$
בארץ

פרסום ראשון: ועדת הכספים אישרה - 850 מיליון שקל בשנה לעידוד התיישבות

ועדת הכספים אישרה בתוך פחות מדקה הצעת חוק שמבקשת להיטיב עם גופים "מעודדי התיישבות"

תומר אביטל 10:2807.05.12

מחטף בחירות: תוך פחות מדקה אישרה ועדת הכספים הצעת חוק לקריאה שנייה ושלישית שמבקשת להטיב עם גופים "מעודדי התיישבות". עלות החוק המוערכת: כ-850 מיליון שקל בשנה. החוק אף אושר לקריאה שנייה ושלישית הערב - דקות לפני שהכנסת תאשר את החוק לפיזורה.

 

בדיון נכחו רק יוזם החוק

ויו"ר האופוזיציה זאב אלקין, יו"ר הוועדה משה גפני וחברי הכנסת אורי אריאל, ציון פיניאן ושכיב שנאן. מהאופוזיציה לא נכח איש. כמה שניות לאחר ההצבעה הגיחו חברי הכנסת האופוזיציוניים דורון אביטל ודב חנין אולם הם הגיעו מאוחר מדי. במהלך הדיון, שארך כאמור פחות מדקה, גפני התבטא שהוא בעד ההצעה. לפיה, יתוקן חוק מס הכנסה כך שיינתן זיכוי בשיעור של עד 35% מגובה התרומה של אדם התורם למוסדות ציבוריים הפועלים לעידוד התיישבות.

 

גפני ציין כי קיבל חוות דעת משפטית פרטית המבקשת להחריג את יהודה ושומרון בגלל הדין הבינלאומי אך הדגיש כי מדובר בהערה לא רלוונטית.

 

אלקין: "החוק יסייע לכולם, גם לנגב ולגליל"

 

לשאלה האם החוק נועד אך ורק להתנחלויות הגיב אלקין ל"כלכליסט" כי "החוק יסייע לכולם, גם לנגב ולגליל. אני לא מכיר עמותה ביו"ש שתהנה ממנו אך זה לא אומר שלא תקום אחת בקרוב. כמו שניתן זיכוי למוסדות חינוכיים בכל הארץ כך יינתן זיכוי גם למוסדות המעודדים התיישבות בכל הארץ".

 

היום יתבצע ניקוי השולחן הפרלמנטרי במרתון חקיקתי. הממשלה מקווה כי החוק האחרון שיעבור הלילה יהיה החוק להקדמת הבחירות. בממשלה דחו את התוכנית הראשונית לפזר את הכנסת מחר או מחרתיים מחשש כי חברי הכנסת יצליחו להעביר השבוע עשרות הצעות חוק פרטיות יקרות שיגדילו את הגירעון.

 

עם זאת, הוועדות ימשיכו לפעול השבוע כסדרן ובמהלך פגרת הבחירות ייפתחו מספר חלונות מליאה לאישור חקיקה נוספת. הראשון שבהם יתקיים בשבוע הבא כשמליאת הכנסת תתכנס לבחירת מבקר המדינה החדש.

 

חנין: "משמעות החוק - העברת מאות מיליונים נוספים להתנחלויות"

 

ח"כ דב חנין (חד"ש) תקף בחריפות את החלטת ועדת כספים לאשר את החוק לעידוד התיישבות של ח"כ זאב אלקין "שמשמעותו העברת מאות מיליונים נוספים להתנחלויות":

 

"זהו סדר היום האמיתי של הממשלה - לא צדק חברתי, לא פתרון בעיות דיור, לא השקעה ברווחה ובמערכת הבריאות הקורסת - אלא הזרמת עוד ועוד כספים להתנחלויות נוספות כדי להכשיל כל סיכוי להסדר ישראלי פלסטיני ולשלום באזור".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x