$
בארץ

על כל חרדי אחד שמתגייס, 20 הולכים לישיבות וכוללים

מאז 2010 עלה מספר האברכים בישיבות ובכוללים ב־11 אלף, ואילו מספר המשרתים בצה"ל ושירות לאומי עלה ב־500. ח"כ פלסנר: "זה חייב להתהפך"

תומר אביטל 08:2319.02.12

האם החרדים מתערים יותר ויותר במעגל העבודה? ל"כלכליסט" נודע כי בימי ממשלת נתניהו קורה בדיוק ההפך. לפי מידע חדש, בתוך פחות משנתיים חלה עלייה של כ־10% במספר האברכים ותלמידי הישיבות הגבוהות: מספר התלמידים בישיבות הגבוהות עלה מ־33 אלף לכ־38 אלף; ומספר התלמידים בכוללים צמח באותה עת מ־70 אלף לכ־76 אלף. לשם השוואה, מספר החרדים המשרתים בשירות הלאומי ובצבא צמח מאז 2010 רק בכ־500 והגיע לכ־2,400.

 

המספרים נחשפו בעקבות שאילתה שהפנה למשרד החינוך ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה) שעומד בראש הוועדה ליישום חוק טל בכנסת. זאת, בשעה שראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר יובל שטייניץ וכן גורמים מקצועיים במשרד רה"מ דווקא מתגאים בשלל התוכניות והיוזמות לשילוב הקהילה החרדית בשירות הלאומי ובמעגל התעסוקה.

 

נזכיר כי מחשש למשבר קואליציוני, ראש הממשלה בנימין נתניהו מעכב את אימוצם של הצעדים מרחיקי הלכת שהופיעו בדו"ח טרכטנברג בנושא הציבור החרדי. הדו"ח המליץ, בין השאר, על הנהגת תוכנית ליבה בבתי הספר היסודיים החרדיים; ועל הגבלת קצבאות הכולל — כך שרובם המכריע של 76 אלף האברכים יוכלו ליהנות מאותה קצבה (בסכום של 900 שקל בחודש) למשך חמש שנים בלבד. בדו"ח צפו כי כלל הצעדים יכניסו שליש מהאברכים למעגל העבודה. עם זאת, בציבור החרדי טוענים כי הצעדים הללו יגרמו לכך שבחלק מהמשפחות שבהן הגברים ייצאו לעבוד, הנשים ייאלצו להפסיק לעבוד כדי לגדל את הילדים.

 

ח"כ פלסנר אמר בסוף השבוע ל"כלכליסט" כי "למרות התרברבותם של רה"מ ושר האוצר ביחס לאפקטיביות של מדיניותם לשילוב חרדים, הנתונים בפועל מוכיחים כי מדיניותם לא מספקת את הסחורה". פלסנר הוסיף כי " היחס הקיים שלפיו על כל 10 תלמידי ישיבה וכולל חדשים ישנו מצטרף אחד לצבא ולשירות האזרחי, חייב להתהפך".

סמנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, שחר אילן, אמר בתגובה לנתונים שהם "מוכיחים שישראל ממשיכה להתקרב בצעדי ענק לעבר אסון כלכלי בעקבות היעדרות הגברים החרדים ממעגל העבודה. רק קביעת מכסה של בחורי ישיבות מצטיינים והפסקת ההקצבות וההטבות לשאר יפסיקו את הנפילה החופשית במדרון".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x