בארץ

שרת התמ"ת של קפריסין: "התחלנו בבחינה של חיבור משק החשמל של קפריסין, יוון וישראל"

פרקסול קיריאקו אמרה במסגרת הוועידה הלאומית לאנרגיה כי "האתגר הגדול שלנו במבט קדימה הוא לשתף פעולה עם ישראל. האנרגיה היא תמריץ לשיתוף פעולה והיא מאפשרת לזנוח במקרים מסוימים מטענים פוליטיים מהעבר"

שהם לוי 10:4614.03.12

"לאחרונה התחלנו בבחינה של חיבור משק החשמל של קפריסין, יוון וישראל. האתגר הגדול שלנו במבט קדימה הוא לשתף פעולה עם ישראל. האנרגיה היא תמריץ לשיתוף פעולה והיא מאפשרת לזנוח במקרים מסוימים מטענים פוליטיים מהעבר" - כך אמרה היום (ד') שרת התמ"ת הקפריסאית, פרקסולה קיריאקו, בוועידה

הלאומית לאנרגיה הנערכת בחסות "כלכליסט".

 

"אני מקווה שמה שמצאנו בבלוק 12 יהווה רק ממחצית הגז הטבעי שיש בשאר הבלוקים", הוסיפה קיריאקו. "בלוק 12 הוא שטח כלכלי יחודי. הייתה לנו תגלית בדצמבר 2011. הערכנו את המשאבים בטווח של 8-5 TCF. בשל דרישות רגולציה בישראל נאלצו השותפות הישראליות להיות שמרניות יותר, אבל זה נוגע לצורות הדיווח לבורסות. אני מבינה את הדרישות. בישראל מתמקדים יותר ברזרבות מוכחות".

 

קיריאקו אמרה עוד כי "כרגע אנחנו נמצאים בשלב השני של מכרז הרשיונות. הוא כולל את כל 12 הרשיונות הנותרים. אנחנו מצפים שייחתמו הסכמי שיתוף בין החברות שיזכו במכרזים. ניקח בחשבון את היציבות הפיננסית של הגורמים הפונים במרכז במסגרת השיקולים שלנו לבחירת הזוכים. בנוסף נשים דגש על שמירת הסביבה. בטווח הקצר התרומה של הגז הטבעי היא בנייה של תשתיות ובטווח הארוך התועלת היא מכירתו. בטווח הקצר משקיעים רוצים להיכנס לתחום".

 

בפתח דבריה אמרה קיריאקו כי "תגליות הגז הטבעי במזרח התיכון הן דבר חדש. המתנות הללו יוצרות אתגר לקובעי המדיניות באזורים שלנו. עלינו לדאוג לדורות הבאים כדי לבנות את המאגרים לעתיד. זה דורש שיתוף פעולה אזורי".

 

עוד הוסיפה קיריאקו כי "אירופה מחפשת מקורות חדשים של גז טבעי לאור השינוי בצרכי הגז שלה. היא נוטשת את מקורות האנרגיה הגרעיניים ומנסה ליצור גם מקורות של אנרגיה מתחדשת, אבל ייקח זמן עד שזה יהפוך למקור אנרגיה דומיננטי. אירופה דנה בהקמת תשתיות אנרגיה ובחיבור תשתיות גז טבעי. זה מגיע בדיוק בזמן שבאזור שלנו (ישראל וקפריסין) עורכים מאמצים לחיפוש גז טבעי".

 

קיריאקו סיפרה כי "התמ"ג של קפריסין צמח בשיעור של 1.1% בשנת 2010, אחרי ירידה של 1.9% בשנת 2009. שיעור האבטלה בקפריסין עמד על 9.3% בשנת 2011. לקפריסין היו מספר סקטורים שדווקא צמחו בזמן משבר החובות באירופה. אנחנו כלכלה פתוחה כאשר סקטור השירותים בה מקבל חשיבות הולכת וגדלה עם הזמן. קפריסין כרגע תלויה בייבוא נפט מהעולם. לכן המחירים גבוהים. לכן אנחנו משתתפים בתוכנית האיחוד האירופי להקמת מאגרי אנרגיה מתחדשים שמטרתה הפקה של 13% מצרכי האנרגיה עד 2020 דרך מקורות אנרגיה מתחדשים".

  

היום העניקה קיריאקו ראיון ל"כלכליסט" בו אמרה כי "הכלכלה הקפריסאית משוועת לגז טבעי".  בתחילת החודש דיווחו שתי השותפות הישראליות של נובל אנרג'י במאגר בלוק 12 שבקפריסין על הימצאות גז טבעי בהיקף של 5.2 TCF (טריליון רגל מעוקב). אחת האפשרויות שהועלו באחרונה נוגעות לחיבור מאגר בלוק 12 לתגלית לווייתן.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x