שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

הושלמה הטיוטה הסופית של דו"ח השריפה בכרמל; כנראה מסקנות אישיות לגבי שטייניץ וישי

במשרד המבקר ציינו כי לגורמים שקיבלו את הטיוטה יינתנו שבועיים להגיב עליה. הדו"ח הסופי והמתוקן יתפרסם בתוך כשלושה שבועות; בתגובה לטיוטה אומר שטייניץ: "זה הזוי וחסר שחר באופן הקיצוני יותר"

תומר אביטל 13:3009.02.12

משרד מבקר המדינה השלים את הטיוטה הסופית של דו"ח "השריפה בכרמל – דצמבר 2010 מחדלים, כשלים ומסקנות" ושלח אותה לשורה של גורמים מבוקרים הקשורים לאסון הכרמל- כך הודיע דובר המבקר לפני דקות אחדות.

 

בין נמעני הטיוטה נמצאים ראש הממשלה, שר האוצר, שר הפנים, השר לביטחון

פנים - וכן משרד הביטחון; הממונים על העורף, משטרת ישראל, שירות בתי הסוהר, איגודי הכבאות, רשות הטבע והגנים ועוד. טיוטת הדו"ח מועברת גם לעיונו של היועץ המשפטי לממשלה.

 

במשרד המבקר הוסיפו כי לגורמים יינתנו שבועיים להגיב על הטיוטה. הדו"ח הסופי והמתוקן יתפרסם בתוך כשלושה שבועות.

 

יצוין כי הטיוטה הראשונה נשלחה עוד באוגוסט. מאז הופיעו המבוקרים, בהם שר הפנים אלי ישי, בפני המבקר והגיבו לממצאים. לדברי המבקר, "הביקורת על אסון הכרמל התמקדה בשישה נושאים מרכזיים – המופיעים בטיוטה – אשר נתגלו בהם כישלונות ומחדלים חמורים הדורשים תיקון מיידי: אירועי היום הראשון לשריפה משעות הבוקר ועד לאחר אסון האוטובוס היערכות מערכת הביטחון לאירועי חירום, מניעת שריפות יער וחורש, מערך הכבאות השלטון המקומי – היערכות הרשויות המקומיות ומשרד הפנים לשריפות ותפקודם בעת השריפה אחריות שרי הממשלה למחדלים ולכישלונות (כולל ממשלות קודמות)."

 

עוד הוסיפו במשרד כי "השריפה הקטלנית בכרמל גבתה מחיר כבד חסר תקדים בהיקפו. קיפחו בה את חייהם שלושים ושבעה אנשי שב"ס שהיו בדרכם לסייע בחילוץ והצלה של אסירים מכלא דמון. שלושה קציני משטרה, שני כבאים, נער צופה אש ואזרח – ארבעים וארבעה שנספו בשריפה הנוראה. דוחות מבקר המדינה בעבר, כולל הדוח על מלחמת לבנון השנייה, התריעו שוב ושוב על הסכנות למדינה ואזרחיה ממחדלים וכשלים בכיבוי האש".

 

מסקנות אישיות נגד שטייניץ וישי

 

ככל הנראה, הדו"ח צפוי לכלול מסקנות אישיות בנוגע לשר האוצר יובל שטייניץ ושר הפנים אלי ישי. הפניית האצבע המאשימה אל שני השרים הבכירים האלה עשויה להוביל לשינויים משמעותיים בהרכב הממשלה ואף לגרום בסופו של דבר להקדמת הבחירות.

 

כבר בדו"ח המקוצר שפורסם לאחר השריפה, כתב המבקר כי האוצר יצר "מצב בלתי נסבל של מלכוד" כאשר התנה תקציבים ברפורמה. כמו כן, המבקר ציין כי גרירת הרגליים של השרים ושל ראש הממשלה העצימה את אסון השריפה בכרמל.

 

בתגובה לטיוטת המבקר אומר שטייניץ: "זה הזוי וחסר שחר באופן הקיצוני יותר"

שטייניץ התייחס גם בעקיפין לדו"ח לפני כשבוע בכנס הרצליה. "שמענו בחדשות שבעקבות כשלים ובעיות תפקוד של הצבא האמריקאי באפגניסטן הנשיא אובמה החליט להדיח את שר האוצר גייתנר. נשמע לכם בלתי סביר? בלתי הגיוני? מתברר שגם הצבא האמריקאי, כמו כל גוף אחר, הגיש בקשות להגדלת התקציב", אמר השר והתכוון לכך שאין להאשימו בתפקיד של מערך כיבוי האש רק בגלל שסירב לתוספות תקציביות למערך ללא רפורמה מקיפה בו.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x