$
בארץ

ארדן במכתב לשרים: יש לנתק את עזה מרשת החשמל במידה והביקוש בישראל יעלה על ההיצע

בראיון לגלי צה"ל הסביר השר לאיכות הסביבה שהצעד עשוי למנוע הפסקות חשמל יזומות בשטחי ישראל. ארדן: "לפני פגיעה באספקת החשמל לתושבים תופסק אספקת החשמל לגורמים זרים ובראש ובראשונה לרשות הטרור של החמאס בעזה"

ליאור גוטמן 09:5913.05.12

השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, שלח הבוקר (א') מכתב לשרי הממשלה בו הוא מבקש לקבל את אישורם לנתק את עזה מרשת החשמל הישראלית בנקודות זמן בהן הביקוש לישראל גובר על ההיצע.

 

בראיון שנערך עימו בגלי צה"ל נימק ארדן את בקשתו בסברה שניתוק עזה מרשת החשמל הארצית עשוי למנוע

הפסקות חשמל יזומות בשטחי ישראל. לדבריו, צריכת החשמל בעזה מגיעה לכ-4.5% מהביקוש בישראל (כ-520 מגה וואט), כך ש"לפני כל פגיעה באספקת החשמל לתושבי ישראל תופסק אספקת החשמל לגורמים זרים ובראש ובראשונה לרשות הטרור של החמאס בעזה".

 

הסיבה לשליחת המכתב היא שהבוקר הממשלה צפויה לדון בהכנסת משק החשמל למשטר חירום בתקופת הקיץ (בין תחילת יוני לסוף ספטמבר). ההחלטה תכלול כמה מהלכים מקביליים לרבות חיוב עיריות וכוחות בטחון להפעיל גנרטורים שאופסנו לשעת חירום וויסות הגז שנותר במאגר "ים תטיס" המתדלדל עבור תחנות כוח קטנות ופרטיות שהושבתו בשל העדר הגז המצרי.

 

צעד חריג ברמה הפוליטית

 

אספקת החשמל בעזה נשענת באופן כמעט מלא על רשת החשמל הישראלית. ברצועה קיימים גנרטורים ומקורות ייצור חשמל קטנים אולם תחנת כוח דומה לאלו שמותקנות בישראל, בין אם היא פועלת על פחם או גז, אינה קיימת.

 

הצעד אותו מציע ארדן הוא קיצוני וישראל נמנעה מלבצע אותו בצורה קבועה ולאורך זמן גם בימים בהם התחולל עימות צבאי מלא בין הצדדים. החשש העיקרי הוא מגינוי פוליטי חריף על כך שישראל מנתקת מעל למיליון איש ממוצר בסיסי. "בשעה שמשרד האנרגיה מזהיר מפני בצורת חשמל ואף מציע לנקוט בצעדים מרחיקי לכת עד כדי היערכות להפסקות חשמל יזומות אין סימן שאלה וההחלטה ברורה - עזה תחילה", כותב ארדן ומוסיף ש"אין מדובר בסנקציה כנגד עזה ובטח לא שלא כנגד תושביה, אלא צעד בסיסי הנדרש מתוך הכרה מלאה שעניי עירך קודמים". יצוין שארדן מבדיל בבקשתו בין שטחי יהודה ושומרון לבין רצועת עזה, כאשר עבור ערי הגדה הוא לא מבקש לבצע צעד דומה.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x