$
בארץ

בלעדי ל"כלכליסט" - אלי ישי החליט: ישיבות יהיו פטורות מתשלום ארנונה

שר הפנים חתם על צו שפוטר מארנונה כל מוסד חינוכי שיש בו פנימייה. הנהנות המרכזיות מההטבה: יותר מ-300 ישיבות גדולות אשר בכמעט כולן קיימות פנימיות בהן ישנים התלמידים. מלשכת השר נמסר: "מהפטור ייהנו גם מוסדות במערכות הרווחה הלא דתיות"

תומר אביטל 17:4002.11.11
שר הפנים אלי ישי חתם השבוע על צו שפוטר מארנונה כל מוסד חינוכי שיש בו פנימייה. הנמענות המרכזיות של ההטבה: יותר מ-300 ישיבות גדולות אשר בכמעט כולן קיימות פנימיות בהן ישנים התלמידים. הפטור ניתן לאחר שראשי ישיבות רבים פנו לשר וביקשו ממנו כי יקדם הקלה בנושא.

 

לדברי
הפונים, מתן הפטור מארנונה למוסדות החרדיים יעזור למוסדות בכספים להגדלת הפנימיות, שסובלות כיום ממצוקת מקום, וברבים מהם ישנים בחורים (אברכים לפני חתונה).

 

הערכת עלות הפטור: עשרות מיליוני שקלים בשנה שייגרעו מקופת העיריות. ראש איגוד הישיבות שלמה ברילנט אמר בתגובה כי "בחיפה יש היום אחת או שתי ישיבות גדולות, ומלבד זאת עיקר ההתרכזות היא בירושלים ובערים חרדיות. ראש עירית ירושלים וראשי הערים החרדיות מברכים על הפטור. מלבד זאת גם מקומות כמו הוסטלים לנשים מוכות ירוויחו מהפטור". ברילנט מעריך שבישראל כ-300 ישיבות גבוהות בהן יש פנימיות.

 

לא למעונות סטודנטים

 

יצוין כי ישי בוחן בימים אלו גם את הרחבת צו הפטור מארנונה כך שיחול על מעונות סטודנטים בכלל המוסדות האקדמיים. ישי ניסה להכניס את הסטודנטים לצו הנוכחי, אולם חוות דעת פנימית של משרד הפנים המליצה נגד זאת. בחוות הדעת נכתב כי עדיף לא להרחיב את הפטור למוסדות אקדמיים, מאחר ואלו לא מחייבים את הסטודנטים לישון בתוכם והדבר הוא גם לא חלק מאופי וחובת המקום.

 

מלשכתו של השר ישי נמסר כי "הפטור יחול על כל פנימייה שהיא חלק מהמוסד, לרבות בית השאנטי, תיכון מקווה ישראל, וגם במערכות הרווחה הלא דתיות. לא יעלה על הדעת שמקום כמו בית השאנטי ישלמו ארנונה". לשאלה מדוע הדבר קרה רק עכשיו נמסר כי "הייתה עבודת מטה, וישנם נושאים רבים שדורשים טיפול".

 

יצוין כי לשאלה כמה מוסדות חינוכיים בישראל שיש בתוכם פנימיות קיימים בישראל, ענו במשרד הפנים כי "מכיוון שאין באפשרות משרד הפנים כמה מוסדות חינוכיים פנימתיים יש בישראל. הנך מוזמן לפנות בשאלה זו למשרד החינוך". ממשרד החינוך עדיין לא נמסרה תשובה.

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט", לפני כשנה שר הפנים גם פטר מארנונה את הישיבות הקטנות - אף שמדובר בזרם חינוכי לא רשמי. בישיבות הקטנות לומדים נערים בני 16-13 אך ורק לימודי תורה, בעיקר גמרא. זאת בניגוד לישיבות התיכוניות, שבהן לימודי הקודש משולבים בלימודי חול.

 

מרכז השלטון המקומי: צ'ק ללא כיסוי

 

ממרכז השלטון המקומי נמסר בתגובה: "אנו נדהמים מהשימוש הפופוליסטי במתן פטור מארנונה. בכל יום עולות הצעות חוק שתפקידן לתת פטור מארנונה למגזרים שונים. רוב רובן של ההצעות עוברות במחטפים, באישון לילה וללא התייעצות מוקדמת עם השלטון המקומי, שסובל מהיעדר תקציבי מדינה בכל התחומים".

 

עוד הוסיפו כי "ניתן לתת פטור מארנונה לכל גורם, אך מדובר בצ'ק ללא כיסוי. הדבר תמוה עוד יותר, כיוון שרק השבוע הוחלט בישיבת הממשלה להקים ועדת שרים לענייני השלטון המקומי, שתכליתה לחזק את האזרחים והרשויות ולשתף בהחלטות. כל פטור נוסף מארנונה יביא לכך שתשלומי מיסי הארנונה יוטלו על קבוצת אזרחים קטנה יותר וייאלצו להתייקר".

 

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה כי "ראש העיר ירושלים ניר ברקת מעולם לא אמר את הדברים המיוחסים לו. ברקת דורש שהמדינה תשפה את העירייה בגין כל פטור שהיא מחליטה להעניק ולא תטיל את העלויות על גבן של הרשויות המקומיות, ובכל תהליך של שינוי מדיניות שיש בו השלכה כלכלית, יתקיים דיון משותף עם הרשויות המקומיות".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x