$
רכב

בלעדי ל"כלכליסט": ועדת זליכה תרכך המלצותיה לענף הרכב ותקל על היבואנים

בשל התנגדות של חברים בוועדה לבחינת ענף הרכב ישונו כמה המלצות שהחמירו עם היבואנים. בין המסקנות שרוככו: יבואנים בעלי נתח שוק של מעל 5% לא יחויבו לפרסם דו"חות, ותושמט ההמלצה לייבא מכוניות משומשות שגילן עד שנתיים

תומר הדר 06:5910.01.12

מסקנותיה של ועדת זליכה להסדרת ענף הרכב עברו "ריכוך", בשל התנגדותם של חברים בוועדה. כך נודע ל"כלכליסט". הריכוך מתבטא בכמה שינויים, אשר יקלו בעיקר על היבואנים. מסקנות הוועדה הראשוניות פורסמו לפני כחודש. כעת, לאחר השינויים המפורטים, יוגשו המסקנות למשרד התחבורה.

 

כך לדוגמה נודע ל"כלכליסט" שהוועדה נסוגה מהמלצתה לחייב יבואני רכב אשר מחזיקים בפלח שוק של מעל 5% לפרסם דו"חות בפומבי, גם אם מדובר בחברות פרטיות. במקום זאת תמליץ הוועדה שיבואני הרכב ידווחו על נתוניהם הכספיים למפקח על המחירים במשרד התמ"ת. סעיף נוסף במסקנות הוועדה שצפוי לעבור שינוי מתייחס לאיסור על יבואן רכב להחזיק בכמה מותגי רכב. על פי המתווה המסתמן, האיסור להחזיק בכמה מותגי רכב, שאינם משתייכים לאותו קונצרן עולמי, יהיה תקף אך ורק לגבי יבואני רכב שמחזיקים בנתח שוק של מעל 8%.

 

 

סעיף מהותי נוסף שעבר שינוי מתייחס לאפשרות לייבא מכוניות משומשות שגילן עד שנתיים. לדברי גורמים בוועדה, סעיף זה יושמט כליל בשל הבעייתיות בתהליך, שעלולה להתבטא בניסיונות לביצוע הונאות מס. סעיף נוסף שלא צפוי להופיע במסקנות מתייחס לחישוב הפוך של מס הקנייה שמוטל על מכוניות חדשות. על פי ההמלצות צרכני הרכב ישלמו את מס הקנייה על מכוניות חדשות ישירות למדינה ולא כפי שנהוג כיום, דרך היבואן.

 

עם זאת, מספר בלתי מבוטל של סעיפים צפויים להיות מוגשים למשרד התחבורה ללא שינוי. כך לדוגמה, ההמלצות שנוגעות לענף היבוא האישי צפויות לעבור ללא שינויים ניכרים. פירוש הדבר הוא שסוכני היבוא האישי יקבלו מעמד של "יבואן קטן" ויוכלו להחזיק מלאי מכוניות בשטחי ערובה בישראל מבלי שיצטרכו לשלם מכס.

 

גם ההמלצה לאפשר לחברות הליסינג למכור מכוניות "אפס קילומטר" ללקוחות שיירשמו כבעלים הראשונים תישאר, בדומה להמלצה לאפשר יבוא של מכוניות בתקינה אמריקאית מכל מדינה בעולם, מהלך שיכול לפתוח את שוק הרכב הישראלי ליבוא דגמי יצרני הרכב היפניים שמשווקים בארה"ב.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x