$
בארץ

הפגנה: "בית שמש לא תהיה טהרן"

אלפים הפגינו נגד הדרת נשים בעיר שהפכה לסמל המאבק: "ההדרה צריכה להיות עבירה פלילית, בית שמש היא רק דוגמה". אמה של הילדה נעמה מרגוליס שספגה יריקות בדרך לביה"ס הדליקה נר: "בשום אופן לא נעזוב"

ynet 20:0827.12.11

בפעם הראשונה, המאבק למען הנשים יורד אל הרחוב: אלפי בני אדם הגיעו הערב (יום ג') להפגנת המחאה נגד הדרת נשים ברחבת בית הספר "אורות בנות" בבית-שמש. ברוח חנוכה, העצרת נערכת תחת הכותרת "באנו חושך לגרש". 

   

בשבוע האחרון הפכה בית-שמש לסמל המאבק בהדרת הנשים. סיפורה של הילדה נעמה מרגוליס, בת 8, שספגה השפלות ויריקות בדרכה לבית הספר כיוון ש"לא התלבשה באופן צנוע", ומעצרם של חרדים נוספים שירקו על נשים שעברו בשכונות חרדיות הדוגלות בהפרדה בין שני המינים, העלו את העיר לכותרות. גם שלטים שהוצבו בה ושמורים לנשים לצעוד במדרכות נפרדות מאלה של גברים עוררו זעם ציבורי, והסרתם כמו גם הגעת עיתונאים לתעד את המתרחש גררו אלימות מצד חרדים כלפי גורמי אכיפת חוק ואנשי תקשורת.

 

 

ההפגנה בבית שמש הערב ההפגנה בבית שמש הערב צילום: גיל יוחנן, ynet

 

בהפגנה הערב נאמה הדסה מרגוליס, אמה של הילדה נעמה: "בתי מחוזקת מהחיבוק החם שהיא מקבלת. הרבה שאלו אותי אם אני מתכוונת לעזוב את בית שמש, והתשובה שלי - בשום פנים ואופן לא. אני מבקשת שהעיר שלי תהיה עיר של כולם, שכל המגזרים יהיו שווים. כיום העיר הזו, עם 30 אלף חרדים נוספים שאמורים להגיע לשכונות החדשות, מתוכננת להיות עיר חרדית לגמרי - בלי שאף אחד שאל אותנו, התושבים הוותיקים והשפויים".

 

בשידור החי של ynet אמרה הדסה מרגוליס על ההפגנה: "אני מקווה שזה יביא שינוי לבית שמש ולארץ. אני מרגישה סיפוק גדול שכל זה קורה". היא אמרה שבתה מרגישה מחוזקת: "אני לא יודעת אם היא כל-כך קולטת מה שקורה, אבל היא יודעת שאני עושה הכל כדי שיהיה לה עתיד טוב בתור אישה. היא לא כאן, היא בבית, היא לא רצתה לבוא ולא רציתי שתצטרף".

 

בהפגנה הערב, שבה נצפו חובשי כיפות רבים, תנאם בין השאר טניה רוזנבליט, שלפני קצת יותר משבוע וחצי נדרשה על-ידי חרדים באוטובוס של "אגד" לעבור למושב האחורי, סירבה וספגה השפלות מחרדים שחסמו את הדרך בפני האוטובוס. את עצרת המחאה מארגנות תנועת "ישראל חופשית" ותנועת "התעוררות ירושלים".

 

"לא רוצה לתכנן מראש מה ללבוש"

 

נואם אחר הערב, העיתונאי ציון סולטן, אמר: "עירנו מצאה עצמה משתנה באופן קיצוני. יום העצמאות שלנו כבר אין אותו היום. דגלי הלאום שעיטרו וצריכים לעטר כל פינה ברחוב נתלים במחשכים, בהיחבא, ורק בשכונות מסוימות. יורקים על אנשים ברחוב, ילדה אינה מסוגלת ללכת 300 מטר מבית הספר אל ביתה באופן חופשי. עד לאן נגיע? בית שמש לא תהיה טהרן".

