$
בארץ

לוקר: "רשויות מקומיות יקבלו בונוס על הקמת מתקני קליטת גז בשטחן"

מנכ"ל משרד ראש הממשלה בוועידה הלאומית לאנרגיה: ״המפתח להקמת מתקנים לקבלת לגז הוא מתן תמריצים מיוחדים לרשויות מקומיות - אחרת זה לא יעבוד"

ליאור גוטמן 09:4214.03.12

״המפתח להקמת מתקנים לקבלת לגז הוא מתן תמריצים מיוחדים לרשויות מקומיות - אחרת זה לא יעבוד. רה״מ הנחה אותי להסיר חסמים בתחום הגז הטבעי ואני מתכוון להתחיל בעבודה זו לאחר סיום ועדת צמח לבחינת ייצוא גז". כך אמר הבוקר (ד') הראל לוקר, מנכ"ל משרד ראש הממשלה, בוועידה הלאומית לאנרגיה

הנערכת בחסות כלכליסט.

 

לדבריו, "נשאלת השאלה למה יש עדיין מצוקת אספקה של גז ולמה הוא לא זורם. בתחילת 2010 הוצג לרה״מ לוח זמנים לפיתוח מאגר תמר והיום היינו צריכים לברך על סיום הפרויקט. הסיבה העיקרית לאיחור היא עיכוב במועצה הארצית ולחץ של ארגונים ירוקים. לפי חלק מההערכות הנזק הוא ארבעה מיליארד שקל בשנה שהם עשרה בתי חולים או מחלפים או כיתות לימוד".

 

עוד אמר לוקר, כי "המתכונת התכנונית לא בנויה לקדם הקמת תכנוני בנייה. במסגרת הרפורמה אנחנו מציעים להקים ועדות משנה של המועצה הארצית ושל הוועדות המחוזיות שיקבלו סמכותיות למתקני תשתיות. גם אם זה יעבור - זה לא יספיק וכל אתר ייתקל בהתנגדות עזה. כל אחד לא רוצה את זה בחצר האחורית שלו וכולם מנסים לדחוק את מתקני התשתית". לדברי לוקר, משק האנרגיה יכול לשמש כמה מטרות עבור המשק הישראלי לרבות מטרות פוליטיות עם מדינות שכנות.

 

לדבריו, "נושא קידום מתקני הגז היבשתיים באמצעות מסלול עוקף ועדות נולד לפני כחודש וחצי בזמן ישיבה שעסקה בערבויות כספיות לחברת החשמל עבור רכישת דלקים". כפי שנחשף ב"כלכליסט", נתניהו נדהם לשמוע שבגלל התנגדות תושבי השרון וגופים ירוקים, הגז ממאגר תמר מתעכב בשנה שלמה מלהגיע לישראל, מה שעולה למשק מיליארדי שקלים בשנה. באותה ישיבה דרש נתניהו לקדם את הנושא באמצעות הליך עוקף ועדות, ולוקר מכריז היום על הקמת ועדות משנה ולהענקת בונוס כספי לרשויות שיסכימו לקדם הקמת מתקני קליטת גז בשטחן.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x