• תפריט
בארץ

אכזבה מ"יום כדור הארץ": החסכון בחשמל צנח ב-35% לעומת שנה שעברה

20 ערים שהשתתפו בפרויקט הצליחו לצמצם את צריכת החשמל רק ב-65 מגה וואט, הנתון הכי נמוך ב-3 השנים האחרונות. אחת הסיבות לכישלון נעוצה בכך שירושלים, חיפה ובאר שבע כלל לא השתתפו

ליאור גוטמן 22:3822.04.12

המודעות ל"יום כדור הארץ" ולחסכון בחשמל ככל הנראה לא הרשימה יותר מדי את אזרחי ישראל. מנתוני חברת החשמל שהתפרסמו הערב עולה כי 22 ערים בישראל הצליחו לצמצם את צריכת החשמל ב-65 מגה וואט בלבד. מדובר בצניחה חדה לעומת החיסכון שהושג בשנה שעברה ביום כדור הארץ, אז צומצמה צריכת

החשמל בישראל בשיעור של 101 מגה וואט - ירידה של 35%.

  

תחושת האכזבה מתחדדת עוד יותר כאשר מגלים שב-2010 הצליחו אזרחי ישראל לצמצם את צריכת החשמל ב-74 מגה וואט, זאת כאשר רק 13 ערים השתתפו אז בפרויקט. השנה עלה מספר הערים ל-22, אולם כאמור היקף הצריכה שנחסך הוא הנמוך בשלוש השנים האחרונות.

 

הערים הגדולות לא השתתפו

  

מנתוני חברת החשמל, כפי שהם נמדדו על ידיה לאורך כל שעות הערב, עולה ששלושה מארבעת המטרופולינים הגדולים בישראל – ירושלים, חיפה ובאר שבע - כלל לא השתתפו בניסיון לצמצם את צריכת החשמל בישראל. יצוין שירושלים וחיפה כן נטלו חלק השנה במיזם, כאשר העיר באר שבע נעדרה ממנו גם ב-2011.

  

בעיר תל אביב, שכן השתתפה ב"מאמץ המלחמתי" נרשמה היענות יחסית גבוהה – מנתוני חברת החשמל עולה שצריכת החשמל ירדה בעיר העברית הראשונה ב-20.2 מגה וואט, זאת לעומת כ-16 מגה וואט ב-2011. עם זאת, בשנת 2009 הצליחו תושבי העיר לצמצם את צריכת החשמל ב-29 מגה וואט, רחוק מהנתון שהושג השנה.

  

את כבודן של הערים הצילו ראש העין (ירידה של 10.84% בצריכת החשמל), מעלות תרשיחא (ירידה של 10.26%), יבנה (ירידה של 9.74%), יקנעם (ירידה של כ6%) ומודיעין (ירידה של כ5.85%).

  

הרשויות אשר השתתפו באירועי שעת כדור הארץ היו כאמור תל-אביב-יפו, חיפה, אשדוד, נתניה, הרצליה, חולון, יבנה, גבעתיים, רעננה,ירוחם, קריית ים, יקנעם עילית, עכו, מעלות תרשיחא, מודיעין-מכבים-רעות, גבעת שמואל, דימונה, ראש העין, הוד השרון, אילת וחבל איילות, נס ציונה ובת- ים.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x