$
הוועידה הירוקה 2012

פישר: "המצב שלנו טוב, אבל אסור להתמקד רק במה שטוב"

נגיד בנק ישראל דיבר בוועידה לצמיחה ירוקה של "כלכליסט" והמשרד להגנת הסביבה: "החדשות הפחות הטובות – אנחנו מתחת לממוצע ביחס לאמון הציבור בממשלה, ואני מקווה שבמשך הזמן הציבור יתחיל להאמין יותר בממשלה"

נעמה סיקולר 11:0828.02.12

"המצב שלנו טוב, אבל אסור להתמקד רק במה שטוב", כך אמר היום (ג') נגיד בנק ישראל בוועידה הלאומית הראשונה לצמיחה ירוקה של "כלכליסט" והמשרד להגנת הסביבה. לדבריו, "מדדי איכות סביבה ורווחה חברתית מראים שאיכות הסביבה בישראל לא יורדת, בניגוד לרושם שלנו". 

 

"ההצטרפות שלנו ל-OECD אפשרה לנו מדידה בינלאומית של מה שקורה אצלנו ביחס לאיכות הסביבה, וזה עזר לנו לראות את עצמנו כמו שהעולם רואה אותנו. המצב אצלנו פחות גרוע מכפי שאנשים נוטים לחשוב, ובנושאים מסוימים המצב אפילו טוב", הוסיף.

 


על האפשרות של מדד רווחה אמר פישר: "אפשר לשאול אנשים איך הם מרגישים, האם הם מאושרים, יש סקר בינלאומי של ה-OECD איפה נמצאים האזרחים הכי מאושרים – והתוצאה היא שבמדינות כמו דמנרק, קנדה וכו', אבל גם ישראל במקום טוב".

  

 

לדברי פישר מצבה של ישראל טוב גם בתחומים נוספים: "מצב הבריאות בארץ מצוין, תוחלת החיים בין הכי גבוהות בעולם תוחלת החיים אצל גברים בארץ יחסית יותר גבוהה".

 

"התמ"ג לנפש אצלנו הוא 65% מזה של ארה"ב, וזה נחשב גבוה מזה של מדינות עניות יותר באירופה. פעם אמרנו שאנחנו ברמה של יוון, היום אנחנו ברמה של ספרד ולא בגלל מה שאנחנו עשינו, אלא בגלל מה שהם עשו, וזה הישג. אצלנו שיעור אבטלה ארוכת טווח יחסית נמוך לפי מדד של ה-OECD. המצב הכלכלי בארץ לא רע".

 

על ההשכלה אמר כי "אחוז ההשכלה העל תיכונית בישראל גבוה מאוד. חלק מזה נובע מהעלייה מהגוש הסובייטי. אנשים לא מפסיקים לחפש השכלה וזו עובדה מרשימה, אבל זה נמצא בסכנה כי השכר המקסימלי למורה בבתי ספר יסודיים די רחוק מהממוצע בכיוון הלא רצוי, וידוע שיש בעיות במערכת החינוך".

 

נתון מעודד נוסף לדבריו של פישר הוא רמת האושר והביטחון האישי: "אחוז המדווחים על שוד או התקפה בשנה האחרונה נמוך מאוד, וזה לא מיתוס. אני מרגיש לא פחות בטוח להסתובב כאן מאשר בניו יורק. וזה הישג ענק של מדינת ישראל".
 

"איכות האוויר לא כל כך גרועה"

 

לאחר מכן דיבר פישר על "החדשות הפחות הטובות". לדבריו "אנחנו מתחת לממוצע ביחס לאמון הציבור בממשלה, פחות רחוק מהממוצע מכפי שאתם חושבים, אבל זו בעיה. ואני מקווה שבמשך הזמן הציבור יתחיל להאמין יותר בממשלה".

 

לדברי פישר שביעות הרצון מאיכות האוויר אינה גבוהה, "וזו סטייה מהעובדות. איכות האוויר אצלנו לא כל כך גרועה".

 

על גישת ה-OECD לתחום אמר: "הארגון מתייחס לסביבה כמנוע צמיחה. הוא מציע לשלב באופן מלא שיקולי צמיחה וסביבה ירוקה בתוך אסטרטגיות פיתוח כלכלי של הממשלה. אנחנו בין המדינות שמטילות את המסים הכי גבוהים על שימוש באנרגיה בעיקר ברכבים, ובכל זאת מוצע לנו לעשות יותר. ה-OECD מציע גם להעלות באופן הדרגתי את מחיר המים לחקלאות ולתעשייה".

 

לסיכום אמר פישר: "מדינה קטנה כמו שלנו יכולה לייצר ולייצא הרבה קלינטק, זה יכול להיות מנוע צמיחה למשק". 
 
לכתבה באנגלית לחץ כאן

בטל שלח
    לכל התגובות
    x