$
בארץ

8 חודשים לאחר פרוץ המחאה: המלצות הדיור של טרכטנברג עולות לאישור השרים

ישראל ביתנו תתמוך באישור ההמלצות בתמורה להקצאת כמיליארד שקל, בין השאר להטבות לאמהות חד־הוריות עולות ולהוסטלים לעולים קשישים

תומר אביטל 08:5018.03.12

כשמונה חודשים לאחר פרוץ המחאה החברתית, הממשלה צפויה לאשר הבוקר את פרק הדיור של ועדת טרכטנברג ולאשר שיווק כ־187 אלף יחידות דיור בחמש השנים הקרובות, מתוכם כ־34 אלף באזור המרכז וכ־30 אלף באזור ירושלים. לפי דרישת ראש הממשלה, נקבע ש־40 אלף יחידות דיור ייעודו לדיור בר־השגה,

כלומר לדירות קטנות למכירה או לדירות לשכירות ארוכת טווח לזכאים.

 

בנוסף צפויה הממשלה להגדיל את סכום הסיוע המרבי לזכאים לדיור ציבורי הממתינים לדירה מ־1,000 ל־3,000 שקל לחודש. במסגרת אישור ההמלצות, יוענק גם פטור מלא ממס על הרווחים של גופים מוסדיים בגין השקעה בבנייה להשכרה כדי לעודדם להיכנס לפרויקטים.

 

הממשלה תסמיך במקביל את שר הפנים לקבוע כפל ארנונה למבני מגורים ריקים היוצרים "שכונות רפאים". לטענת הממשלה, כ־47 אלף דירות עומדות ריקות, כשרובן נמצאות בתל־אביב, חיפה וירושלים. כמו כן יוגבל הפטור האוטומטי מארנונה לדירות מגורים "שאינן ראויות לשימוש" לתשעה חודשים, במטרה לעודד את בעלי הדירות לסיים את השיפוץ ולמכור או להשכיר אותן.

 

הממשלה צפויה להקים גם צוות בין־משרדי בראשות יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה יוג'ין קנדל שיבחן את "ההתמודדות עם התמורות בשוק הדיור", ופיתוח מרכזים אורבניים נוספים.

 

החלטת הממשלה תכלול הקצאת כמיליארד שקל לנושאים שלא נכללו בדו"ח טרכטנברג אך סוכמו בין משרד רה"מ לבין סיעת ישראל ביתנו, שצפויה לתמוך באישור ההמלצות. התקציב יוקצה בין השאר לסבסוד שכר דירה לאמהות עולות חד־הוריות ולעיבוי בתקציב להוסטלים של עולים קשישים.  

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x