שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
אקדמיה

"מנסה למנוע מבני אדם להתמכר לסמים"

ד"ר רמי יקה, חוקר בבית הספר לרוקחות באוניברסיטה העברית, עורך ניסויים שמטרתם למחוק ממנגנון הזיכרון במוח את האסוציאציה החיובית הקשורה לסמים

מי אתה: ד"ר רמי יקה (50), בעל תארים ראשון, שני ושלישי במחלקה לנוירוביולוגיה באוניברסיטת תל־אביב. יקה, נשוי ואב לשניים, הוא מומחה להתמכרות לסמים וחוקר בבית הספר לרוקחות באוניברסיטה העברית.

 

הדרך אל המוח: "בגיל ההתבגרות זיהו בעיה בעין שלי ואחרי ניתוחים איבדתי את היכולת לראות. הייתי מאוד מעורב בתהליך, ורציתי ללמוד ולהבין למה אי אפשר לתקן נזקים רבים הקשורים במוח. כשהתחלתי ללמוד היה לי ברור שזה יהיה קשור למוח. בעבודת הדוקטורט שלי בדקתי אפשרות של פיצוי בין־חושי, וניסיתי להבין אם עיוור שומע יותר טוב מאדם שאינו עיוור. לא המשכתי בזה הלאה, כי מחקר על מערכות החושים מחייב מחקר בבני אדם או בבעלי חיים גדולים, ולא יכולתי לשאת את זה. היום אני חוקר על עכברים וחולדות".

 

ד"ר רמי יקה ד"ר רמי יקה צילום: מיקי אלון

 

המחקר שלו: "כשיש התמכרות ניתן לראות זאת במקום מסוים במוח. במעבדה אנחנו מנסים להבין כיצד אפשר למנוע התמכרות, ואיך למנוע חזרה לשימוש בסם. התמכרות מתחילה כשצריכה הופכת להרגל שמתפתח לתלות. הסם הופך להכרח כדי לתפקד. כפועל יוצא, המכור מוכן לעשות הכל כדי להשיג את החומר, כי בלעדיו הוא לא יכול. המערכת במוח עוברת שינוי בעקבות ההתמכרות, וגם אם האדם עובר גמילה היא לא תחזור למה שהיא היתה. נשאר סוג של צלקת".

 

מנסה על חיות: "אנחנו מסתכלים על שינויים כאלה בחיות: ממכרים אותן לקוקאין, גומלים אותן ואז מנתחים את המוח. מתברר שטריגר רציני לחזרה לסם אלה רמזים הקשורים לסם, כמו ריח וזמינות. זה מעורר ריגוש יתר שקשור במנגנון של זיכרון, זה מעלה אסוציאציה חיובית. אנחנו מנסים למחוק את האסוציאציה. אם נעשה קצר במנגנון שמשמר את הזיכרון באופן אקטיבי, נאבד את הזיכרון. אם מעכבים את החלבון שנחוץ כדי לשמור את הזיכרון ניתן לאבד את הזיכרון, מבלי לאבד את היכולת ללמוד מחדש".

 

קשיים במעבדה: "אנחנו עוד לא יודעים לבודד את הזיכרון הקשור בהתמכרות לסם. יש אנשים שההתמכרות שלהם כל כך הרסנית, שאולי עדיף שיאבדו את כל זיכרונות התגמול, וילמדו מחדש שגם אכילה מביאה לתחושת שובע. הם לא יחזרו להשתמש בסם"

 

על ההתמכרות

"כל הסמים פועלים על מערכת שנקראת מערכת התגמול במוח, והיא אחראית כמעט לכל הפעולות שקשורות בקבלת תגמול כלשהו בסופן. המטרה שלנו עכשיו היא לנסות לבודד את זיכרון הסם משאר זיכרונות התגמול"

 

כלכליסט באייפד - חוויה אינטראקטיבית שעוד לא נראתה בישראל

בטל שלח
    לכל התגובות
    x