$
הוועידה הירוקה 2012

ד"ר אלכסנדר פישר: "המטרה שלנו היא לגרום לשינוי מחשבתי לכיוון צמיחה ירוקה"

פישר, כלכלן מומחה לכלכלה סביבתית בוועידה הלאומית לצמיחה ירוקה: "כל ממשלה שאנחנו עובדים איתה חייבת לבנות תוכנית אב לצמיחה כלכלית ירוקה, ולכלול את הפרמטר הזה בתוכו"

ענת ציפקין 12:5228.02.12

"המטרה שלנו היא לגרום לשינוי מחשבתי ופרקטי לכיוון צמיחה ירוקה במדינות בהן אנחנו פועלים", כך אמר ד"ר אלכסנדר פישר, כלכלן מומחה לכלכלה סביבתית, חבר הנהלת המכון הגלובלי לצמיחה ירוקה בסיאול - GGGI, ואחד ממייסדיו בוועידה הלאומית לצמיחה ירוקה של "כלכליסט" והמשרד להגנת הסביבה.

 

פישר הוא אורח כבוד של הוועידה ומטרת ביקורו בארץ היא להרחיב את שיתוף הפעולה של המכון עם ישראל.

 

את דבריו פתח ד"ר פישר במחמאות לכלכלה הישראלית. "העולם מתפעל מההישגים הכלכליים של ישראל בתקופה של משבר עולמי", אמר.

 


 

"כל ממשלה שאנחנו עובדים איתה חייבת לבנות תוכנית אב לצמיחה כלכלית ירוקה, ולכלול את הפרמטר הזה בתוכו". פישר הוסיף כי הארגון לוקח בחשבון, מול כל ממשלה עימה הוא פועל, את הפרופיל הכלכלי והסביבתי של אותה מדינה. "לצורך זה אנחנו חייבים תמיכה פוליטית גבוהה מאוד של הממשלה, ובמיוחד משרדי האוצר ואנרגיה של כל מדינה".

 

פישר מצפה למצוא בישראל את התמיכה הפוליטית לפתח את הפעילות שמתווה ארגון GGGI בלא מעט מדינות אחרות בעולם כדוגמת קמבודיה, תאילנד, אינדונזיה, הפיליפינים ואתיופיה. לדבריו, מדובר בתכנית כוללת לצמיחה וכלכלה ירוקה הפועלת על פי המודל שלנו, שתומך במודלים של ארגון ה־OECD".

 

"יש צורך בניסוח פרדיגמה חדשה בנושא הצמיחה הירוקה" אמר פישר. "היא חייבת להיות פרקטית כמו גם בעלת גישה חיובית להגנת הסביבה. ארגון GGGI החל את דרכו מלמטה למעלה, כי החלטנו שאין לעולם זמן לחכות עד שהארגונים הגלובאליים יפעלו. יזמנו את תחילת הפעילות בנושא הצמיחה הירוקה בעצמנו, ובתמיכת המוסדות הגדולים בעולם כדוגמת האו"ם וה-OECD".

 

GGGI הוא הגוף המוביל בעולם למחקר וליישום של אסטרטגיות צמיחה ירוקות, השואפות להביא לניתוק בין צמיחה כלכלית לפגיעה בסביבה. GGGI לא מפרסמת את ההמלצות שלה בכל הקשור לאיכות הסביבה, אלא מעבירה את ההמלצות ישירות לממשלות מולן היא פועלת, המחליטות אם לבצע את התהליכים הדרושים. במידה וכן, הממשלות נותנות להמלצות של GGGI גיבוי מעשי ומבצעות אותן בפועל בעצמן.

 

פישר צפוי להציג לקובעי המדיניות בארץ את המודל העסקי של GGGI ואת אופן יישומו במדינות שבהן הארגון כבר פועל, ומסרב להסביר מראש מה מצב הצמיחה הירוקה בארץ. "אנחנו כאן בשביל ללמוד את הנושא לאשורו. רק לאחר מכן נגבש תוכנית פעולה בהתאם למה שנראה ונצא עם המלצות".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x