$
בארץ

התנגדות תושבים בנגב לפשרה בייצוגית נגד כיל

התושבים צפויים להגיש בימים הקרובים התנגדות לפשרה, לפיה כיל תקבל חסינות מוחלטת מתביעות נגדה תמורת 800 אלף שקל בלבד

מארק שון 08:5328.12.11

התביעה הייצוגית של תושבי רמת חובב נגד מפעלי תרכובות ברום מקבוצת כיל ממאנת לגווע: 80 מתושבי האזור, ובראשם פרופ' שאול לדני המנהל תביעות עקרוניות נגד מפעלים באזור, צפויים להגיש בימים הקרובים התנגדות לפשרה שהושגה בתיק והועברה לאישור בית המשפט המחוזי בבאר שבע. לפי הפשרה,

כיל תקבל חסינות מוחלטת מתביעות נגדה תמורת 800 אלף שקל בלבד (700 אלף שקל יועברו כשכר טרחה לעו"ד יוחי גבע שהגיש את התביעה). בנוסף, המפעל אמור להשקיע בציוד חדש שיפחית את הזיהום.

 

החשש שמביעים התושבים דומה לזה שהביע לפני יותר מחצי שנה היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, ולפיו ישנן תביעות נוספות של נזקי גוף הנובעים לכאורה מזיהומי המפעל, ואין סיבה להעניק לו חסינות מפניהן.

 

ההליך החל בנובמבר 2007, בעקבות בדיקות המשרד לאיכות הסביבה שמצאו זיהומים. במקביל, פרופ' לדני מנהל תביעות בשם עשרות תובעים פרטיים, על נזקים ומחלות שגורמים לכאורה המפעלים השונים ברמת חובב.

 

במסגרת התגובות של כיל ועו"ד גבע הובהר כי הפשרה לא תחסום תובעים פוטנציאליים מתביעות בגין נזקי גוף, אך המתנגדים לא הסתפקו בכך וכתבו בהתנגדותם: "לא די בכך שלא יחסמו הגשת תביעה בנזקי גוף. אנו דורשים הכרה מלאה והודאה בחבותם לנזקים שנגרמו מפליטת המזהמים ממפעלה".

 

כיל התעקשה בתגובה שנמסרה לבית המשפט כי אין צורך בבודק חיצוני ואובייקטיבי שיבחן את הפשרה, כיוון שהמומחה לתחום, ד"ר אהרון זוהר, היה מעורב בה. מנגד, התושבים דורשים מינוי בודק חיצוני וטוענים כי "הסדר הפשרה כושל שכן הוא מיטיב מאוד עם המפעל אשר הוכח כנגדו, מעצם כוונותיו להשקיע במכשור נגד זיהום, כמזהם. הסכום המוצע להשקעה במכשור הנו כאין וכאפס לעומת הסכומים אשר על המפעל לשלם לתובעים שבריאותם נפגעה". את תושבי האזור מייצג עו"ד קובי קפלנסקי. מכיל נמסר בתגובה: "לא נוכל להגיב למסמך שטרם ראינו". מעו"ד גבע לא נמסרה תגובה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x