שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דעות

המדינה קורסת. לא תצאו להפגין?

ההפגנות במוצ"ש הן על עתיד פני המדינה בשנים הקרובות ועל אג'נדה חברתית, שאותה אנו זועקים כבר קרוב לשנה

אורן פסטרנק 08:3701.06.12

"זו הפגנה מפלגתית! אל תבואו! אתם פוליטיים מדי! מה אתם רוצים?" כמה פעמים כבר שמענו את זה בשנה האחרונה, אז מה – זה יעצור אותנו? עכשיו? ממש לא.

 

לפני כשלושה שבועות התארגנו מספר תנועות וארגונים חברתיים, תנועות נוער וקבוצות שונות ופעילים מרכזיים במאבק לצדק חברתי והחלטנו לשים רבות מהמחלוקות בצד לטובת מטרה ראויה – החזרת המדינה לאזרחיה; מדינה שלא עושה הפרד ומשול בין פריפריה ומרכז, מדינה שמשקיעה בזוגות הצעירים שלה, באמהות החד-הוריות, בעובדות ובעובדים הסוציאליים, בסטודנטים, במילואימניקים, בציבור הדובר רוסית ובנוער שלה – פשוט כי אין לנו ברירה אחרת.

 

ההפגנה הזו היא פוליטית, מפלגתית – לא. משום שכל פעולה ומחשבה שאנחנו עושים היא פוליטית. מי שחושב שמאבק (ולא מחאה, זה שייך לקיץ 2011) חברתי יכול להיות א-פוליטי, שיחפש לעצמו מאבק א-מאבקי. אג'נדה חברתית וסדרי עדיפויות, דיור ציבורי, חינוך חינם לגיל הרך, מיסוי ההון, מערכת תחבורה ובריאות ציבורית נורמלית ודאגה לאזרחים בכל התחומים – הם תוצאה של מדיניות ושל החלטות פוליטיות, לא של פסטיבלים.

 

 אחת ההפגנות בקיץ שעבר אחת ההפגנות בקיץ שעבר צילום: נועם מושקוביץ

 

ההפגנות במוצאי שבת הקרובה בירושלים, בת"א, באר שבע, חיפה, קרית גת ובעוד ערים - הן בסימן "מחזירים את התקווה – נלחמים לצדק חברתי". אלה הן הפגנות על עתיד פני המדינה בשנים הקרובות ועל אג'נדה חברתית, שאותה אנו זועקים כבר קרוב לשנה. אבל חשוב להדגיש: אנחנו לא מדירים אף אחד. אצלנו – כולם מוזמנים. ימין, שמאל, חילונים, דתיים, אשכנזים, מזרחים, נוער, מבוגרים, פריפריה, מרכז – כל מי שיודע שהשיטה הנוכחית דופקת אותו והפוליטיקאים שכחו אותו מזמן – חייב להגיע.

 

מה אנחנו דורשים?

 

1. השקעה בפריפריה – בדיור ציבורי, דיור בר השגה, תחבורה ציבורית, חינוך, בריאות ותרבות.

 

2. הגדלת סל השירותים הציבוריים בכל תחומי המאבק (וגם בפנסיה).

 

3. הורדת יוקר המחיה – פירוק המונופולים והריכוזיות הבלתי-מרוסנת במשק הישראלי, ופיקוח הדוק על סל המוצרים.

 

4. מיסוי על ההון – הגדלת המיסוי הישיר על בעלי ההכנסות הגבוהות במשק, במקביל להורדת המיסוי העקיף הגבוה – כדוגמת המע"מ והמס על הדלק.

 

5

. עבודה בכבוד – ביטול תופעת עובדי הקבלן במדינת ישראל לאלתר (למעלה מ-300 אלף!), אכיפת חוקי עבודה ופנסיה והחזרת השפיות לעבודה המאורגנת בישראל.

 

6. אחרון חביב – ורלוונטי לשבועות הקרובים, לאור ההפחדות שהחלו כבר מכיוון משרד האוצר ומשרד ראש הממשלה: תקציב מדינה חברתי ודמוקרטי – ביטול התקציב הדו-שנתי, ביטול חוק ההסדרים והשקעה בתשתיות, בבריאות, ברווחה ובחינוך.

 

והפעם לא נוותר, לא נעצור, לא נפסיק – עד שנשיג את דרישותינו, עם הממשלה הנוכחית, או בלעדיה. עד שנצליח להחזיר את האמון שלנו, האזרחים, במערכת הזו שנקראת מדינת ישראל. הפעם לא נקבל נאומים על "ברווזים איראניים", במקום פתרונות אמיתיים לפערים החברתיים במדינה.

 

הכותב הוא ממארגני המחאה החברתית בקיץ ומיוזמי קואליציית הארגונים של ההפגנות

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x