$
בארץ

נועם שליט: מצבו של גלעד יותר מבסדר. אולי יצא ספר

אביו של החייל שחזר מהשבי אחרי 5 שנים רואיין בכנס אילת על ידי ניסים משעל והכחיש את השמועות לפיהן בנו פצח בשביתת רעב בשבי

שלי פריצקר 17:1405.12.11

נועם שליט, אביו של החייל גלעד שליט שחזר מהשבי אחרי 5 שנים, התראיין היום (ב') על ידי העיתונאי ניסים משעל בפאנל "כתבו עליו בעיתון" במסגרת כנס אילת לעיתונות.

 

משעל התעניין בשלומו של גלעד בימים אלה, ונענה כי "מצבו של גלעד יותר בסדר. הוא מחלים מהניתוח, עובר טיפולים

ובסך הכל מתאושש ומתחיל להתרגל לחיים מחוץ לעזה. כרגע הוא נמצא חלק מהזמן בטיפולים רפואיים וחלק מהזמן בשיחות עם גורמים רשמיים. הוא עדיין לא חוזר לשיגרה, נקווה שאחר כך יתחיל לחשוב על עתידו".

 

איך הוא מתמודד?

"הוא מנסה לא לפספס אף משחק בספורט - ליגה לאומית, כדורסל, ליגת האלופות וכל מה שאפשר. קבלת הפנים ביישוב הקטן שלנו במצפה הילה בהחלט הדהימה אותו והוא לא היה ממש מוכן לזה".

 

בהמשך לפרטים האחרונים שפורסמו על תקופה השבי שלו, מה אתה יכול לספר?

"למעט שביתת הרעב, הכל נכון. ברגע שהגיע מעזה חיברו לו אינפוזיה - לא ידוע על שביתת רעב אלא מכלול של דברים שקשורים בתנאי השבי, בין היתר מחסור באור יום". שליט הוסיף כי "כל מיני דברים שפורסמו בתקשורת הם פנטזיה שכתבו כדי למכור עיתונים".

 

לא הכו אותו או עינו אותו?

"זה לא היה מסיבה, אבל במשך הזמן היחס השתפר לטובה. באמצע 2008 הוא קיבל מכשיר רדיו וקלט את קול ישראל, גלי צה"ל ורדיו דרום. הוא ידע על הפעילות שנעשתה למענו, רק בקול - מה שאומר שתפקיד הרדיו לא הסתיים במאה ה-21. הוא סיפר שהעבירו אותו מספר פעמים, אבל אנחנו מנסים לא להעיק עליו בשאלות. יש מי שדואג לעשות את זה. ברור שהוא היה מודע שיש מבצע בעזה".

 

התמונה של המפגש הראשון שלכם היתה קצת חסרת חום.

"המפגש הראשון שלי איתו היה אמור להיות מחוץ לפרוטוקול. הייתי אמור לפגוש אותו בתוך החדר שיועד למשפחה ובסוף חיכיתי לו בחוץ. הוא לווה ברה"מ, שר הבטחון, הרמטכ"ל ועוד ובגלל זה לא הרגשתי חופשי להתנפל עליו. הוא היה במצב ירוד ועוד אחרי האמבוש של הכתבת המצרייה שטמנה לו מארב מאוד מוצלח מבחינתה. הסצינה הדרמטית לטלוויזיה היתה בעדיפות שנייה אצלי".

 

מה האזרח נועם שליט חושב על התקשורת אחרי קשר אינטנסיבי של 5 שנים?

"אין לי שום טענות באופן כללי. גם בין זוגות אוהבים יש לפעמים חילוקי דעות. התקשורת מילאה את תפקידה בצורה טובה וסיפקה את הרצון של העם שברובו תמך בשחרורו של גלעד".

 

האם למדת את התקשורת עד הסוף?

"אני לא עד כדי כך מתוחכם עם התקשורת, למדנו עם יועצים שמכירים את החומר. אתה לא יכול לספק בכל רגע את רצונם של כולם, לכן חייבים לתמרן בין הערוצים השונים והמדיות השונות, אבל לא משהו יותר מדי מתוחכם".

 

איך אתה מתנתק עכשיו מהתקשורת?

"אתה רואה שאני לא מתנתק, הגעתי ממצפה הילה לאילת".

 

למה באת?

"קיבלתי הזמנה מידידי שלום קיטל, שקלתי זאת והיות שזה היה למשהו מאוד ספציפי וממוקד, באתי. אני גם יודע שעם ישראל רוצה לדעת מה קורה עם גלעד. לגלעד קשה מאוד לצאת לתקשורת ולשבת מול קהל והלתראיין, אז אנחנו מנסים להעביר את זה דרך התקשורת".

 

תיעדת משהו מהתקופה הזו?

"לא רשמתי יומן יומיומי אבל יש מסמכים ותיעוד של פגישות. אולי יצא ספר".

 

היה ויכוח ציבורי גדול - קול הזעקה של המשפחות השכולות על המחיר. האם אתה אתה חושב שהמחיר היה כבד?

"בשבילי המחיר לא היה גבוה, בשביל להחזיר את גלעד. כל אחד היה מוכן לשלם את המחיר בשביל הבן שלו. אבל במבט כללי המחיר היה גבוה ללא ספק. המחיר לא היה פשוט. אבל השאלה הנכונה היא למה הגענו למחיר הזה? זה לא מחיר שמשה רבנו ירד איתו מהר סיני. למדנו את הלקח של משפחת ארד. אמרתי לתמי ארד את זה בפנים והתנצלתי בפניה שאנחנו משתמשים בטרגדיה של משפחת ארד כדי ללמוד מטעויות. בדיעבד מסתבר שצדקנו. הרבה אמרו למה אנחנו לא צועקים והופכים שולחנות ויש חילוקי דעות אבל מה שהנחה אותנו, שידענו שזה מסע לא קל והקמפיין צריך להיות אפקטיבי ולא מתלהם".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x