שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

1 באפריל: הציבור ישלם יותר ויקבל פחות

מיום ראשון הקרוב יעלו מחירי הדלק, יזנקו שוב תעריפי החשמל ויקוצצו כמה אחוזים מכספי החוסכים לפנסיה. צירופי האירועים האלו מלמדים שוב שההבטחה לטיפול ביוקר המחיה בישראל היא לא יותר ממהתלה

כתבי כלכליסט 07:0129.03.12

דלק: התייקרות הנפט תקפיץ את מחיר הדלק מעל לרף 8 השקלים לליטר

 

החל ממוצ"ש הקרובים ייאלצו הצרכנים להיפרד מכ־15 אגורות נוספות עבור כל ליטר דלק, כאשר העלייה הנוספת בתעריפי הנפט הקפיצה לראשונה את מחירו של ליטר בנזין מעל לרף של 8 שקלים.

 

בניסיון למצוא חלופות שיאפשרו מיתון נוסף במחיר, ולבקשת משרד רה"מ, קיים הממונה על התקציבים במשרד האוצר גל הרשקוביץ דיון בנושא. ראשי האוצר, שדיווחו על עליית המחיר הצפויה לנתניהו, הזכירו לו באותה נשימה כי המדינה כבר ממתנת את העלייה ב־10 אגורות, כפי שעשתה בחודש שעבר, וכי יתקשו למצוא חלופה נוספת כדי להקל במחיר.

 

מחלקת המחקר של הכנסת הגישה לפני כחודש לוועדת הכלכלה סקירה מקיפה על שיעורי מיסוי הבנזין בישראל, לבקשת יו"ר הוועדה ח"כ כרמל שאמה־הכהן. עיון במסמך מעלה עד כמה חדה השפעת המיסוי על הבנזין על הכנסות המדינה. לפי מחברי המסמך, בין 2008 ל־2010 ההכנסות ממיסוי דלק בפועל היו גבוהות בהשוואה לתחזית ההכנסות — כ־12.9 מיליארד שקל בשנת 2008, כ־12.7 מיליארד שקל בשנת 2009 וכ־14.6 מיליארד שקל בשנת 2010.

 

הקו המנחה של נתניהו, בדומה להנחייתו בגיבוש המלצות טרכטנברג, הוא שמירה על תקציב מאוזן. במילים אחרות, האוצר התבקש להציע מקורות אלטרנטיביים למימון ההוזלה. בכיר באוצר אמר שלשום כי "אגף תקציבים מכין עבודה שמטרתה לראות מה ניתן לעשות כדי למתן את הקפיצה הדרמטית במחירי הדלק. אם יוחלט על צעד כזה, נצטרך לבחון מקורות כמו קיצוץ נקודתי או רוחבי". הבכיר הדגיש כי פתרון אפשרי הוא הוזלה דווקא במע"מ על הדלק, אך הסביר כי בכירי האוצר מתנגדים לכל הצעה להכיל מע"מ דיפרנציאלי והדגיש כי מתקיימות בדיקה וסריקה מקיפה של התקציב. "באוצר דלקו האורות עד מאוחר בימים האחרונים", אמר.

 

באוצר מסבירים כי נושא הוויתור על מס — כל מס — מחייב השלמתו מסעיף אחר, אחרת המדינה ניזוקה. לפיכך, הקלה מיידית על רוע הגזירה והורדת מחיר הבנזין לרף של 7 שקלים, נניח, משמעו ויתור על הכנסות של יותר מ־3.36 מיליארד שקל בשנה — סכום המחושב לפי המפתח של משרד האוצר, ולפיו אגורת מס אחת שווה הכנסות של 40 מיליון שקל. ובינתיים, נבחרי הציבור, שמתדלקים את רכביהם על חשבון הכיס הציבורי, אוכלים את העוגה ומשאירים אותה שלמה. מחיר המכוניות גבוה (מס רכישה בגובה 83% לעומת 40% בממוצע באירופה) ומחיר הבנזין גבוה, אבל תחבורה ציבורית יעילה עוד אין.

תומר אביטל

 

חשמל: ההסתמכות על ספק גז יחיד דחפה לייקור החשמל ב־8.9%

 

תעריף החשמל צפוי להתייקר שוב ביום ראשון הקרוב, הפעם בשיעור של 8.9%. על פי החישובים שנעשו בחברת החשמל ובמשרד האוצר, חשבון החשמל הממוצע למשקי בית עומד כיום על כ־355 שקל לחודש ובעקבות ההתייקרות

הוא יעלה בכ־30 שקל בחודש.

