משפט

בג"ץ: השיטה לקביעת הטבות מס מפלה בין יישובים

נשיאת העליון בדימוס דורית ביניש קבעה כי חלוקת ההטבות פוגעת בזכות לשוויון ונעשית בצורה אקראית

הדר קנה 19:2022.05.12

בג"ץ פסק היום (ג') כי השיטה שלפיה נקבעו היישובים הזכאים להטבות מס לפי פקודת מס הכנסה, ללא אמות מידה ועל פי רשימה אקראית של יישובים, פוגעת בזכות לשוויון ומפלה בין תושבי יישובים סמוכים שאין הבחנה עניינית ביניהם.

 

בשנים 2007-2002 הגישו ארגונים ויישוביים ערבים ויהודים עתירות לבג"ץ. על העותרים נמנו בין השאר האגודה לזכויות האזרח, ארגון עדאללה, היישובים חורה, כסייפה, לקייה, רהט ומזרעה והעיריות והמועצות אריאל, כרמיאל, עכו, טבריה ותמר.

 

כרמיאל. העירייה עתרה לבג"ץ כרמיאל. העירייה עתרה לבג"ץ צילום: אוראל כהן

 

העתירות תקפו את חוקיות הטבות המס הניתנות לתושבי המדינה על פי מקום מגוריהם. לכולן היתה טענה מרכזית משותפת נגד האופן שבו נקבעה רשימת היישובים הזכאים להטבות מס מכוח סעיף 11 לפקודת מס הכנסה. על אף שרשימת היישובים עודכנה, טענו העותרים כי הטבות המס ניתנו ועודן ניתנות באופן הפוגע בעקרון השוויון, ומבלי שנקבעו לשם כך אמות מידה אחידות, שוויוניות וראויות.

 

בחלק מן העתירות אף נטען כי הפגיעה בשוויון מתבטאת באפליית יישובים ערבים לעומת יישובים יהודיים שכנים ללא כל הבחנה עניינית ביניהם.

 

פסק הדין ניתן על ידי נשיאת העליון בדימוס דורית ביניש ובהסכמת הנשיא אשר גרוניס והמשנה לנשיא אליעזר ריבלין. הוא ניתן בשמונה עתירות שונות שנשמעו במאוחד.

 

בפסק הדין צוין כי לא היתה מחלוקת בין הצדדים באשר לקושי החוקתי העולה מהענקת הטבות מס ללא קריטריונים ובאופן שרירותי.

 

בית המשפט לא הורה על ביטולו של כל סעיף 11, אלא רק על ביטול תיקון אחד שהובא בפניו (תיקון 146), שמכוחו ניתנות הטבות מס לחמש רשויות מקומיות.

 

בנוסף, בית המשפט קיבל את עתירותיהם של שלושה יישובים דרוזיים וערביים בצפון הארץ, שהוכיחו כי תושביהם מופלים ביחס לתושבי יישובים דומים הסמוכים להם ומצויים באותה מידת קירבה לגבלון לבנון ללא כל הצדקה עניינית. השופטים הורו להוסיף אותם לרשימת היישובים המנויים בפקודת מס הכנסה. 

 

בית המשפט קבע שביטול ההטבות לחמשת היישובים שקיבלו אותם (בהם בית שאן, חצור הגלילית, ערד והמועצה האזורית ערבה תיכונה) והכנסת היישובים הדרוזים לרשימת מקבלי ההטבות ייכנסו לתוקף רק בעוד שנה. כלומר לכנסת ניתנה שהות לשנות את החוק. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x