$
בארץ

החל מהקיץ הקרוב: תעודות האחריות יוחלפו במדבקות

ועדת הכלכלה אישרה את התקנות לפיהן כל מכשירי האלקטרוניקה, החשמל והגז בשווי של מעל 150 שקל החייבים כיום בתעודת אחריות יגיעו עם מדבקה במקום, על מנת להפוך את האחריות לפשוטה יותר

תומר אביטל 16:4326.03.12

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה היום (ב') תקנות שנועדו להסדיר את השימוש במדבקות אחריות שיחליפו בקרוב את תעודות האחריות. בין היתר נקבע כי המדבקה תהיה כזו שלא תינתק במסגרת שימוש 'סביר' במוצר. כן הוחלט כי התקנות יחולו על מוצרי חשמל, אלקטרוניקה וגז בשווי של למעלה מ-150 שקל, שהעוסקים

חייבים כיום לצרף אליהם תעודת אחריות. עוד נקבע כי 'הכיתוב יהיה ברור וגודל האותיות לא יקטן מגופן של 10 פיקסלים או שני מילימטר'. כמו כן, תכלול המדבקה את מועד תום תקופת האחריות המלאה. עם זאת אישרה הוועדה כי התקנות לא יחולו על מוצרים שהשטח הפנוי בהם קטן משטח המדבקה, כמו שעונים או מכשירים אלקטרוניים קטנים.

 

היועצת המשפטית של הרשות להגנת הצרכן והסחר ההוגן, עו"ד חנה וינשטוק טירי, הסבירה כי החוק ייכנס לתוקף כבר ב-1 ביוני השנה, אולם יו"ר הוועדה כרמל שאמה הכהן (ליכוד) ביקש ללכת לקראת היצרנים והציע כי התקנות יכנסו לתוקף ב-16 באוגוסט השנה, על מנת לתת להם וליבואנים זמן היערכות.

 

לבסוף הוחלט כי בשלב ראשון, מה-1 ביוני ועד ה-16 באוגוסט, יחולו התקנות על מוצרים יקרים בלבד ששוויים מעל 10,000 שקל, ורק מה-16 באוגוסט יחולו התקנות על כל המוצרים כאמור ששוויים מעל 150 שקל.

 

לדברי שאמה הכהן, "מדבקת האחריות היא פתרון פשוט לתעודות האחריות האבודות ותהפוך את אחריות המוצר לדבר פשוט, ברור, נגיש וזמין".

 

בתוך כך, הוועדה אישרה היום בדיון נפרד תקנות נוספות לפיהן סימון מוצרים שבפיקוח יהיה גם על המוצר עצמו ולא רק על המדף. לדברי שאמה הכהן, "הסימון על המוצרים ימנע הטעיית הצרכנים". בהתאם לתקנות, היצרנים יחויבו לבצע סימון על גבי המוצרים תוך כחצי שנה. הסימון יסייע להגביר מודעות למוצרים מפוקחים שכדאיים לצרכן אך פחות כדאיים ליצרנים ולמשווקים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x