שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

עכשיו זה רשמי: חברת החשמל מעריכה שהעלאת התעריף בלתי נמנעת

דירקטוריון החברה מסביר שעלויות הדלקים שלה ל-2012 יסתכמו ב-20 מיליארד שקל, הפרש של כ-6 מיליארד שקל לעומת סכום רכש הדלקים שתוכנן במקור. ככל הנראה יכוסה הפער על ידי העלאת התעריף בכ-30%

ליאור גוטמן 18:4517.11.11
תעריף החשמל עומד לזנק? דירקטוריון חברת החשמל הודיע היום (ה') שבקופתו חסרים כ-6 מיליארד שקל למימון עודף של דלקים להנעת תחנות הכוח. הפער נובע מהפרש עלויות הדלקים העודפות שחברת החשמל נדרשת להם כדי להפעיל את תחנות הכוח שלה. כזכור, עד פברואר 2011 נהנתה חברת החשמל מגז מצרי
וישראלי שהיוו יחדיו כ-40% מסל הדלקים שלה. מאז פברואר ועד היום אירעו שבעה פיגועי חבלה בצנרת ההולכה מצפון סיני לישראל, מה שהביא את חברת החשמל להפעיל את תחנות הכוח שלה באמצעות סולר או מזוט, דלקים יקרים משמעותית מגז טבעי. התוצאה: במקום להוציא בשנה הבאה 14 מיליארד שקל על דלקים, היעדרו של הגז המצרי יגרור את החברה להוצאה בגובה 20 מיליארד שקל.

 

ההוצאה החורגת לא נלקחה בחשבון, וקופת חברת החשמל לא יכולה לעמוד בהוצאה כה גדולה. דירקטוריון החברה מעריך רשמית שהוא יקבל כיסוי תעריפי להפרשי הכספים. כפי שנחשף ב"כלכליסט" רשות החשמל מעריכה שתידרש העלאת תעריף של כ-30%. בהודעת החברה לבורסה נאמר ש"לדעת החברה היא תקבל כיסוי בתעריף בגין העלויות הנוספות, אולם הכיסוי התעריפי לא יבוא לידי ביטוי באופן מיידי, וכי בהתאם, על מנת לגשר על פערי הזמן עד לקבלת הכיסוי התעריפי, תידרש החברה, ככל הנראה, בנוסף לפתרונות פנימיים וחיצוניים, גם לקבלת סיוע חיצוני מהרשויות הרלבנטיות והממשלה, בגין כל או חלק מהעלויות הנוספות". האמצעים שניתן לציין הם הארכת הפטור החלקי (69%) בשיעור המיסוי של הסולר, ביטול חלקי או מלא של המס שמוטל על פחם, שימוש נרחב במזוט, קבלת הלוואות או ערבויות מדינה שיאפשרו לה לקחת הלוואה בתנאים נוחים וקיצוץ נרחב בתקציב התפעולי של החברה לשנה הבאה.

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט", הנהלת החברה כבר קיצצה כחצי מיליארד שקל מתקציב התפעול של 2011 ובכוונתה לקצץ כ-2 מיליארד שקל נוספים ב-2012. האוצר צפוי לדרוש קיצוץ כפול שיגיע לכ-4 מיליארד שקל תוך צמצום שעות עבודה והקפאת פרויקטי תחזוקה ופיתוח וביטול הזמנת ציוד.

 

בחברת החשמל מוסיפים שהיא "פועלת ונערכת לגיוסי חוב והלוואות מול גופים פיננסיים שונים ובמקביל פועלת במספר מישורים מול הרשויות הרלבנטיות והממשלה לפתרון דחוף של הנושא". חברת החשמל כבר ביקשה הלוואת בעלים בגובה 2 מיליארד שקל, ואילו שר התשתיות לנדאו קיבל היום לידיו את בקשת האישור ללקיחת הלוואה של כמיליארד שקל מבנק הפועלים והוא צפוי לאשרה בשבוע הבא. חברת החשמל דחתה לאחרונה תשלום של 350 מיליון שקל לחברת הפחם, חברה בבעלות חברת החשמל שאחראית על רכש והובלת פחם לתחנות הכוח. עם זאת, הדחייה התקיימה לפני כשלושה שבועות, טרם היוודע העלאת התעריף החדה שמתוכננת לתחילת 2012.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x