שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

בלעדי ל"כלכליסט": חוקרים פשטו על ביתו של מורי ארקין בחשד להעלמת מס

ברשות המסים בודקים מדוע איש העסקים, שהונו מוערך במיליארד דולר, לא שילם את מלוא המס על מימוש מניות פריגו. החקירה מתקרבת לסיומה אחרי שארקין טען לתום לב והסכים לשלם את המס

גולן חזני 06:5822.01.12

רשות המסים חוקרת חשד להעלמת מס לכאורה של איש העסקים מורי ארקין, כך נודע ל"כלכליסט". במסגרת החקירה פשטו אנשי מס הכנסה בחודש שעבר על ביתו של ארקין, החרימו מסמכים וחקרו את ארקין במשך יום שלם. גם רואה החשבון שלו נחקר.

 

החקירה עוסקת במס של 5 מיליון שקל שאמור היה

ארקין לשלם על מכירת אופציות ומניות של חברת התרופות פריגו בפברואר 2011. ארקין היה בעל השליטה בחברת התרופות אגיס שנמכרה לפריגו ומוזגה עמה בתחילת 2005. גם במעמד המיזוג וגם בשנים שאחריו קיבל ארקין מניות ואופציות של פריגו בתוקף תפקידיו כדירקטור וסגן נשיא בחברה.

 

הפתרון המסתמן: תשלום המס עם ריבית

 

לפני כשנה מכר ארקין מניות פריגו בסכום של יותר מ־100 מיליון דולר, חלקן היו בידיו מאז המיזוג, וחלקן — מניות שקיבל לאורך השנים. על רוב המניות שמכר באותו מועד שילם ארקין מס, ואילו על החלק שהוקצה לו מאז המיזוג לא שילם מס שהיקפו כ־5 מיליון שקל. ארקין לא דחה את הטענות וטען כי מדובר בטעות בתום לב.

 

חקירת רשות המסים נמצאת עתה לקראת סיומה ומסתמן כי הנושא ייפתר בתשלום המס בצירוף ריבית והצמדה.

ארקין הוא מאנשי העסקים העשירים במשק, עם הון המוערך במיליארד דולר. הוא סומן כאיש הביוטק הבכיר בישראל אחרי שהפך את העסק הקטן שירש מאביו לחברת אגיס, ואותה מכר לענקית התרופות האמריקאית פריגו. בעסקה זו קיבל ארקין מזומנים ומניות בשווי 1.7 מיליארד שקל. הוא הרוויח כחצי מיליארד שקל נוספים כשרשם "אקזיט" במכירת חברת התקשורת בזק, שבה החזיק כ־10%, לשאול אלוביץ'.

 

כיום הוא מחזיק בכ־5% ממניות פריגו וגם מהווה בעל שליטה בכמה חברות ביוטכנולוגיה, בהן אקסלנז ביוסיינס הבורסאית. מהשנה שעברה ארקין הוא גם הבעלים של הפועל רמת גן בכדורגל, שם משחק בנו איתי כשוער.

 

רו"ח של ארקין: "מורי לא יכול היה לדעת מזה"

 

ל"כלכליסט" נודע כי ארקין נדהם מפשיטת החוקרים ומהעובדות שלגביהן נשאל בחקירה, מאחר שלא ידע דבר על כך. ארקין כינה את הנושא כ"תקלה" והפנה את "כלכליסט" לרואה החשבון דודי גלבוע. בתגובתו מסר רו"ח גלבוע כי: "עם מכירת המניות בפברואר 2011 נודע לי כי לא נוכה מס במקור. כל המקרה מקורו בטעות. כל העניין מקורו בתום לב, ומורי לא יכול היה לדעת מזה, אבל אני מאמין שהנושא קרוב לפתרון".

 

מרשות המסים נמסר כי מטעמי סודיות אינם מתייחסים לידיעה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x