$
בארץ

בלעדי ל"כלכליסט" - גפני: "דו"ח טרכטנברג לא קיים מבחינתי"

יו"ר ועדת הכספים אמר כי יתעלם מהדו"ח כולו. הוועדה בראשותו תדון בדו"ח השכר במגזר הציבורי; גפני ברמיזה על שכרו של טרכטנברג: "עכשיו אני מבין למה הוועדה בראשותו לא עסקה בפערי השכר"; מוועדת טרכטנברג נמסר בתגובה: "גפני מסתמך על פרסום שגוי"

תומר אביטל 15:1126.10.11
ועדת הכספים תדון בשכר בגופים הציבוריים בשבוע הבא. בשיחה עם "כלכליסט" התרעם יו"ר ועדת הכספים, משה גפני, על דו"ח השכר שפורסם לפני כשבועיים. בין השאר חשף הדו"ח של הממונה על השכר כי יו"ר הוועדה לתכנון ותקצוב (הות"ת), מנואל טרכטנברג, משתכר כ-77 אלף שקל לחודש. גפני מתח ביקורת
מרומזת על טרכטנברג ואמר כי "עד דו"ח החריגות לא הבנתי מדוע לא דיברו בדו"ח טרכטנברג על פערי השכר במגזר הציבורי. עכשיו אני מבין למה". בדיון צפויה הוועדה לדרוש הסברים למשכורות הקיצון שנחשפו בדו"ח ולמתוח ביקורת על השיאנים, שביניהם מככב טרכטנברג.

 

הניסיון של גפני לערער את מעמדו של טרכטנברג, שגיבש את הדו"ח לשינוי חברתי כלכלי, נובע ככל הנראה גם מסיבות נוספות. כזכור, הדו"ח מכיל סעיפים שלדעת חברי הכנסת החרדים צפויים לפגוע באוכלוסיה החרדית.

 

"אני לא מכיר בדו"ח טרכטנברג, והוא לא קיים מבחינתי", אומר גפני. יו"ר ועדת הכספים מדגיש כי יתעלם לחלוטין מהחלק בדו"ח שמציע לקצץ קצבאות לאברכים הלומדים בכוללים, ואף מנהיג תוכנית ליבה בכל בתי הספר היסודיים החרדיים, כולל פיקוח אפקטיבי ומבחני מיצ"ב. "לא אעלה את הפרק הנוגע לחרדים. הוא לא רלוונטי ופופוליסטי. זה לא יוריד את המחירים או את הריכוזיות. בכנסת יהיה מספיק מעניין בחורף מבלי להתעסק בנושאי דת". מוקדם יותר אמר גפני לערוץ הכנסת "אם רוצים שיעלו את החלק הזה בוועדה למאבק בנגע הסמים. כאן (בוועדת הכספים) זה לא יעלה".

 

מלבד זאת, גפני מתכוון במושב הקרוב לחזור ולהתעסק בנושא פערי השכר במגזר הפרטי. לדבריו "לא הגיוני שיש מצד אחד משכורות רעב, ומהצד השני משכורות לא שפויות". יו"ר ועדת הכספים שוחח לאחרונה עם יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', שקידמה בתחילת המושב חוק לריסון שכר הבכירים, שהתגלגל לתזכיר חוק ממשלתי שנבלם בממשלה. בכוונת גפני לקדם יחד עם יחימוביץ' במושב הנוכחי את החוק המקורי, "תחת שינויים מסוימים".

 

גפני טוען כי "לא אשאיר אבן על אבן במערכת הכלכלית. נפתח בפנינו פתח גדול בזכות המחאה. כעת נוכל לבצע את כל הדברים שדיברנו עליהם. כבר בדיון הקרוב על הרפורמה במס אדאג לכך שתחול הפחתה במס למעמד הביניים - נושא ממנו טרכטנברג התעלם. ונדאג להחזיר את הפיקוח על תעריפי המים והחשמל. נעבוד קשה בחורף".

 

לאחרונה נועד גפני עם שר הביטחון, אהוד ברק, ושכנע אותו להופיע לראשונה בפני הוועדה. זאת לקראת הדיון הצפוי בקיצוץ תקציב מערכת הביטחון כדי לממן את דרישות המחאה. עם זאת בין השניים התעוררו חילוקי דעות. ברק מתעקש על פריצת מסגרת התקציב והגדלתו, בעוד גפני, בדומה לראש הממשלה בנימין נתניהו, מאמין כי יש לשמר את המסגרת ולהתמקד בשינוי סדרי העדיפויות.

 

ח"כ שי חרמש, חבר בוועדת הכספים,  אמר בתגובה על יחסו של גפני להמלצות טרכטנברג כי "הפרק הוא לא אנטי חרדי אלא בא לאפשר אינטגרציה של שני קהלים שחלקם בשוק העבודה נמוך משמעותית. אחת הסיבות היא ידע והכשרה למקצועות רלוונטיים. הדו"ח לא מדבר על יוקר המחיה אלא על הגדלת ההשתתפות בשוק העבודה. ככל ששיעור ההשתתפות יגדל ההכנסה תגדל, העוני יצטמצם והעוגה הלאומית תתרחב. לימודי ליבה אינם באים במקום לימוד אחר אלא להשלים פערים ולציידם בכלים להשתלבות יעילה בשוק העבודה ברמות שכר איכותיות".

 

מוועדת טרכטנברג נמסר בתגובה: "צר לנו על דבריו של יו"ר ועדת הכספים, אשר מסתמך על פרסום שגוי, בדיקה פשוטה היתה מראה כי הוא נמוך משמעותית ממה שפורסם".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x