$
בארץ

הממשלה אישרה את העסקה להחזרת גלעד שליט; יחזור הביתה בשבוע הבא

אחרי 1,935 ימים בשבי, ממשלת ישראל מחזירה את גלעד שליט הביתה. הממשלה אישרה הלילה את עסקת חילופי השבויים שתוביל לשחרורו של שליט ברוב של 26 שרים מול 3 שהתנגדו. בחמאס אמרו כי העסקה תושלם תוך שישה ימים. המחיר: כאלף אסירים פלסטינים

אטילה שומפלבי ואביעד גליקמן, ynet 01:0112.10.11

 

 

אחרי אינספור שעות מו"מ ותקוות שווא - ממשלת ישראל קיבלה הערב החלטה דרמטית והיסטורית שתביא לשחררו של החייל החטוף גלעד שליט בתוך מספר

ימים. השרים אישרו הערב (ג') את עסקת חילופי השבויים עם חמאס, במסגרתה ישוחררו כאלף אסירים פלסטינים בשני שלבים. 26 שרים הצביעו בעד העסקה. שלושה התנגדו.

 

לפני ההצבעה אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו:"דיברתי עם נועם שליט, הבטחתי שאני מחזיר את הבן הביתה, ואני מחזיר את הבן הביתה". נועם שליט קיבל את הבשורות על אישור העסקה ממאהל המחאה בירושלים בו יושבים בני המשפחה.

 

השר להגנת העורף, מתן וילנאי, אמר בישיבה: "מדובר בהחלטה קשה, אבל אין לנו ברירה. יש לנו מחויבות עמוקה להחזיר כל חייל חטוף חזרה הביתה ואני סומך על צה"ל ומערכת הביטחון שתדע להתמודד עם ההשלכות שיהיו לעסקה בשטח". וילנאי הוסיף כי הוא "מחזק את ידי המתנגדים לעסקה ומבין אותם, אבל הדבר הנכון לעשות הוא להצביע בעד".

  

במסגרת העסקה תשחרר ישראל כאלף אסירים פלסטינים. עסקת שליט תצא לפועל בשני שלבים. בשלב הראשון ישוחררו 450 אסירים פלסטינים בתמורה להחזרת החייל החטוף, ו-550 האסירים הנותרים ישוחררו לאחר ששליט ישוב הביתה.

  

ראש השב"כ, יורם כהן, אמר כי "ה-450 שהסכמנו לשחרר זה מספר גדול, אבל 300 עוזבים את השטח לעזה או לחו"ל כך שצמצמנו את השטח". לדבריו, ישראל לא התחייבה שלא לחסל את המשוחררים: "משבשלו התנאים אנחנו חושבים שנכון לעשות את העסקה, כי כרגע אין לנו תוכנית אחרת להביא את גלעד הביתה. זו עסקה קשה לעיכול גם עבור המשפחות שאיבדו את יקריהן, אבל אנחנו לא יכולים לחכות. אם נחכה אולי לא נוכל להביא את גלעד הביתה".

  

בחמאס כבר מדברים על לוח זמנים. סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, מוסא אבו מרזוק, אמר בראיון לתחנת הטלויזיה "אל-אקצא" כי חמאס תפרסם את רשימת האסירים המלאה רק בעוד שלושה ימים. לדבריו, עסקת חילופי השבויים תצא אל הפועל בעוד שישה ימים.

  

גלעד שליט נחטף לרצועת עזה ביוני 2006. מאז התקיימו נסיונות רבים על-מנת להגיע לעסקה, בה הוא ישוחרר תמורת אסירים פלסטינים. סבבי השיחות הקודמים נפלו פעם אחר פעם על סוגיות כמו שחרור אסירים פלסטינים עם דם על הידיים ורצונה של ישראל שחלק מהאסירים המשוחררים לא ישובו לשטחים הפלסטיניים, אלא יגורשו לחו"ל. בסך הכל לא יוחזרו לגדה 203 אסירים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x