שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

לידיעת הטייקונים: הממשלה אישרה את חוק התספורות

על פי החוק שאותו יזמו חברי הכנסת זהבה גלאון ויצחק וקנין, אישור הסדר חוב הכולל תספורת בגובה של 10% מהחוב ומעלה ייעשה על ידי נאמן שימונה מטעם בית המשפט ויאושר על ידי הממונה על שוק ההון ורשות ני"ע

תומר אביטל 15:1522.01.12
ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (א') את "חוק התספורות". החוק, שאותו יזמו חברי הכנסת זהבה גלאון (מרצ) ויצחק וקנין (ש"ס), מחייב פיקוח בית משפט על כל הסדר חוב הכולל תספורת בגובה של 10% מהחוב ומעלה, וצפוי לזכות באישור בקריאה טרומית של הכנסת כבר ביום רביעי הקרוב. ההצעה קובעת
חובת מינוי נאמן מטעם בית המשפט על כל הסדר חוב הכולל תספורת בגובה של יותר מ-10% מהחוב. ההצעה עוד קובעת שאישור הסדרי חוב כאלה יעשה בפיקוח הנאמן, ויאושר בתיאום עם הממונה על שוק ההון, והרשות לניירות ערך.

 

לדברי ח"כ גלאון, "בשנים האחרונות חלה עלייה דרמטית בהיקף תופעת הסדרי החוב בשוק ההון, ואלה מסתכמים בהיקפים של מעל 15 מיליארד שקל בשלוש השנים האחרונות בלבד. ההסדרים הללו כוללים 'תספורות' עמוקות למחזיקי האג"ח והם נערכים במשא ומתן המתקיים מחוץ לכתלי בית המשפט, ופוגעים בראש ובראשונה בציבור החוסכים, שכספו מנוהל על ידי הגופים המוסדיים. אותו ציבור התרגל להשקיע את כספו בטייקונים ממונפים ששוב ושוב מתגלים כחסרי יכולת לעמוד בהחזר חובותיהם. למרות זאת, המוסדיים מאשרים כמעט תמיד את הבקשות להסדרי חוב, מועלים באמונם של החוסכים, ומאפשרים לבעל השליטה לגלגל את חובתיו על חשבון כספם של החוסכים."

 

הצוות הכלכלי בלשכת ח"כ גלאון אסף את הנתונים הבאים: בשלוש השנים האחרונות נחתמו לפחות 53 הסדרי חוב בישראל

- הסדרי החוב שנחתמו כוללים סדרות אג"ח בהיקף של 15.8 מיליארד שקל. בין ההסדרים הבולטים שנחתמו בשנים האחרונות ניתן למצוא את אפריקה ישראל (הסדר חוב על התחייבויות אג"ח בשווי של 8 מיליארד שקל), וצים (הסדר חוב על אג"ח בשווי 1.33 מיליארד שקל). לפחות עוד 36 הסדרי חוב נוספים נמצאים כיום במשא ומתן בין מחזיקי האג"ח לבין בעלי השליטה בחברות, על אג"ח בהיקף של לפחות 3.1 מיליארד שקל נוספים.

  

גלאון הוסיפה, כי "האישור הסיטונאי של הסדרי חוב, בתקופה שבה המשק הישראלי דווקא נהנה מצמיחה מחודשת, מלמדת עד כמה השוק פרוץ, ושופכת אור על הכשלים בייצוג האינטרס הציבורי על ידי המוסדיים. המצב הקיים מחייב החלת פיקוח של גוף אובייקטיבי שאינו נגוע בניגוד אינטרסים, כדי לבחון את סבירות הסדרי החוב המוצעים. לכן אנו מציעים חובת מינוי נאמן מטעם בית המשפט".

 

האסטרטג הראשי של קבוצת איילון, יניב פגוט, התייחס להצעת החוק וטען כי "האמרה של ח"כ גלאון שלפיה היא שמה סוף 'להונאה הממוסדת של החוסכים לפנסיה על ידי בעלי ההון' היא מזעזעת וחסרת אחריות. אין ספק שיש לדאוג לכך שהגופים המוסדיים יעשו כמיטב יכולתם בהגנה על כספי המשקיעים, אך מכאן ועד ההכרזה על 'הונאה ממוסדת' הדרך ארוכה. תפקידם המרכזי של הגופים המוסדיים הוא לשפר את תהליך הענקת האשראי, ובמקרה של קשיים אצל הלווים למקסם את ההחזר למשקיעים. ההתקפה על היושרה המקצועית של המוסדיים מקוממת".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x