$
בארץ

אלי ישי אישר להגדיל את ההנחות בארנונה - שתתייקר בשבוע הבא; האוצר: אין לכך תקציב

שר הפנים הודיע על שינוי טבלת ההנחות בארנונה, כשבמסגרת זו שכבות רבות וחדשות של האוכלוסייה יקבלו הטבות. במקביל, ב-1 בינואר הארנונה תתייקר ב-3%. ישי: "המטרה היא להקל על השכבות החלשות, הסטודנטים, הזוגות הצעירים וחיילי המילואים"; האוצר: "בתקציב המדינה המאושר לשנת 2012 אין מקורות מימון לשיפוי הרשויות על אובדן ההכנסות הצפוי"

תומר אביטל ושי פאוזנר 11:1027.12.11

שר הפנים, אלי ישי, הודיע הבוקר (ג') על שינוי טבלת ההנחות בארנונה. בכך אימץ ישי את ההמלצות שגיבשה ועדה ציבורית לבחינת הנחות ופטורין בארנונה בראשות מנכ"ל משרד הפנים לשעבר, דב קהת. עם זאת, למרות הבשורות, הארנונה תעלה בכל הארץ ב-3% ב-1 בינואר- כך נודע ל"כלכליסט". במשרד הפנים

מסבירים כי מדובר בעלייה הצמודה למדד ולא בהחלטה התלויה ברשויות והמשרד לא מסוגל למנוע אותה

 

ההמלצות, שעיקרן נחשף אמש ב"כלכליסט", כוללות בין היתר העלאת מבחני ההכנסה כך שסף ההכנסה למשפחה הזכאית להנחה יועלה בכ-25%, ילד במשפחה עד גיל 5 ייחשב כשתי נפשות, תינתן אפשרות למתן הנחה רטרואקטיבית 3 שנים אחורה, נכה 90% זכאי להנחה בשיעור של 50% מארנונה, ועמותות (שהוכרו לפי סעיף 46 ובעלי אישור ניהול תקין) יזכו בהנחה של 66%.

 

לדו"ח המלא של ההנחות

 

כמו כן תוענק הנחה בשיעור של 5% למשרתים מילואים ותמלוגי המילואים ינוכו מההכנסה השנתית לצורך חישוב הזכאות. לגבי סטודנטים: אלו במעונות יזכו ל-66% הנחה. שכר לימוד ינוכה מההכנסה השנתית לצורך חישוב הזכאות להנחה ומלגות פטורות ממס לא יכללו בהכנסות לחישוב הזכאות.

 

בין ההטבות שייכנסו מייד לתוקף: 5% הנחה במילואים, ושינוי שיטת ספירת הנפשות וחישובי ההכנסה. עם זאת קבלה רטרואקטיבית של ההטבות 3 שנים אחורה, ייעול התיאום בין הרשויות, ופישוט ההנחות לעמותות, ידרשו חקיקה נפרדת.

 

הוועדה אף המליצה על הקמת מנגנוני תיאום ובקרה בין רשות המסים, ביטוח לאומי וועדת ההנחות, כדי להקל על הליך קבלת ההנחות והבטחת אמינות המידע אודות הכנסות המבקשים. ישי אמר הבוקר כי "כיום מי שיכול לקבל הנחה או שהוא משקר, או הומלס, או שהוא במקרה חריג ונורא".

 

לאחר פרסום ההמלצות אמר ישי כי "לא ניתן להתעלם מהמחאה החברתית בישראל. מטרת מימוש המלצות הדו"ח להקל על השכבות החלשות, הסטודנטים, הזוגות הצעירים וחיילי המילואים". לדבריו "בסוף שנה יהיו יותר זכאים להנחה, אז תקציב הרשויות של הכנסות מארנונה יקטן. יהיה סיוע לרשויות שיבוא ממשרדי הממשלה השונים. עיר חזקה יכולה לספוג את זה".

 

על פי המלצות הוועדה, מינון ההנחות ייעשה על ידי העלאה מיזערית של ארנונה בשכונות יוקרה וכן הקצאה מכספי טרכטנברג כלומר תקבולים חדשים שיתקבלו בעקבות יישום הדו"ח. לבסוף משרד הפנים מתכנן להקצות תקציב יעודי לשיפוי עיריות חלשות שיפגעו כתוצאה מאימוץ המסקנות.

