שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
3.11.11

טרנד: בישול בסגנון תקופת האבן

שיא הסגידה לרומנטיקה של תקופת האבן, כנראה, מתבטא כיום בניסיון של כמה מקומות עבודה ליצור "סביבת עבודה פליאוליתית", שבה כיסאות הישיבה נלקחים מהעובדים בטענה שישיבה אינה תנוחה בריאה

איתי להט 10:2003.11.11

הגילויים על קדמוניות הבישול מערערים על ההנחות של "דיאטת המזון הנא" שנפוצה בעשורים האחרונים, ושטוענת כי גוף האדם נועד לאכול רק צמחים אורגניים ולא מבושלים. מצד שני, הם עשויים לדחוף אופנה אחרת שמתפתחת בשנים האחרונות: "דיאטת פליאו".

 

דיאטת פליאו (Paleo, קיצור המילה

"פליאוליתי" שמשמעה "מתקופת האבן המוקדמת") קוראת להיצמד לתפריט שהזין את האדם לפני המצאת החקלאות, בסביבות האלף השמיני לפני הספירה. כל ההיסטוריה מאז המצאת החקלאות, טוענים חובבי הפליאו, היא רק פסיק בתולדות האדם, והרגלי התזונה שגיבשנו בעידנים שקדמו לו יתאימו לגופנו הרבה יותר. דיאטת הפליאו לא זכתה לחוות דעת רפואית חד־משמעית, אך כאופנה היא הולכת ומתחזקת: מתחילת 2011 התפרסמו בעולם יותר ממאה ספרי בישול ודיאטה בסגנון.

 

לפני חודשיים גם נפתחה בברלין מסעדת סוֹבאז' (בצרפתית: "פרא"), שמגישה מנות פליאו שמורכבות רק מצמחים, בשר, דגים, ביצים וזרעים אורגניים ולא מעובדים, ושאין בה גלוטן, מלח, סוכר וחלב ומוצריו, וכמעט אין בה פחמימות. תפריט פרהיסטורי במטבח מודרני.

 

אופנת הפליאו גם מתחילה לחרוג מתחומי התזונה, ולצד בישול פליאוליתי מתפתח גם אימון פליאוליתי, שכולל השלכת סלעים וחפצים חדים, קפיצות אקראיות וריצה יחפה במהירויות משתנות. מתאמן פליאו מוכר אחד הוא הכלכלן נאסים טאלב, מנביאי המשבר הכלכלי.

 

שיא הסגידה לרומנטיקה של תקופת האבן, כנראה, מתבטא כיום בניסיון של כמה מקומות עבודה ליצור "סביבת עבודה פליאוליתית", שבה כיסאות הישיבה נלקחים מהעובדים בטענה שישיבה אינה תנוחה בריאה. וגם הטענה הזאת, כמו רבות מטענות חובבי הז'אנר, אינה נטולת היגיון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x