$
מיסוי

חשד: הונאת מס במיליונים מתרומות במאה שערים

ארבעה גברים, מהם שלושה חרדים נעצרו בחשד שהונו את רשויות המס, תוך שהפעילו משרד גיוס תרומות לנזקקים בירושלים

הדר קנה 10:3015.01.12

ארבעה גברים מהם שלושה חרדים נעצרו הבוקר בחשד לעבירות כלכליות בהיקף של מיליוני שקלים. לפי החשד, בשכונת מאה שערים, פועל משרד מאז שנת 2000 העוסק בגיוס תרומות למען נזקקים אשר הונה את תורמו.

 

חוקרי משרד חקירות מס הכנסה בירושלים, בשיתוף בלשי וחוקרי היחידה המרכזית

בירושלים ומרחב ציון, עצרו את הגברים. כמו כן, נעשו חיפושים בדירותיהם ובמשרדיהם בירושלים ובבני ברק והוחרמו מחשבים, מסמכים ועוד. החשודים הועברו למשרדי מפלג התשאול בימ"ר להמשך חקירת רשות המסים והמשטרה.

 

מעצרם של הארבעה נעשה לאחר חקירה סמויה שהתנהלה בחודשים האחרונים ברשות המסים ובימ"ר, בעקבות מידע מודיעיני שהתקבל והצביע על עבירות כלכליות, לכאורה, שביצעו החשודים. מהחקירה עלה כי ברחוב רפפורט 13 בשכונת מאה שערים, פועל משרד העוסק בגיוס תרומות למען נזקקים, מתן גמ"ח לחרדים צעירים לקניית דירות ועוד. במשרד מעוסקים כעשרה עובדים והוא נושא כמה שמות: הקרן למען האלמנה והיתום, הוועד הארצי להצלת משפחות מצוקה, עמותת חסדים טובים ובנק החסד.

 

שיטות הפעולה של השניים היו גיוס תרומות בארץ תוך הסתייעות בשמותיהם של רבנים גדולים שתמכו במשרד, גיוס תרומות באמצעות מנשרים שהופצו וחולקו בבתי מגורים, ישיבות ועוד, תרומות באמצעות הוראות קבע בבנק וכן איסוף תרומות בחו"ל באמצעות אנשי קשר (בעיקר בארה"ב) שגייסו כספים מהקהילה היהודית. את התרומות – מ- 10 שקלים ועד אלפי שקלים, היו מפקידים בבנק מרכנתיל בשכונת מאה שערים ומשם ניהלו את החשבונות. המחזור השנתי של כספי התרומות, הגיע לכדי עשרות מיליוני שקלים. לאחרונה העבירו השניים את החשבונות לבנק פאג"י ברח' רבי עקיבא בבני ברק, והמשיכו לנהל את פעילותם הכלכלית הלא חוקית, לכאורה.

 

מבדיקה סמויה של החשבונות, עולה חשד, להונאה בכספי תרומות בסכומים גדולים מאוד באמצעות פיצול צ'קים, משיכת מזומנים בסכומים גבוהים מאוד והעברתם לחשבונות פרטיים, העברת כספים לחו"ל באמצעות בלדרים, עבירות מס הכנסה, שימוש כוזב בחשבונות העמותות כדי להעביר באמצעותם כספים וכדי להתחמק מתשלום מס, הלבנת הון באמצעות זיוף מסמכים וקבלות, בארץ ובחו"ל. כמו כן, עולה חשד כי השניים משכו כספים לשימושם האישי מכספי תרומות וכן שילמו לעובדים במשרד משכורות, שאינן מדווחות בסך מאות אלפי שקלים בשנה. עוד עולה מהחקירה כי החשודים הסתייעו בפקיד מבנק מרכנתיל במאה שערים לצורך פעילותם הכלכלית הלא חוקית. רשות המסים והמשטרה בודקות את מעורבותו בשיתוף הפעולה עימם.

 

השוטרים החרימו מחשבים ומסמכים, והעבירו אותם למשרדי מפלג התשאול ביחידה המרכזית בירושלים להמשך חקירה. במשטרה צופים מעצרים נוספים בפרשה.

 

עו"ד קובי גולדמן, ממשרד גולדמן ושות', המייצג את אחד מארבעת העצורים אמר: "בשלב זה החקירה רק בתחילתה ועדיין מוקדם להסיק מסקנות, אך ניתן לומר שלא אחת חקירות שמתחילות כנגד המגזר בקול תרועה רמה, מסתיימות בקול ענות חלושה, שכן עיקר עבודתם של הגמ"חים היא בעזרה לנזקקים ולא בפעולות שיכולות להצביע על עבירות כלכליות או עבירות מס. בטוחני כי בסוף יום חקירות ואחרי שהחשודים יובאו בפני שופט, תתבהר התמונה והמרחק בינה ובין הודעת רשות המיסים תהיה גדולה. יש לזכור כי בלא מעט מקרים בעבר, גם בפעילות של הרשות מול המגזר החרדי, חילוקי דעות במישור האזרחי הגיעו לתקשורת כאשר הרשות הפכה אותם לעניין פלילי, ובית המשפט החזיר את הטיפול למישור האזרחי".

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x