 

עוד אמר שר הפנים, כי "לא נאפשר העלאת ארנונה ברשויות כעת מלבד מקרים מיוחדים כמו חלוקה לא צודקת". ישי סיכם כי חלק מההטבות ייכנסו לתוקף כבר בשבוע הקרוב, וחלק נוסף טעון שינוי חקיקתי שעלול לקחת חודשים ארוכים.

 

הוועדה נימקה את המלצותיה בכך כי במשך עשור לא עודכנו טבלאות ההנחות וכי "יש לשנותן ולהתאימן למצב בישראל כיום - הקושי הכלכלי בו נתונים זוגות צעירים, סטודנטים , נכים ועלייה בעלויות אחזקת הבית". כזכור, ללא המלצות של ועדה ציבורית, ישי כבר העניק לפני כחודשיים פטור מלא מארנונה לישיבות.

  

בפני ועדת קהת הופיעו נציגי התאחדות הסטודנטים, יו"ר איגוד המג"דים, ראשי רשויות מקומיות, חברי כנסת, נציגי עמותות ילדים בסיכון, נציגי עמותות לקשישים, ואישי ציבור.

 

במשרד האוצר טוענים כי המלצות ועדת קהת לא תואמו עמם וכי המשרד מתנגד להן. המשרד הגיב לפניית "כלכליסט" והדגיש כי "בתקציב המדינה המאושר לשנת 2012 אין מקורות מימון לשיפוי הרשויות על אובדן ההכנסות הצפוי".

 

מירב כהן, חברת מועצת העיר מסיעת 'התעוררות בירושלים', אמרה בתגובה כי "השינויים שמציע ישי אינם מספיקים ומשאירים את מבנה חלוקת ההנחות בארנונה מעוות. ההנחות בארנונה יכולות להגיע ל-90% כאשר גובה ההנחה נגזר ממספר הילדים במשפחה, ככל שיש לך יותר ילדים כך סיכוייך לקבל הנחה משמעותית בארנונה גדלים, וזאת ללא תלות בשאלה האם אתה עובד ועושה ככל יכולתך על מנת להתפרנס בכבוד. בכך המדיניות של משרד הפנים, בראשותו של השר ישי, עושה פשע כפול: פעם ראשונה מעודדת אנשים שלא להשתלב במעגל התעסוקה ופעם שנייה משיתה על הרשויות המקומיות, שחלקן הגדול גירעוניות, חלוקת הטבות בגובה של מאות מיליוני שקלים מידי שנה וזאת לטובת תושבים שלא בהכרח עושים את המאמץ המינימלי הנדרש מהם והוא לצאת ולעבוד לפרנסתם".

 

בוחבוט: "כל ההצהרות הללו הן בגדר צ'ק ללא כיסוי"

 

שלמה בוחבוט, יו"ר מרכז השלטון המקומי: "הצהרות אלו הן חלק ממלחמה שהכריזו הכנסת והממשלה על הרשויות המקומיות, שנפגעיה הישירים הם אזרחי ישראל. כל ההצהרות הללו הן בגדר צ'ק ללא כיסוי ויישומן יוביל לפגיעה אנושה באיכות החיים של אזרחיי ישראל. בימים אלו אנו מצויים תחת מתקפה קשה וחסרת תקדים, ולא מן הנמנע שבימים הקרובים ניאלץ לפתוח במתקפת נגד, שתהיה מלחמה על קיומנו ועל איכות החיים של תושבינו. חבל שמשרד הפנים לא מגלה את אותה נחישות בעניין הנוהל שאוסר על תרומות לרשויות המקומיות לטובת תושביהן למען טיפול באותם נושאים חשובים שמדינה זנחה".

 

רון חולדאי ראש עיריית תל אביב-יפו ויו"ר פורום ה-15: "אין זו פעם ראשונה ששרים וחברי כנסת מנסים להראות כמיטיבי העם כשמישהו אחר משלם את החשבון. היינו מצפים משר הפנים לייצג את הרשויות המקומיות ולדאוג להן לתקציבים ראויים ולא להיסחף לפופוליזם זול שאין בינו לבין רווחת האזרח דבר".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x