דעות

רוצה מונה?

סוף סוף החלה רשות המסים לפעול נגד נהגי מוניות שמעלימים הכנסות

ליאורה ביין-אלון 10:5624.05.12
לאחר שנים של עצימת עין החלה רשות המסים לפעול נגד נהגי מוניות שמעלימים מסים. העלמות מס לאלו אינן מפתיעות לאור ריבוי המוניות בכבישי הארץ, העלייה במחירי הדלק והירידה התלולה ברמת ההכנסה שלהם.

 

אין ספק שלמבצעי האכיפה של רשות המסים מסר ערכי כלכלי חשוב. לשם ייעול תהליכי הגבייה  יש לשקול וליישם הליך של גילוי מרצון המוכר על ידי רשות המסים גם בסקטור זה. יש לעודד נישומים שלכאורה עברו על עבירות מס לתקן את דיווחיהם ולדווח נתוני אמת בתמורה להסרת ההליכים הפליליים נגדם. 

 

לאחרונה התוודענו למבצע אכיפה גדול שמנהלת רשות המסים בירושלים נגד נהגי מוניות המעלימים הכנסות. מי מאתנו לא נתקל בחייו בתופעה של נהגי מוניות אשר מסרבים להוציא חשבוניות או שמנפיקים חשבוניות פיקטיביות. אמנם אין צורך להכתים את כל העוסקים בדבר ולתייג את כל נהגי המוניות בישראל כעבריינים, אך אין כל ספק כי רבים מנהגי המוניות לא מדווחים על כל הכנסותיהם למס הכנסה ומבצעים עבריינות מס בדרך זו או אחרת.

 

נהגים רבים מבצעים עבירת מס כלשהי נהגים רבים מבצעים עבירת מס כלשהי צילום: חיים הורנשטיין

 

במסגרת המבצע, אשר נערך על מנת להגדיל את הכנסות המדינה ממסים ולהרתיע עברייני מס, נחשפה שיטת הפעולה של בעלי מוניות רבים בישראל. חברות ותחנות מוניות מחזיקים במוניות ומשכירים אותן לנהגים תמורת מחיר קבוע שמשולם מדי שבוע או חודש ואינו תלוי בגודל ההכנסות של מפעיל המונית. מהמידע שחשפו חוקרי רשות המסים עולה כי אותם "דמי שכירות" קבועים אינם מדווחים כלל לרשות המסים, הפדיון שמופק מהסעת הנוסעים גם הוא אינו מדווח למס הכנסה או למע"מ, הנהג אשר שוכר את המונית אינו רשום כלל במע"מ והוא מקבל תלוש שכר פיקטיבי מבעל המונית שרושם את התשלום כהוצאה בספרים שלו. אפילו אם קיים במונית מונה וההכנסות מהסעת הנוסעים נרשמות בו, הדיווח כלל לא מועבר למס הכנסה ולמע"מ, והחשבוניות שמופקות הן פיקטיביות. מדובר למעשה במערכת משוכללת של העלמת הכנסות מהמדינה בהיקפים אדירים. עד כה לא נעשה כמעט שום מאמץ רציני למגר את התופעה עקב מחסור בכוח אדם ברשות המסים.

 

החשיבות שבביצוע מבצעי אכיפה נרחבים נגד עברייני מס היא רבה. המדינה מעבירה למעשה  מסר ברור לאזרחיה כי לא ניתן לפעול בניגוד לחוק מתחת לרדאר ולצפות שהמדינה תשלים עם כך. ככל שמבצעי האכיפה יהיו תכופים יותר והסנקציות שיוטלו יהיו כבדות יותר, התופעות השליליות יפחתו עם הזמן. אין כל ספק כי הציבור בכללותו ירוויח מכך.

 

הכותבת היא מומחית בדיני מסים ושותפה בכירה במשרד עורכי דין פרופ' ביין ושות'

בטל שלח
    לכל התגובות
    x