 

שלוש מפגינות תושבות בית שמש שלא הכירו קודם לכן, נפגשו הערב בכיכר שליד בית הספר. "לא יכול להיות שיום-יום אני צריכה לתכנן את מסלול ההליכה שלי כדי לא להתנגש ב'שחורים', כמו שאני קוראת להם. אני צריכה לתכנן מראש מה ללבוש ומאיפה ללכת גם אם זה לא ברחובות שלהם", סיפרה רחל סנקר, בת 52. "אני פה משנות ה-60, ומרגישה שרוצים לזרוק אותי מפה".

  

ליאת איטח, בת 29, הביעה חשש שמלחמת אחים תתחיל בבית שמש. לימור יחיה, תושבת העיר בת 35, הוסיפה: "הלכתי בדיוק בכיכר הזאת, איפה שאנחנו עומדות, בקיץ עם גופיה, כי היה חם. ילדים קטנים שלהם יצאו והתחילו לקרוא לי 'פריצה', ירקו וצעקו עליי. הרגשתי מאוימת. בגלל זה באתי לפה היום, כדי לא לעצום עיניים".

 

"לא עליתי מארה"ב כדי שיזרקו עליי אבנים"

 

בין המפגינים שהגיעו למקום העצרת בבית שמש גם דוד ולאה, דתיים-לאומיים שעלו מארה"ב. הם באו עם שלטי "עם אחד, לב אחד" ו"אהבת חינם". "אנחנו גרים חמש דקות מכאן, ולפני שנתיים חיו כאן כל הקהילות באחווה", סיפרו, "פתאום באה קבוצה קטנה של קיצונים והתחילה לזרוק אבנים על אוטובוסים ולהרביץ לאנשים שלטענתם לא צנועים, ואף אחד לא עצר אותם. חיינו בעונש".

 

לאה הדגישה: "אנחנו יודעים שרוב הקהילה החרדית כאן חי בפחד מאותה קבוצת טרור, ואנחנו מבקשים לזרוק אותם מהעיר או להכניס אותם לכלא. לא עזבנו את ארה"ב כדי שיהודים יזרקו עלינו אבנים".

 

ח"כ מירי רגב מהליכוד, שבאה להפגנה, אמרה בשידור של ynet: "הגיע הזמן להתעורר. בית שמש היא סמל לעיר חילונית שהפכה לחרדית. כפייה היא לא במקום ולא ראויה". ח"כ ניצן הורוביץ הוסיף בשידור החי: "אני שמח שסוף סוף זה מתעורר, כי הרבה זמן חיכינו לזה. קהילות, שכונות וערים עומדות מול הדבר הזה ואומרות – אנחנו רוצים לשמור על מרחב ציבורי פתוח".

  

יו"ר קדימה, ציפי לבני, אמרה ל-ynet בהגיעה לבית-שמש: "יש כאן אנשים מדהימים שרוצים לחיות כאן, חלקם דתיים וחלקם לא. כמו שאמרו לי בדרך אל תוותרו עלינו, אנחנו לא מתכוונים לוותר עליהם ועל מדינת ישראל".

 

"הדרת נשים צריכה להיות עבירה פלילית"

 

מנכ"ל ישראל חופשית, מיקי גיצין, אמר ל-ynet לפני תחילת העצרת: "הדרת נשים צריכה להיות עבירה פלילית. המרחב הציבורי בישראל הופקר במשך שנים בידי גורמים קיצונים שעשו בו, כבשלהם כשהם מצפצפים על החוק והרשויות. בית שמש היא דוגמה, אך לא מקרה יחיד שבו ראש עיר מפקיר את תושביו בשם אידיאולוגיה חשוכה והופך את יתר התושבים לבני ערובה של גורמים אלימים. את הרכבת-אקספרס שמנסה לחטוף את ישראל לאיראן נעצור כאן ועכשיו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x