$
רכב

אושר סופית: משתוללים ברכב הליסינג? תשלמו

הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק שמחייבת תאגידים להפעיל מערכת שמאפשרת לעקוב אחר כלי הרכב שברשותם ולדווח עליהם

תומר אביטל ותומר הדר 12:0513.03.12

מליאת הכנסת אישרה אמש (ב') בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק של הח"כים זאב בילסקי (קדימה) וחמד עמאר (ישראל ביתנו), שלפיה תאגידים המעסיקים קציני בטיחות לפי תקנות התעבורה יחויבו להפעיל מערכת לדיווח ומעקב על כלי הרכב שברשותם ומוקד טלפוני שיקלוט את הדיווח באופן ישיר, וכן להדביק מדבקה על כל רכב חברה שבה יצוינו פרטי ההתקשרות עם קצין הבטיחות של החברה. התאגידים יחויבו לקבוע אמצעי אכיפה במטרה לצמצם את מספר תאונות הדרכים.

 

ח"כ בילסקי: "תאונות הדרכים גובות מאתנו מחיר כבד מאוד ובטוחני כי אישורה של הצעת החוק במליאת הכנסת תסייע בהפחתת תאונות הדרכים. הצעת חוק זו התגבשה תוך כדי שיתוף פעולה עם משרד התחבורה, משרד הביטחון ולאחר בחינת סקרים שהראו על תמיכת הציבור הרחב ביישום החוק. מעתה המספר על המדבקה יהיה מקוצר וקריא וילווה במענה אנושי שיאפשר לאזרחים לדווח על נהיגה מסוכנת או אי ציות לחוק שמסכנת את הנוסעים בכביש. עד היום הדבקת המדבקה הייתה בגדר המלצה בלבד ומעתה היא תעוגן בחקיקה, אני מאמין כי זהו צעד אפקטיבי וחשוב למיגור הקטל בדרכים".

 

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ כרמל שאמה-הכהן, הציג את ההצעה שנדונה בוועדתו, ואמר כי "בעת הכנת הצעת החוק החליטה הוועדה לערוך שני תיקונים בנוסח החוק: האחד בנושא העונשין - הוחלט כי העובר על הוראות החוק המוצע, דינו קנס בסכום שלא יעלה על 14,400 שקל. התיקון השני עוסק בהחרגת גופים ביטחוניים, מד"א ומערך הכבאות, מתחולת החוק, הדבר נדרש בשל אופי פעילותם המיוחד של גופים אלה".

 

מדבקות גם על כלי הרכב של הח"כים

 

לפי החוק שהתקבל, תאגיד ינהל מערכת לדיווח ומעקב שתכלול שירות טלפוני ותאפשר דיווח על עבירות תעבורה שמבצעים נהגים שנוהגים בכלי רכב שברשות אותו תאגיד. המערכת תפעל לכל אורך שעות היממה, למעט בימי מנוחה, והיא תכלול גם מענה אנושי, שיפעל בימי העבודה ובשעות העבודה הנהוגים בתאגיד במשך 10 שעות לפחות ביום בין השעות 6:00 בבוקר ל-22:00 בלילה, כאשר ביתר השעות יופעל מענה אוטומטי. בתאגידים הנותנים שירות לציבור לאורך כל שעות היממה, יפעל מענה אנושי בכל אותן שעות.

 

שאמה-הכהן התייחס לטענות הח"כים באשר לחובת הדבקת המדבקה על רכביהם, ואמר כי הוועדה דנה בשאלת סימון רכבי הח"כים והחליטה שגם רכבם ישא את המדבקה. שאמה-הכהן התייחס לטענות כי הח"כים ישמשו "מטרה נעה לנקמנות של יריבים ושל אנשים שלא אוהבים את דרכם", ואמר "אני חושב שח"כים, ברגע שהם מחילים חובה על העם כולו, צריכים סיבה מאוד מיוחדת וממשית כדי להחריג את עצמם. סדר הדברים הנכון יהיה שתחול על הח"כים אותה חובה ושהם ישמשו דוגמה בנהיגתם על ידי קיום החובה. הח"כים אינם מורמים מעם. ממה אתם חוששים? המדבקות עלינו מודבקות מראש".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x