$
בארץ

מיכאל איתן: נקצה כספי תמיכות לארגונים שמעודדים דיאלוג עם הממשל

השר איתן מוסר כי הוא מנהל מו"מ עם האוצר במטרה שמוסדות התנדבותיים שמבצעים בקרה על השלטון יזכו למענקים כספיים

תומר אביטל 10:1524.12.11

האם בקרוב ארגונים להגברת השקיפות הממשלתית ומעורבות אזרחית יקבלו תקצוב מהמדינה? לפי התוכנית של השר מיכאל איתן (ליכוד), המדינה תתקין בחודשים הקרובים מבחני תמיכה כך שמוסדות התנדבותיים שמבצעים בקרה על השלטון יזכו למענקים, ממש כמו מאות מוסדות ועמותות אחרים שנהנים מתמיכה

בסך מאות אלפי ומיליוני שקלים בשנה.

 

שלשום פורסמה ב"כלכליסט" כתבה שניסתה לענות על השאלה "למה שלא נפקח על השלטון גם אחרי שבחרנו בו?". בשיחה עם "כלכליסט" אמר השר איתן, האחראי על הקשר בין הממשלה לציבור ותומך נלהב של גופי הפיקוח האזרחיים, כי הוא מצטער שאין פעילות ענפה יותר בישראל. "אני מצטער שהממשלה לא מעודדת מספיק פעילויות של גופים כאלו. הדמוקרטיה משנה את צורתה וטכנולוגיה היא אחת הפלטפורמות שמאפשרת את השינוי.

 

"מנציגים אנו עוברים לדמוקרטיה עם מאפיינים של השתתפות ישירה, עם חוגים ציבוריים רחבים. האידיאולוגיה שלה: אנחנו לא מסתפקים באמירה אחת לארבע שנים, אלא רוצים להיות מעורבים באופן שוטף. אחרי שנים של פשיטת רגל במעמד הנבחרים בכל העולם, בין השאר בגלל בגידה באמון הבוחרים ושחיתות אישית, זו תופעה ברוכה שחשובה מאוד להשבת האמון".

 

לדברי איתן הוא מנהל בימים אלו משא ומתן עם האוצר להקצבת כספי תמיכות לטובת גופים אזרחיים שפועלים בתחום. "הממשלה הזו היא הראשונה שחתמה על מחויבות לקדם ממשל פתוח. זה כולל שקיפות ושיתוף ציבור. אני יודע שמה שאנחנו עושים זה עדיין מעט לעומת מה שצריך לעשות, אך זו תפנית גדולה שהממשלה נותנת את דעתה".

 

איך עמיתיך לממשלה מתייחסים להבעת דעה האזרחית?

"יותר טוב מבעבר, וברור שלשם מתפתחת הדמוקרטיה שלנו. אני מצפה רק ששיח בין הארגונים לממשלה לא יהיה בצורה עימות. ויכוח כן, אך גם ניסיון למצוא מכנים משותפים".

 

באחרונה צמחו בארץ גופי פיקוח אזרחיים כמו "המשמר החברתי בכנסת", אשר קם בהמשך למחאה החברתית ושם לו למטרה בין השאר להיות פעיל ונוכח בוועדות הכנסת השונות. גוף אחר הוא עמותת "הסדנה לידע ציבורי", שפועלת להגברת מעורבות הציבור בחברה ובמדינה על ידי הנגשה של מידע ציבורי ופיתוח אתרי האינטרנט דוגמת "התקציב הפתוח" ו"כנסת פתוחה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x