$
בארץ

אקסלנס: "ההתבטאויות של שלמה מעוז אומללות. ננקוט צעדים חריפים"

מעוז דיבר היום בכנס ספיר ותקף בין היתר את "תושבי המרכז האשכנזים והאליטיסטים", את לאומי - "הבנק של הלבנים", ואת הקיבוצים והמושבים - "שודדי הקרקעות"

כתב כלכליסט 14:3511.01.12

חברת אקסלנס גינתה בחריפות את ההתבטאויות של הכלכלן הראשי שלה שלמה מעוז היום (ד) בכנס ספיר: "מדובר בהתבטאות גסה ואומללה שאין הדעת סובלת. אקסלנס מתנצלת ומתנערת מאמירות אלו ומתכוונת לנקוט בצעדים חריפים בנושא", נמסר מבית ההשקעות.

 

מעוז דיבר היום בכנס ספיר, ואמר בין

היתר כי "המפגינים האמיתיים הם תושבי הפריפריה, המזרחים. לא תושבי המרכז האשכנזים והאליטיסטיים".

 

במהלך הכנס היה עימות חריף בין שלמה מעוז לבין דפני ליף, לאחר שמעוז אמר לה  כי "המפגינים האמיתיים הם תושבי הפריפריה, המזרחים. לא תושבי המרכז האשכנזים והאליטיסטיים. מי הפגין בשדרות רוטשילד? הסטודנטים שמשלמים 12 אלף שקל בשנה. זה הוגן שבמכללות משלמים 40 אלף שקל בשנה? לסטודנטים במכללות לא היה זמן להפגין כי הם הלכו לעבוד. זה לא צדק חברתי".

 

ליף ענתה לו באומרה כי "אני מרגישה שאני צריכה להתנצל על זה שאני גרה במרכז הארץ ולומדת באוניברסיטת תל אביב. אתה מנסה לפלג אותנו לשני מחנות, אנחנו לא רוצים להתחרות מי מסכן יותר, אנו רוצים חברה שוויונית יותר".

 

במהלך הפאנל תקף מעוז את האליטה האשכנזית בישראל שוב ושוב: "בשנות החמישים החברה היתה שוויונית, היתה עלייה גדולה. אבל האם זה היה באמת ככה? זו היתה חברה שוויונית בעיני אשכנזים, והחוצפה נמשכת - למשל, נפוטיזם בבית המשפט העליון. היתה תקופה, שכדי להתקדם באוניברסיטאות היה צריך להיות קרוב של מישהו מהאוכלוסייה השולטת. היה צריך ללכת דרך פרוטקציה כדי לקבל תפקיד. לנסוע לחו״ל לשליחות? רק אם היית שייך לקליקה האוסטרו הונגרית".

 

מעוז הוסיף ואמר, כי "הקרקעות של ארץ ישראל נשדדו על ידי הקיבוצים והמושבים. עד היום בנים ממשיכים מקבלים קרקע - והם בראש המחנה. קיבלו מים במחיר נמוך. אפילו בסביון משק חקלאי נהנה מזה. ממש חקלאי - יש שם לולים עדיין".

 

גם על בנק לאומי "אותה החברה הלבנה שולטת - בנק לאומי הוא בנק של הלבנים. רק הלבנים יכולים להתמנות שם לתפקידים. הלכתי לוועדה שלא הזמינה אותי. שלחתי מכתב עם עורך דין. מצאו אותי כשיר אבל סגרו את הדלת השנייה. הוועדה היתה כולה אשכנזים! הלכתי לבית המשפט העליון - גם כולם היו אשכנזים. הוצאתי על זה 27 אלף שקל. מזל שיש לי כסף כי אני עובד בשוק ההון"

 

יוסי יונה: יש רפיון במאבק החברתי

 

מוקדם יותר בכנס אמר פרופ' יוסי יונה "יש רפיון במאבק החברתי אך אנחנו, מנהיגי המחאה והמומחים, לא הלכנו הביתה. אנו עדיין מחויבים. ניצור 'אקדמיה נודדת' במסגרתה נלך לאורכה ולרוחבה של הארץ כדי ליצור תשתית תודעתית, במטרה להבין את הצעקה והצורך לשינוי"..

 

יונה הוסיף, "המחאה החברתית היא אחד המפגנים האזרחיים הפטריוטים הגדולים ביותר שישראל ידעה. היא החלה כקובלנה של צעירים שטענו שהם לא מסוגלים לגמור את החודש. ישראל היא המובילה בעולם בפערים כלכליים. אין ענייננו להביא להחלפת הממשלה אלא להפלת השיטה הניאו ליברלית. לכן לא מובטח שאם יגיע מישהו חדש לשלטון דברים ישתנו".

 

בפאנל שפתח את הכנס וכותרתו "על המחאה" השתתפו גם פרופ' ג'ימי וינבלט, נשיא מכללת ספיר; רחל ליאל, מנכ"לית הקרן החדשה לישראל וד"ר צבי שולדינר ממכללת ספיר.

 

פרופ' וינבלט אמר: "לא יכולה להיות דמוקרטיה בלי צדק חברתי, זהו תנאי משלים לאלמנטים חשובים שאנחנו שואפים לקיימם בחיינו החברתיים".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x