שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

ביה"ד החליט: ההסתדרות לא תשבות עד ה-7 בפברואר

בית הדין לעבודה סירב לאשר להסתדרות להשבית את המשק עקב המבוי הסתום במו"מ על העסקה ישירה של עובדי הקבלן; עד ה-31 בינואר הצדדים מחוייבים לנהל משא-ומתן ורק לאחר מכן תידון שוב הבקשה להשבית את המשק

מיקי פלד 18:4510.01.12

ההסתדרות לא תשבות בגלל המבוי הסתום במו"מ בנושא עובדי הקבלן לפחות עד ה-7 בפברואר - כך החליטה היום (ג') נשיאת בית הדין לעבודה, נילי ארד, 24 שעות לאחר סיום הדיון שנערך בנושא.

 

הנשיאה ארד החליטה כי המשא ומתן בין ההסתדרות, משרד האוצר, מרכז השלטון המקומי והמעסיקים

הפרטיים לא מוצה, ולכן עליהם לחזור למשא-ומתן עד ה-31 בינואר ולדווח בזמן הזה לבית הדין על ההתקדמות במגעים. לאחר מכן, אם ההסתדרות תדרוש גם אז להשבית את המשק, היא תצטרך לבקש זאת מבית הדין בהתרעה של שבוע מראש על מועד השביתה והיקפה ולתת למעסיקים הזדמנות להשיב. רק אז יחליט בית הדין האם לאשר את ההשבתה או לא.

 

מדובר למעשה בכפייה מצד בית הדין של הצעת הנשיאה ארד לניסיונות גישור נוספים לקראת סוף הדיון אתמול. יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, סירב להצעה ומשרד האוצר קיבל אותה. עיני טען כי אין עוד טעם להמשך המשא ומתן ורק איום בהשבתה יכול לשנות משהו בגישת האוצר, שמסרב לכל קליטה משמעותית של עובדי קבלן במגזר הציבורי.

 

למעשה, הנשיאה ארד מעכבת מזה חודשיים החלטה בנושא, לאחר שבנובמבר אישרה השבתה של 4 שעות בלבד - החלטה שלא עזרה להזיז את המשא ומתן התקוע בין ההסתדרות לאוצר. עתה, כאשר צפוי עוד חודש של משא-ומתן עקר, נראה שמאבק על העסקה ישירה של עובדי הקבלן עלול להתמסמס כי בית הדין לקח למעשה, גם אם לא להלכה, את כוחה היחיד של ההסתדרות מול המעסיקים - האיום בהשבתה.

 

על-פי הערכות שנשמעו לאחר הדיון, הנשיאה ארד אכן היתה צפויה לסרב לבקשת ההסתדרות, שכן היא רמזה מספר פעמים שמדובר בשביתה פוליטית ולא כלכלית (על תנאי שכר וכדומה), וזו אסורה על פי הפסיקה המקובלת בדיני עבודה. אולם, הנשיאה ארד בהחלטתה מאתמול דווקא השאירה פתח לאפשרות של שביתה, וקבעה כי "בשלב זה לא ניתן לשלול קיומה של שביתה בסכסוך".

 

יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, הגיב כי "החלטת בית הדין מקשה על ההסתדרות להביא בשורה לעובדי הקבלן. ברור שעתה נאלץ לנהל מו"מ כשידינו קשורות, ללא יכולת ליצור לחץ אמיתי על הממשלה והמעסיקים". עיני עקץ את בית הדין ואמר כי "חשבנו שביה"ד ישכיל להבין שי היום הזדמנות בלתי חוזרת להתחיל ולצמצם את תופעת עובדי הקבלן. אולם ההבנה הזאת כנראה עדיין לא חלחלה".

 

מהאוצר מוסרים כי הם "מברכים על ההחלטה וכפי שנאמר בדיון, המטרה היא שיפור תנאי העובדים ולכך נחתור בהמשך ההידברות".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x