$
בארץ

בלעדי ל"כלכליסט": סכנת ביטול לפרויקט האזיקים האלקטרוניים

החוזה מול מפעילת פרויקט האזיקים האלקטרונים מסתיים בינואר וטרם פורסם מכרז חדש. האזיקים מהווים כלי לפיקוח על עצירים במעצר בית

תומר אביטל 11:2414.11.11

פרויקט האזיקים האלקטרוניים שפועל בישראל משנת 2005 נמצא על פרשת דרכים: ל"כלכליסט" נודע כי מחר אמורה היתה להתקיים פגישה מכרעת על המשך הפעלת הפרויקט בהשתתפות שר המשפטים יעקב נאמן, השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' וגורמים מטעם משטרת ישראל, השב"ס והפרקליטות. פגישה זאת נדחתה

בינתיים לתאריך לא ידוע.

 

ההסכם של המדינה עם חברת G4S המפעילה כיום את פרויקט האזיקים האלקטרוניים, אמור להסתיים בסוף ינואר אך בשירות בתי הסוהר, המנהל את הפרויקט, טרם יצאו במכרז חדש להפעלתו. לאחרונה החלו להגביל גם את מספר המצטרפים לפרויקט מדי חודש.

 

האזיקים האלקטרוניים מהווים כלי לפיקוח על עצירים שנמצאים במעצר בית. באמצעות האזיק, שמולבש על קרסול העציר, יכולים גורמי אכיפת החוק לדעת בכל רגע נותן אם הוא מפר את תנאי מעצרו.

 

אף שהאזיקים האלקטרוניים הם פתרון החביב על משרד האוצר, שמקדם אותו מדי שנה בחוק ההסדרים מאחר שהוא מוזיל את עלויות המעצר בכשליש, במשרדי המשפטים וביטחון הפנים טוענים כי קיימות תקלות בפרויקט ולא תמיד מאותר מיקומו של העציר בצורה מדויקת, כך שעציר הנמצא מחוץ לביתו מזוהה כמי שנמצא בבית ולהפך. גורמי אכיפת החוק טוענים גם כי אין קריטריונים ברורים מספיק להכנסה לפרויקט ולעתים מגיעים אליו עצירים שביצעו עבירות קשות. בנוסף, נטען שאין אמצעי אכיפה אפקטיבי נגד מפוקחים שמפרים את תנאי המעצר.

 

עו"ד ציון אמיר אמר ל"כלכליסט" כי ישנה חשיבות רבה בהמשך הפרויקט שמספק פיקוח יעיל בידי גורמי האכיפה ומקדם את השמירה על שלומו וביטחונו של הציבור. "אינני מצליח להעלות בדעתי נימוק אחד שיצדיק ביטול פרויקט כזה הנהוג בהצלחה רבה בעולם זה שנים רבות", אמר אמיר.

 

מלשכתו של אהרונוביץ' נמסר כי "לאחרונה קיים השר דיון בנושא איזוק אלקטרוני עם גורמי משרדו, משטרת ישראל והשב״ס וזאת לקראת דיון עם גורמי משרד המשפטים ומתוך מגמה לשפר את שיטת העבודה והפעולה בתחום האיזוק האלקטרוני".

 

החברה המפעילה את הפרויקט G4S מסרה כי "היא מפעילה מערכת אמינה ויציבה שפועלת בהתאם לדרישות המחמירות בישראל. המערכת נבחנה ואושרה על ידי המשרד לביטחון פנים ומופעלת על מאות אלפי מפוקחים ברחבי העולם זה למעלה מ־25 שנה". בחברה מסרו שישמחו לבחון בעיות שקיימות בפרויקט.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x