שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

שטייניץ: "התפתחות תרחיש של מחנק אשראי מאיימת על המשך ההתפתחות הכלכלית"

שר האוצר יובל שטייניץ מסכם את 2011 בוועדת הכספים: "זו השנה השנייה שישראל צומחת יותר מהר מכל המדינות המפותחות. הצמיחה מבוססת על גידול מרשים בהשקעות במשק"

תומר אביטל 09:5918.01.12

"בשנת 2011 חווינו צמיחה גבוהה יחסית של 4.8%. צמיחה כזו בזמן של משבר עולמי היא לא דבר של מה בכך. זו שנה שנייה ברציפות שכלכלת ישראל צומחת יותר משאר כלכלות", כך אמר שר האוצר יובל שטייניץ בסקירה מיוחדת של שנת 2011 שהוא מקיים בוועדת הכספים. שטייניץ מציג גם את התחזית לשנת 2012.

 

השר אמר עוד, "זו השנה השנייה שישראל צומחת יותר מהר מכל המדינות המפותחות. זו צמיחה שמבוססת על גידול מרשים בהשקעות במשק. בסוף 2011 רמת ההשקעות בישראל גבוהה בעשרות אחוזים מרמת ההשקעות לפני המשבר. אנו המדינה המערבית היחידה שרמת ההשקעה בהייטק, תעשיה, מלונאות ושאר התעשיות - גבוהה מלפני המשבר. זה חלק מסוד הצמיחה הישראלית".

 

 

בדיון משתתפים גם ממלא מקום מנכ"ל משרד האוצר דורון כהן והממונה על התקציבים גל הרשקוביץ.

 

השר פירט את התחזית המעודכנת לשנת 2012: "בעקבות הטלטלה באירופה קשה מאוד להכין תחזיות כלכליות ולדייק. תחזית הצמיחה המעודכנת הינה 3.2% במקום 4%. אך אני מדגיש כי כל מספר בין שתיים לחמש הוא סביר. וגם מספר בין אחד לשש הינו הגיוני. גם באוצר היו חילוקי דעות". לגבי הגירעון כאחוז מהתוצר, אמר השר "במקום 2% זה צפוי לעמוד על 3.4%., וההכנסות ממסים יעמדו על 221 מיליארד שקל במקום 232 מיליארד. עם זאת היעד הוא לצמוח כמה שיותר וזה במידה רבה בידינו. אם נפעל נכון, בהנחה שגוש היורו לא יתפרק, אנו חושבים שזו התחזית. נעשה כל מאמץ להתעלות מעליה".

 

שטייניץ פירט את ה"אתגרים" הכלכליים: "פירוק גוש היורו -זה איום חיצוני. מבחינה פנימית יש בקהילת העסקים בישראל ובבינלאומית הקרובה לישראל תחושה של עליהום וחשש. תחושה של ניגוח שיוצרת אצל חלקם הססנות מלהמשיך ולהשקיע בארץ ומספיק ש-10% בין בעלי ההון או החברות ששקלו להרחיב את עסקיהם ידחו את השקעתם". לשאלת הח"כים ענה שהאווירה נוצרה בגלל המחאה החברתית. "מותר להתווכח אך אסור להתלהם. זה פוגע בכלכלת ישראל".

 

השר הוסיף כי "התפתחות תרחיש של מחנק אשראי שתקשה על גיוס כספים לפיתוח עסקים מטיל צללים שמאיימים על המשך ההתפתחות הכלכלית".

 

מנכ"ל האוצר, דורון כהן, הדגיש כי "הייצוא במהלך השנה לא גדל - זה מצניע צמיחה ומדאיג לעתיד. צריך לזכור שכרגע מדברים באירופה על צמיחה שלילית של חצי אחוז. זה משפיע על ארה"ב וגם עלינו. זה האיום המרכזי שצריך לזכור".

 

דורון הוסיף כי ההישג הגדול הוא הצמיחה: "זו לא סטטיסטיקה - היא מגיעה לבני אדם. אנו המדינה היחידה שאחוזי האבטלה יורדים בה משמעותית מאז המשבר ". לפי השקף שהראה דורון, בין השנים 2008-2011 עלו ההשקעות בכ-35%. "זה חשוב לצמיחה", אמר דורון, "הצמיחה ב-2011 מוסברת בעיקר מגידול בהשקעות". 

 

את הדיון פתח יו"ר הוועדה, משה גפני שאמר: "אנו מעוניינים בהוזלת מחירים ואנחנו מעוניינים שלעובדים יהיו מקומות עבודה. היה כאן בעל מפעל שסיפר שאם יפחיתו את המכסים על יבוא הטונה המשמעות היא שהוא סוגר מפעל עם 160 עובדים. אני מבקש שהנושא של הפחתת המכסים יובא לכאן לפני כן לדיון. כי זה מצריך דיון ציבורי. כולנו מעוניינים בהוזלת מחירים וצריך לבחון את העניין לגופו. הדבר הנוסף, שאני מבין שהגעתם להסדר עם הרשויות המקומיות ואחד מהדברים שיוזלו זה מחירי המים לנזקקים, אבל ההחלטה הזו התקבלה כאן עם אגף התקציבים. אנחנו חושבים שצריך לשנות מדיניות, הרי הדברים האלה כבר סוכמו".

 

 

לכתבה באנגלית לחץ כאן  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x