$
בארץ

הממשלה: לא יתווספו פקחים לאכיפת חוקי העבודה, ולא יהיה עידוד לתעסוקת חרדים

הממשלה אישרה חלקים מפרק התעסוקה בדו"ח טרכטנברג, והסתפקה בעיקר בהצהרת כוונות: יקומו עוד ועדות שייבחנו את יישום המלצות הדו"ח

מיקי פלד 15:0529.01.12

הממשלה החליטה שלא להוסיף עוד פקחים ליחידה לאכיפת חוקי העבודה במשרד התמ"ת, למרות המלצות דו"ח ועדת טרכטנברג בנושא, כך עולה בתום ישיבת הממשלה שנערכה היום (א') בנושא פרק התעסוקה בדו"ח טרכטנברג. הממשלה אישרה גם את המיקוד של האכיפה בעובדים בשכר הנמוך ועובדים זרים, ולמעשה

אישררה החלטה של משרד התמ"ת מלפני יותר משנתיים. צוות בראשות ראש אגף התקציבים באוצר, גל הרשקוביץ, ומנכ"ל משרד התמ"ת, שרון קדמי, יחליט על שימוש בכלים נוספים להגברת האכיפה. לא נקבע מועד להגשת דו"ח הצוות.

 

הממשלה אישרה היום חלקים אחרים בפרק, בעיקר אלה העוסקים בנשים ערביות, אמהות חד-הוריות וציבור הנכים. עם זאת, החלק העוסק בתעסוקת חרדים, שמהווה גם את החלק הארי של פרק התעסוקה בדו"ח טרכטנברג, הושמט מהצעת המחליטים בשל התנגדות חברי הכנסת מהסיעות החרדיות. זאת, בשל ההמלצות הגורפות של הדוח, בין השאר קיצוץ בתמיכות למוסדות חינוך חרדים.

 

ההצעה מתמקדת במיוחד בנשים ערביות, ששיעור ההשתתפות שלהן בכח העבודה עומד על 25% בלבד, לעומת 74% בקרב נשים יהודיות לא-חרדיות. ההצעה היא להקמת מרכזים תעסוקה ייעודיים, הכשרות מקצועיות, מתן סבסוד יום גם לנשים המועסקות במשרה חלקית ועוד, בעלות של 120 מיליון שקל השנה. לשם כך יקומו מספר ועדות שיבחנו את יישום ההצעה. לגבי אמהות חד הוריות, מוצע להקים צוות שיבחן את ההקלות עם תקציב של 35 מיליון שקל השנה ו-100 מיליון שקל בשנה הבאה.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בתום הישיבה, כי "זאת החלטה חשובה מאוד. הבעיה הגדולה היא בפגיעה בזכויות העבודה של השכבות החלשות, ובכלל זה תשלום שכר מינימום. מכיוון ששם הבעיה העיקרית, שם נפעל, ושם נביא את הפיתרון".

 

מלשכת שר התמ"ת, שלום שמחון, נמסר כי בתוך כחודש יסוכם עם האוצר על המתווה הרב שנתי להוספת פקחים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x