 

העלייה הנוכחית במחירי החשמל נובעת מהשיבושים המתמשכים באספקת הגז ממצרים ומהידלדלותו של מאגר ים תטיס, שמאלצים את חברת החשמל להפעיל חלק ניכר מתחנות הכוח שלה באמצעות סולר יקר, במקום גז טבעי זול. לדברי ראש הממשלה בנימין נתניהו, עליית תעריפי החשמל היא גם "תוצאת הסנקציות על איראן שמייצרות עלייה במחירי הנפט".

 

לטענת שר האוצר יובל שטייניץ, המדינה כבר פעלה בנושא ומנעה נסיקה של 40% במחיר החשמל, "על ידי ויתור על הכנסות מדינה בסך מיליארד שקל". ראש הממשלה התייחס בסוף השבוע גם לעלייה המתונה יותר, והורה למשרדי האוצר והתשתיות לבחון אפשרות לעבור למודל של מחירי חשמל דיפרנציאליים, כלומר תעריפי חשמל שונים לסקטורים שונים, או מחיר שישתנה לפי רמת הצריכה.

 

בהמשך להוראה של נתניהו, האוצר בוחן אפשרות להוזיל את מחירי החשמל לתעשייה, כיוון שעליית התעריפים עבור המגזר היצרני מגלמת התייקרות במחירי המוצרים שמהם נהנה כלל הציבור. בנוסף, משרדי האוצר, האנרגיה והמשפטים דורשים מחברת החשמל לוותר על הטבות לעובדים בעלות של מאות מיליוני שקלים כדי לצמצם את חובותיה. אך באוצר מדגישים כי גם אם החובות יימחקו אין הדבר אומר שהמחיר לצרכן יירד.

 

כך או כך, קשה להאמין שאחד מהפתרונות הללו ייושם עד יום ראשון, והעלייה במחיר תתרחש ככל הנראה ללא קשר לפתרון עתידי.

תומר אביטל

פנסיה: שינויי הריבית יובילו לקיצוץ של עד 10% מכספי הפנסיות

 

לפני כשבועיים חשף "כלכליסט" כי לאור שינויים בחישוב האקטוארי כתוצאה משינויים בשיעורי הריבית במשק לטווח ארוך, ולנוכח הצפי כי לא תהיה עלייה משמעותית בריבית, העמיתים והגמלאים בקרנות הפנסיה הוותיקות צפויים להפחתת הפנסיה שלהם בשיעור של 5%–10%. ביום ראשון הקרוב צפויה קרן הפנסיה הוותיקה עתודות, המונה כ־4,000 גמלאים ו־23 אלף עמיתים, להיות הראשונה שתתחיל בקיצוץ הזה. עתודות תקצץ בשיעור של 6% לגמלאים ו־5% לעמיתים, לאחר אישור של דירקטוריון כלל, המחזיקה בקרן. לפי החלטת הדירקטוריון בשנה הבאה אמור להתבצע קיצוץ נוסף של כ־5%.

 

בתחילת מאי תחל גם קרן הע"ל, המונה כ־5,000 גמלאים ו־30 אלף עמיתים, בקיצוץ של 7%, בשתי פעימות, בשיעור זהה לעמיתים ולגמלאים. בשנה הבאה ייבחן הקיצוץ מחדש בהתאם לגובה הריבית. הפעימה הראשונה תיעשה השנה

בשיעור של 4.5%, והשנייה תתבצע ב־2013 ותחתוך מחסכונות העמיתים 2.5% נוספים. בסך הכל, יחד עם הקרנות האחרות מדובר על כ־150 אלף עמיתים שחשבונותיהם ייפגעו.

 

אולם הקרנות עדיין מקוות לשינוי של הרגע האחרון, וממתינות לתגובת האוצר בבקשה לדחיית הדיון בסוגיית הקיצוץ עד לאחר דיון בבג"ץ שהגישו החברות, ושאמור להתקיים ב־16 באפריל. בעתירה מבקשות החברות מהמדינה לספק כרית ביטחון לחברות הפנסיה כפי שנעשה עם הקרנות הוותיקות, ובכך לחסוך מהעמיתים ומהגמלאים את הקיצוץ. בחברות טוענים כי הן לא מבקשות הזרמת כסף מהמדינה אלא רק כרית ביטחון שתאפשר להימנע מהקיצוץ.

באוצר מסרו שלא יוכלו להורות להקפיא את הפחתת זכויות החוסכים, "מאחר שהקרנות חייבות לפעול בהתאם להוראות ולכללי החשבונאות בעולם".

הדס שפר

בטל שלח
    לכל התגובות
    x