שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

סוף למשבר: נחתמו ההבנות עם המתמחים

אחרי כמעט שנה של עיצומים ואיומים בהתפטרות, הגיעו הרופאים לפשרה עם האוצר, וחתמו סופית על הסכם ההבנות. "עשינו את הבלתי אפשרי", הכריזו המתמחים. יו"ר ההסתדרות אידלמן: "שמח שיכולים לחזור לעבודה בראש מורם"

נרי ברנר, ynet 07:1808.12.11

סוף-סוף אפשר להכריז: סוף למשבר במערכת הבריאות. נציגי המתמחים חתמו הלילה (יום ד') על הסכם ההבנות עם נציגי משרד האוצר וההסתדרות הרפואית, בתום שעות ארוכות של דיונים בין היועצים המשפטיים. הרופאים הצעירים אישרו ברוב קולות את ההבנות עוד אמש, אולם עד לרגע החתימה לא היה ברור

אם אכן יוסר איום ההתפטרות.

 

ההבנות יוצגו במסיבת עיתונאים חגיגית היום בשעה 10:00. יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר לאוניד אידלמן, אמר בעקבות החתימה כי "ההסכמות שהושגו חשובות ביותר לשנים קדימה, לא רק לרופאים הצעירים, אלא לכל הרופאים במדינה. אין ספק שהתוספות להסכם מכובדות ומחזקות את ההסכם ואת הרפואה הציבורית. אני שמח שהרופאים יכולים לחזור לעבודה בראש מורם".

 

"אחרי דרך ארוכה, ההידברות עם המתמחים והמומחים הצעירים הצליחה בסוף להביא להסכם הבנות, ששיפר בצורה מסוימת את התנאים", הוסיף ד"ר אורן פלדמן, מנציגי המתמחים. "הוכחנו במאבק מאוד עיקש שאפשר לעשות דברים שאומרים עליהם כי הם בלתי אפשריים. עם זאת, צריך לזכור שזה לא מתקן את המערכת החולה, אלא זה רק הצעד הראשון".

 

השופט בדימוס יצחק זמיר, ששימש אחד המתווכים, ציין מצדו כי "מדהים איך אנשים שהתחילו את התהליך רק לפני שבועיים, יצאו זוגות-זוגות של חברים. אני חושב שהצלחנו מצד אחד לשמור על האינטרסים של הרופאים הצעירים ויחד עם זאת, גם על האינטרסים של המדינה והציבור".

 

תוספת שכר של 7,000 שקלים

 

במסגרת הפשרה אליה הגיעו הצדדים, ייבחן מחדש הסכם השכר שנחתם כעבור ארבע שנים, ואם לא יהיו הסכמות - תיפתח בוררות. כמו כן, הרופאים ייזכו למענק שיינתן לאחר שלב א' של ההתמחות, ומענק נוסף לאחר שלב ב'. למתמחים יינתן גם יום מנוחה שבועי לאחר תורנות סוף שבוע, בנוסף ליום המנוחה שכבר קיים לאחר כל תורנות.

 

עם יישום ההסכם, יתווספו 7,000 שקלים למשכורתו של מומחה צעיר שיעבוד ארבע פעמים בחודש חמש שעות נוספות בבית החולים (תורנות שליש), והיא תינתן לו אחרי שיבצע שתי כוננויות נוספות (אחת במיון ואחת במחלקה). בנוסף לכך סוכם על ארגון הסעות בסופי השבוע, וקנס יוטל על בית חולים שיעסיק ממתמחה מעל שש תורנויות בחודש.

 

עוד סוכם על תשלום על עבודה בימי שישי, החל מיום השישי ה-14 בשנה בו יעבדו המתמחים. כמו כן, תשולם תמורה כספית שונה על תורנויות שמתבצעות במחלקה שכוללות גם אחריות על המיון מתורנות רגילה.

 

ההצבעה בקרב המתמחים על טיוטת ההסכם נדחתה שלשום לאחר שבבית החולים איכילוב דרשו לעיין בהסכמות בטרם יודיעו על קבלתן. בסופו של דבר הצביעו 59 מתמחים נגד ההסכם ו-38 בעדו. עם זאת, מספירת הקולות של הרופאים המתמחים, שהגישו בעבר את מכתבי ההתפטרות, עולה כי רובם תומכים בהסכם.

 

בהודעה שפרסמו כתבו המתמחים: "כפי שנהגנו לאורך כל המאבק נכבד את החלטת הרוב ונתייצב כאיש אחד מאחורי ההבנות שהושגו".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x