$
בארץ

חברת החשמל אישרה את הסכם רכישת הגז משותפות "תמר"

דירקטוריון החברה השלים את הדיונים שהחלו ביום חמישי האחרון, ועתה הכדור עובר למגרש המשחקים של רשות החשמל, היא הרגולטור, והרשות להגבליים העסקיים

ליאור גוטמן 21:1019.02.12

חברת החשמל אישרה הערב (א') את הסכם רכישת הגז משותפות "תמר" . דירקטוריון החברה השלים את הדיונים שהחלו ביום חמישי האחרון, ועתה הכדור עובר למגרש המשחקים של רשות החשמל, היא הרגולטור, והרשות להגבליים העסקיים. זוג התנאים שהוצבו במקור על ידי הדירקטוריון - קבלת המחיר הכי נמוך בשוק וקביעת הסכם חדש בכל שינוי רגולטורי - בוטלו.

 

עוד קבע דירקטוריון חברת החשמל שנקודת היציאה לחוזה תשתנה, ובמקום אפשרות שינוי תנאים בודדת לאחר עשר שנים חברת החשמל תוכל לשנות או לממש אופציות רכישה נוספות פעמיים - פעם אחת לאחר 8 שנים ופעם אחת לאחר 11 שנה. מימוש רכש נוסף לאחר 8 שנים עלול לעלות לחברת החשמל בהתייקרות של 25%.

 

הסכם האנרגיה האמור נחשב לגדול מסוגו במשק. היקף העסקה הראשוני נאמד בכ-8 מיליארד דולר (TAKE PF PAY), כלומר עסקת בסיס בערך מהוון של כ-10 מיליארד דולר ובהיקף של כ-3 מיליארד מ"ק עם אופציה לרכישה גבוהה יותר בעתיד בהיקף של עוד 2 מיליארד מ"ק ובשווי של 5 עד 7 מיליארד דולר שתתבצע לאחר השלמת צינור הולכה שני באשקלון, נוסף על זה הבודד שקיים היום באשדוד. צעד זה נועד לאפשר לשחקנים אחרים לרכוש גז במקביל לחברת החשמל.

 

כזכור, המגעים בין הצדדים החלו לפני מספר שנים, ובדצמבר 2009 נחתם הסכם עקרונות לרכישת 2.7 מיליארד מ"ק גז בעלות של כ-10 מיליארד שקל. עם זאת,
בעיות רגולטוריות שונות כגון הקמת מתקן קליטה באזור זכרון יעקב (יוני 2010) או הקמת ועדת ששינסקי (שמסקנותיה אושרו במרץ 2011) עכבו את המגעים בין הצדדים ומנעו חתימת חוזה מחייבת. באוגוסט 2010 פרסמה חברת החשמל מכרז נוסף לרכש 2.24 מיליארד מ"ק, אליו ניגשה רק שותפות "תמר", כך שהיקף הרכש המבוקש כמעט והוכפל. 

 

תעריף החשמל יעלה שוב?

 

במקביל, חברת החשמל מצהירה הערב ש"שהכמות החוזית לאספקת הגז ממאגר מארי B ("ים תטיס") ממשיכה לרדת, כאשר בתחילת חודש מרץ 2012 תגיע הכמות המרבית לשעה לכשליש מהכמות החוזית המרבית לשעה, בהתאם להסכם בין החברה לבין שותפות ים תטיס, כל זאת בשל התדלדלות נוספת של מאגר הגז הטבעי Mari B בפרויקט "ים תטיס", אשר לא נחזתה בעבר".

 

התוצאה: חברת החשמל תאלץ להפעיל את תחנות הכוח שלה באמצעות סולר יקר במקום גז זול, מהלך שיגרום לה לבעייה תזרימית. הפתרון: חברת החשמל סומכת שהרגולטור האחראי עליה, היא רשות החשמל, "תכיר בתוספת העלות לצורך רכש דלקים חלופיים במסגרת תעריף החשמל". יצוין שרק לאחרונה פרסמה הרשות שימוע להעלאת תעריף החשמל ב-13.4% במשך שלוש השנים הבאות, כאשר הפעימה הראשנה אמורה להתקיים עד סוף הרבעון הנוכחי וברמה של 6.6%. פירוש הודעת חברת החשמל לעניין זה שהיא תבקש מרשות החשמל העלאת תעריף נוספת, ועל פי ההערכות מדובר בתוספת של 5% עד 10% נוספים מעבר להעלאה שכבר פורסמה לשימוע.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x