שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דעות

המשימה הקשה של דורון

בתי המשפט נוקט גישה קפדנית ביותר כלפי צוואות. קשה מאוד לתקוף ולבטל צוואה, אשר ערוכה בהתאם לכללים שקבועים בחוק

עו"ד שירי מלכה 18:4516.10.11

לאחרונה פורסם כי יולי עופר ז"ל, הוריש את כל נכסיו בשווי מאות מיליוני דולרים, לבתו ליאורה עופר, ואילו בנו, דורון עופר, לא קיבל דבר. עוד פורסם, כי הבן עשוי לפתוח במאבק משפטי נגד הצוואה ונגד אחותו.

 

בעקרון, כל אחד יכול להוריש את רכושו לכל אדם ברחוב, סתם כי צבע העיניים שלו מוצא חן בעיניו, אך אנו יודעים שירושות גדולות הן גם פתח למלחמות

גדולות בתוך המשפחה. ההורשה משפיעה לא רק על חייו של האדם המוריש - אשר נמצא לעתים בלחצים גדולים בכל הקשור לאופן חלוקת הכספים והנכסים שברשות - אלא גם ובעיקר על חייהם של קרוביו, אלו שירשו ואלו שלא ירשו אותו. ישנם מקרים רבים המוכרים לנו בהם הצוואה היוותה יריית פתיחה ל"התחשבנויות" בתוך המשפחה, בין של הורים מול ילדיהם היורשים, ובין של הילדים בינם לבין עצמם.

 

ישנם שני טיעונים משפטיים נפוצים במקרים של מאבקי ירושה (במיוחד מתוקשרים כמו זה של משפחת עופר):

טיעון אחד הוא שבזמן עריכת הצוואה, המוריש לא הבין על מה הוא חותם, כלומר: מצבו הבריאותי והקוגניטיבי לא היה תקין, ולכן לא היה לו כושר משפטי לערוך את צוואה. טיעון מסוג זה דורש הוכחה רפואית. אם דורון עופר יטען טענה זו, הוא יצטרך לגבות אותה בחוות דעת רפואיות שיתמכו בטענה, וסביר שבית המשפט ימנה מומחה רפואי מטעמו, אשר יבחן את מצבו הרפואי והקוגניטיבי של המנוח בעת החתימה על הצוואה.

 

טיעון נפוץ עוד יותר במאבקי ירושה מסוג זה הוא שאחד הילדים (במקרה זה הבת ליאורה) השפיעו על האב לערוך את הצוואה בצורה המקפחת ומנשלת את האח האחר. אם דורון עופר יטען טענה זו, הוא יצטרך להוכיח שאחותו, ליאורה, השפיעה על אביה לנשל אותו וכפתה עליו לערוך צוואה עבורה.

 

שני הטיעונים אינם פשוטים כלל להוכחה. הטיעון הראשון, טכני בעיקרו, ידרוש מליאורה עופר להיעזר בחוות דעת מומחה נגדית, שתאשר כי אביה היה צלול כאשר ערך את צוואתו. מרבית עורכי הדין אשר מתמחים בדיני ירושה וצוואות, מחתימים מלכתחילה אדם מבוגר על צוואה לאחר שקיבלו חוות דעת של מומחה פסיכוגריאטרי, שמאשר שהחותם על הצוואה כשיר משפטית. סביר להניח כי חוות דעת כזו קיימת וצמודה לצוואה.

 

הטיעון השני כשלעצמו קשה מאוד להוכחה, שכן אדם שניתן להשפיע עליו השפעה בלתי הוגנת, הוא אדם אשר נמצא תחת השפעתו של הבן/הבת בכל מישורי החיים, אדם שאינו עצמאי ואינו מסוגל לקבל החלטות גדולות כקטנות. במקרה של יולי עופר, יהיה קשה עד בלתי אפשרי להערכתי להוכיח טענה שכזו.

 

הגישה הקיימת כיום בבתי המשפט הינה גישה קפדנית ביותר כלפי צוואות. קשה מאוד לתקוף ולבטל צוואה, אשר ערוכה בהתאם לכללים שקבועים בחוק ואשר נחתמה בפני עורכי דין. המקרים בהם בוטלו צוואות הינם נדירים ביותר. הנחת המוצא היא ש"מצווה לקיים את דברי המת". ההוכחות להשפעה בלתי הוגנת של הזוכה מכח הצוואה, צריכות להיות קיצוניות ביותר על מנת שבית המשפט יבטל צוואה.

 

במרבית התיקים המתוקשרים אשר התנהלו בשנים האחרונות, כדוגמת מאבקי הירושה בתיקי איזנברג וסמי שמעון, בסופו של יום הגיעו בני המשפחה לפשרה והמרוויחים העיקריים כתוצאה מההליך המשפטי היו בעיקר עורכי הדין.

 

עו"ד שירי מלכה היא מומחית בדיני משפחה וצוואות

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x