוות ההיסטורי, מתבקש התיקון לאור העובדה שתחנות הרדיו האזוריות מתמודדות בשוק תחרותי ביותר, רווי מתחרים, ונאלצות להתמודד על נתח מוגבל בעוגת הפרסום המידלדלת".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x